Samsung Galaxy X nebo Galaxy S10?

Je tomu tak prakticky každý rok, že vychází nové modely telefonů Samsung a iPhone. Je to taková veřejná válka, mezi těmito dvěma společnostmi. Věděli jste třeba, že Apple nakupuje většinu polovodičů, které pak použijí do svých produktů, od společnosti Samsung? Není to zrovna známá věc.Nekonečný displej Samsungu S10

Nicméně za pár měsíců nás bude jistě čekat představení nové vlajkové lodi od Samsungu. Co víme o novém modelu dopředu a o čem můžeme pouze spekulovat? První je jistě název samotného modelu, který byl do teď buď A, J nebo S, vyšší třída měla právě označení S a poslední nejvyšší model byl právě S9. Je však možné, že u jubilejní desítky by se nemusel jmenovat Galaxy S10, ale například Galaxy X nebo mnohem futurističtěji.

Jak bude telefon vypadat a jaké bude mít funkce, nám může napovědět i interní označení, které je „Beyond“. Přesný překlad je „mimo“ nebo „za“, takže můžeme volně překládat jako za hranicemi nebo mimo standardy. Může to tak znamenat, že se bude snažit porazit iPhone X. Pojďme se podívat na nějaké známé specifikace.

Připojení

Co víme o připojení a konektivitě? Měl by umět technologii 5G, což je parametr určující rychlost připojení k internetu. Momentálně je nejlepší používaný standard LTE, tedy 4G. S 5G by mělo být připojení mnohonásobně rychlejší.

Další novinkou by měl být takzvaný nekonečný displej, kdy by měl displej v poměru k tělu telefonu zabírat celých 93 procent plochy. K porovnání, nynější displej modelu S9 zabírá pouhých 83.6 procent plochy. Dokonce se spekuluje i o počtu obrazových bodů na jeden palec, tedy DPI. S9 měla rozlišení 570 DPI a nový model by jich měl mít až 600.

Výkon

Všechno by pak měl řídit procesor Qualcomm Snapdragon 855, který by měl přinést očekávané zlepšení a úsporu oproti momentálnímu čipsetu od Qualcommu. Ovšem Samsung si pro některé trhy, například pro Evropu, vyrábí do svých S řad vlastní čipy Exynos 9810, takže je možné, že to bude případ i pro nový model v roce 2019. Velmi velkou peckou by mohla být nová jednotka NPU, což je zkratka pro Nueral Processing Unit. Taková jednotka urychluje proces strojového učení a vylepšuje tak umělou inteligenci. Měla by tedy pomoci s komplexními procesy umělé inteligence a 3D prostředím.

Nový NPU čip pro výpočet umělé inteligence

Funkce

Jaké můžeme očekávat funkce? Momentálně se spekuluje o čtečce otisků prstů. Pokud ji Samsung nebude chtít umístit na zadní stranu, aby si mohl pohrát s více objektivy, je zde pouze jedna možnost, o které se spekuluje. Jde o čtečku otisků prstů integrovanou přímo pod samotným displejem telefonu. Pokud Samsung stihne tuto technologii dotáhnout včas, můžeme ji vidět již u nového modelu Note 9. Pokud ne, bude Samsung S10 nebo Galaxy X první telefon svého druhu, který má čtečku otisků prstů integrovanou přímo v displeji.

Cena

U Samsungu byl vždy jednou z hlavních priorit fotoaparát. Jakmile Huawei zvýšil sázky se svoji kamerou s třemi čočkami u modelu P20 Pro, Samsung bude chtít adekvátně zareagovat. Jak se mu to podaří, jestli přidá více čoček, lepší nastavení nebo lepší výkon při slabém světle, na to si budeme ještě muset počkat.

Na konec nás všechny jistě zajímá jeho cena. Momentálně je dost nemožné stanovovat jeho přesnou cenu. Můžeme se pouze pokusit vydedukovat cenu podle nových technologií a ceny předchozích modelů. Když vezmeme v potaz, že startovací cena modelu S9 byla v USA okolo 16 000 korun, a ve Velké Británii to bylo okolo 21 000 korun, můžeme spekulovat, že cena nového modelu Galaxy X nebo S10 bude opět kolem 25 000 korun pro náš trh. Uvidíme tedy, co nového nám další model od Samsungu přinese, jestli bude konkurenční pro iPhone X a jestli i jeho cena bude příznivá.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články