Samsung Galaxy S8 recenze

Úvod

Společnost Samsung přichází na trh s klíčovou novinkou – v pořadí již osmým pokračováním oblíbené série Galaxy S. Letošní řada prošla několika inovacemi a tvoří ji celkem dva modely, které sází na „nekonečný“ displej a celkově prémiový design. My jsme měli možnost otestovat základní model s označením S8, tedy s úhlopříčkou displeje 5,8“, a to v základním černém provedení. Větší model Galaxy S8+ nabídne navíc o 0,4 palce větší úhlopříčku, a také o 500 mAh větší kapacitu baterie. Zbylý hardware se jinak ve všem shoduje. Také zapomeňte na variantu s plochým displejem, jak ji známe z předchozích let. Nová řada sází čistě jen na zahnutý Super AMOLED displej.

Obsah balení

Začneme tradičně balením a jeho obsahem. Nová S8 přichází v elegantní tmavé krabičce, jenž působí luxusně již na první dojem. Co však potěší ještě více, je obsah balení. Kromě samotného telefonu a nezbytné dokumentace zde nalezneme adaptér s podporou funkce rychlého nabíjení, kabel typu USB-C, redukci z USB-C na microUSB, OTG redukci z USB-C na velké USB a v neposlední řadě kvalitní špuntová sluchátka AKG s pleteným kabelem.

Design

V dnešní době, kdy je mobilní trh doslova přehlcen smartphony od různých výrobců je rozhodně důležité umět se odlišit. A v Samsungu si to rozhodně uvědomují. Zpracování modelu S8 je prvotřídní. Skleněné (Gorilla Glass 5) a kovové (slitina ALU6013) prvky na sebe navazují v jeden celek. Díky zahnutým hranám se telefon v ruce skvěle drží, avšak díky skleněné zadní části má tendenci lehce klouzat z ruky. Skleněná záda mají za následek ještě jednu nepříjemnost – extrémně přitahují otisky prstů.

Přesto, že se model S8 nabízí v několika barevných variantách, přední část je vždy černá, aby splynula do „nekonečna“ s novým parádním displejem Infinity. Ten zabírá 83,9 % přední strany, takže takřka desítka snímačů a čelní kamera se musely vejít do tenké horní lišty nad ním. Kromě kamery s rozlišením 8 Mpix v liště nechybí čidlo regulace okolního jasu, dvojice snímačů pro přiblížení k displeji, oční skener, reproduktor, a také informační LED dioda. Prostor pod displejem je přibližně stejně veliký, ale nenajdeme na něm žádné ovládací prvky, ba dokonce ani logo výrobce. Na přední straně telefonu tedy nenajdeme žádný rušivý prvek, což umocňuje celý design smartphonu.

Základní hardwarové ovladače přesunul výrobce na displej, i tak nám po obvodu telefon nabízí několik tlačítek. Na pravé straně nalezneme zamykací tlačítko, které je perfektně dostupné palcem. Naproti němu na straně levé nalezneme dvojklávesu pro ovládání hlasitosti, a pod ním nové tlačítko pro spuštění hlasového asistenta Bixby. Toto tlačítko si ze začátku nejspíš budete plést se zamykacím a protože Bixby zatím neumí česky, nabízí se okamžitě otázka, zda by tlačítko nešlo využít jako spouštěč libovolných aplikací. Podle samotného Samsungu to nejde, naštěstí existuje řešení třetích stran, například aplikace bxActions.

Na horní straně telefonu dále nalezneme sekundární mikrofon a společný šuplík pro NanoSIM a microSD. Spodní strana nabídne nový nabíjecí konektor typu USB-C, dále nechybí 3,5mm jack a hlavní reproduktor. Na zadní straně nechybí 12 Mpix Dual Pixel fotoaparát, vedle kterého je umístěn společný modul LED diody a měřiče srdečního tepu. Z druhé strany fotoaparátu můžeme vidět snad nejvíce kritizovaný prvek telefonu, a sice čtečku otisků prstů. A nutno říct, že kritika je zde oprávněná. Ať jste pravák nebo levák, na 99 % si při pokusu o odemknutí telefonu vždy upatláte čočku fotoaparátu. Nemluvě o tom, že v případě většího modelu S8+ již bude mít spousta lidí problém na čtečku vůbec dosáhnout.

Co se týče designu, musíme zmínit také certifikaci IP68, která vám zaručuje, že telefon přežije po dobu 30 minut až 1,5 metru pod vodní hladinou. Vodotěsnost je v telefonu řešena vnitřními membránami, ovšem vztahuje se pouze na sladkou vodu, takže pozor na dovolené u moře. V případě, že se vám telefon podaří namočit do slané vody, je třeba ho co nejrychleji opláchnout čistou vodou, aby nedošlo k oxidaci konektorů.

Displej

Dominantou celé přední strany a nejzajímavější částí telefonu je samozřejmě displej. Výrobce zvolil poměrně netradiční poměr stran 18,5:9 a nazývá ho jako „infinity“. Důvod je jasný – displej opravdu zabírá většinu přední strany a z bočního pohledu vypadá, jako by vůbec neměl konce. V rozích je navíc displej zakulacený. Jelikož zakulacené rohy působí dobře v návaznosti na zbytek designu, rychle si na ně zvyknete. Někdy vám však ostré rohy možná budou chybět, zejména pokud budete některé aplikace spouštět ve zvětšeném režimu.

Veškeré aplikace se totiž standardně spouštějí v poměru stran 16:9, takže po stranách displeje je nevyužitý prostor. Aplikace však lze roztáhnout přes celou obrazovku buď příkazem v nastavení, nebo ručně po stisknutí softwarového tlačítka pro roztažení umístěného v přehledu posledních spuštěných aplikací. Většinou se však stane to, že některé dotykové prvky v rozích se zobrazí přesně v oblasti zakulacených rohů displeje a jdou tak hůře ovládat.

Displej jinak nabízí ostré rozlišení 2 960 × 1 440 pixelů. Opět se jedná o Super AMOLED, tedy je k dispozici celá řada zobrazovacích režimů, u kterých si lze upravovat dokonce i jednotlivé tóny spektra RGB – tedy červené, modré a zelené. Automatický jas pracuje přesně dle potřeby a můžete se na něj spolehnout dokonce i na přímém slunečném světle, na kterém je displej opravdu skvěle čitelný. Nechybí dokonce ani filtr modrého světla, který výrazně uleví vašim očím například před ulehnutím do postele. V neposlední řadě telefon dovoluje přepínat mezi rozlišením obrazovky, takže pokud chcete šetřit baterii, lze nastavit dokonce i HD+.

Několik hodin baterie navíc získáte i deaktivací režimu Always On Display, který je ve výchozím nastavení zapnutý a při zhasnutém displeji ukazuje základní stavové informace, notifikace, apod. Za zmínku stojí i vcelku široké možnosti úprav ovládacích tlačítek, které jsou nově softwarové. Kromě libovolné barvy pozadí si dokonce lze určit i pozici šipky zpět, zda má být vpravo nebo vlevo, což ocení například leváci. Pokud hodně hrajete, určitě oceníte možnost deaktivace těchto tlačítek během hraní.

Možná patříte k uživatelům, kteří mají doteď strach ze zaoblených displejů. Pokud je tomu tak, vězte, že s Galaxy S8 tyto starosti můžete zahodit. Jedná se již o třetí generaci modelů se zahnutým displejem a výrobce ještě více zapracoval na citlivosti displeje. Opravdu za celou dobu testování jsme nikdy nedospěli k náhodným nebo nechtěným dotykům. Tak jako v předchozích modelech Edge, i ze si můžete z libovolného rohu vysunovat upravitelné panely například se zástupci aplikací, kontakty, widgety a dalšími.

Hardware

Tak jako displejem navenek, dominuje nová S8 i uvnitř. Je prvním telefonem na trhu s 10nm čipsetem. Zatímco evropské verze dostaly pod kapotu procesor vlastní výroby Exynos 8895, ty americké a čínské fungují na Snapdragonu 835. Procesor Exynos 8895 se skládá z osmi jader v konfiguraci 4 × 1,69 GHz Cortex-A53 a 4 × 2,31 GHz Exynos M1. Jádra jsou upravena Samsungem pro dosažení vyššího výkonu. Součástí čipsetu je také 20jádrový grafický čip Mali-G71 od ARM, který by teoreticky měl posunout výkon oproti loňské verzi až o 60 %. Běžný uživatel ale asi těžko pozná rozdíl – telefon nemá problém se žádnou grafikou, a to ani u her. Při delším hraní však má tendence se zahřívat na zádech.

Výkon čipsetu doplňuje operační paměť s kapacitou 4 GB, přičemž běžně je dostupných cca 3,4 GB. Paměti je tedy také dostatek, telefon se chová svižně jak v běžném provozu, tak při několika desítkách spuštěných aplikací. U internetového prohlížeče dokonce zůstávala naposledy otevřená stránka uložena ještě po několik hodin. Co se týče interního úložiště, ze slušných 64 GB zbývá po odečtení přeinstalovaných souborových systémů a aplikací přes 51 GB volného místa. Pro většinu lidí stále dostatek, komu by to přeci jen nestačilo, může si paměť rozšířit až o dalších 256 GB pomocí microSD paměťové karty. Počítat můžete také s 15GB Samsung Cloudem.

Baterie

V předchozích řádcích jste se mohli dočíst o úžasném výkonu, jak ho však pohánět? Menší S8 má integrovanou baterii s kapacitou 3 000 mAh, což dělá o celých 600 mAh méně, než má loňský model S7 Edge. Baterie nejspíš musela ustoupit na úkor designu a elegantního tenkého těla, přesto je telefon dobře optimalizovaný a můžete počítat vesměs se stejnou výdrží, jako u zmiňovaného modelu S7.

Zabezpečení

Co se týče zabezpečení telefonu, kromě již zmiňované nešťastně umístěné čtečky otisků prstů zde máme mnohem zajímavější oční skener na čelní straně, který společně s dodatečným PINem lze označit za nejvyšší úroveň zabezpečení přístupu. Jakmile si nastavíte sken oční duhovky, stačí telefon rozsvítit, vysunout rozeznávací obrazovku a odemčení telefonu je pouhým okamžikem. Důležitý je fakt, že skener duhovky funguje skvěle i ve zhoršených světelných podmínkách, ale také s nasazenými dioptrickými brýlemi. Je však třeba oči naskenovat bez brýlí nebo čoček, následně nemá problém vás rozpoznat například i s nasazenými kontaktními čočkami.

Konektivita

Konektivita zahrnuje Wi-Fi, NFC, GPS, Galileo a Glonass, nechybí ani moderní Bluetooth verze 5.0, který se vyznačuje dvojnásobní rychlostí v porovnání s verzí 4.2, a také 3x větším dosahem (až 300 metrů). Výrobce Bluetooth obohatil mj. o zajímavou funkci nazvanou Dual Audio, kdy můžete k telefonu připojit dvoji bezdrátových sluchátek a přenášet zvuk do obou zároveň.

Co se týče vestavěných senzorů, kromě základních jako akcelerometr, gyroskop, barometr, senzor přiblížení k displeji, Hallův senzor či geomagnetický senzor zde nechybí také snímač srdečního tepu, který je umístěný na zadní straně pod přisvětlovací diodou. Snímač však funguje výhradně s aplikací Samsung Health.

Velmi zajímavým prvkem konektivity je zázračná krabička DeX, do které stačí telefon vložit, a kromě nabíjecí stanice máte do několika vteřin takřka plnohodnotný počítač. DeX je totiž připojen k monitoru a chová se podobně jako Continuum od Microsoftu, tedy promění se v desktopový systém. Jedná se však o samostatně nakoupitelné externí příslušenství, které v základním balení chybí.

Software

Samsung po letech posílá označení „TouchWiz“ k vodě, možná i kvůli jeho nevalné pověsti. Nyní vše běží na nové nadstavbě Samsung Experience 8.1, která přináší zcela nový moderní vzhled a ovládací prvky, a také by měla být méně náročná na operační systém – tedy Android 7.0 Nougat. Mezi největší novinku v ovládání patří otevírání hlavní nabídky, což se nově provádí potažením displeje nahoru, resp. dolů.

Prostředí hojně využívá bílou barvu na podbarvení podnabídek, což sice pěkně dává vyniknout novému velkému displeji, ale přesto doporučujeme dostáhnout externí tmavá schémata. Rozložení mřížky můžete samostatně nastavit pro domovskou obrazovku i pro nabídku aplikací, na jednu stránku však maximálně 30 aplikací. Konečně lze upravit i mřížku rychlých zástupců v horní liště. Jinak chování notifikací v liště se moc nezměnilo, s jednotlivými pruhy lze interagovat a přímo na ně reagovat dostupnými tlačítky.

V sekci Nastavení si lze všimnout šikovné funkce „zabezpečené složky“, do které si lze ukrýt aplikace, soukromé soubory a přístup následně ochránit heslem, otiskem prstu či skenem očí. Vše pod silným 128-bitovým šifrováním. Co se týče samotných aplikací, celkově je vidět úbytek těch přímo přeinstalovaných Samsungem (lze dodatečně stáhnout v Galaxy Essentials). Když však k tomu připočteme povinné balíčky aplikací od společností Google a Microsoft, můžeme s klidným svědomím říct, že telefon je připraven na práci ihned po vybalení z krabičky.

Jak je na tom samotné volání? Během testovacích hovorů si druhá strana nikdy na kvalitu hovoru nestěžovala. Také psaní je v pořádku. Displej je sice natolik široký, že ho celý klávesnice nevyplní, ale psalo se nám na něm příjemně, nejspíš i díky dostatečně velkým rozestupem jednotlivých kláves. Samozřejmě lze využít dalších možností, jako jsou diktování textu na servery Googlu či psaní tahem (zde je predikce naprosto v pořádku a bez častých chyb).

Co se týče přehrávání videa, zde platí totéž, co v případě aplikací. V základním režimu se video pustí ve formátu 16:9 a budete mít po stranách černé pruhy. Stiskem jednoho tlačítka ho však telefon převede do „fullscreenu“, a to pomocí nepatrného ořezání. Pokud prohlížíte fotografie pořízeny ve formátu 4:3, kraje jsou nejprve bílé a při chvilkové nečinnosti se přebarví do černé.

Fotoaparát

Na první pohled se může zdát, že se v oblasti fotoaparátů S8 oproti svým předchůdcům moc nezměnila, ale rozhodně se jedná o další posun vpřed. Přední kamera nabízí rozlišení 8 Mpix, zorný úhel 80° a světelnost F1.7 s podporou automatického ostření. Ostření se soutředí automaticky na tváře, avšak ručně můžete zaostřit na jakýkoliv bod.

Zadní fotoaparát typu Dual Pixel disponuje rozlišením 12 Mpix, světelností F1.7, zorným úhlem 77° a funkční optickou stabilizací. Užijete si i osminásobný digitální zoom, automatické ostření je zde samozřejmostí, a je pekelně rychlé. Nechybí ani řada režimů, včetně HDR nebo manuálního Pro. Případně si po vzoru aplikace Snapchat můžete na displeji nechat zobrazovat různé vtipné nálepky, animace a koláže.

Samotná aplikace pro focení vypadá velmi podobně jako je tomu u starších modelů řady Galaxy, nová jsou hlavně gesta. Kvalita výsledních fotek je srovnatelná s modely S7, které disponovaly velmi podobným fotoaparátem. U většiny scén si foťák umí poradit velice dobře i na automatiku, velice povedené jsou také makrosnímky, u kterých si však můžete všimnout výrazného bokeh efektu. S nočními snímky je to také o něco málo lepší, rozhodně jsou méně zašuměné oproti S7. Pokud to shrneme, s S8 pořídíte parádní mobilní fotografie.

A abychom nezapomněli na video – můžete ho natáčet hned v několika rozlišeních. Maximem je UHD, dále následuje QHD, Full HD při 60 snímcích a nižší. Optická stabilizace u videa je však dostupná do nejvyššího rozlišení Full HD. O kvalitě videa lze říct to stejné, co o fotografiích – vyprodukuje velmi kvalitní výstup, zejména při dobrých světelných podmínkách.

Shrnutí

Samsung Galaxy S8 je rozhodně skvělým telefonem. Exceluje jak po stránce desénové, tak po stránce funkční. Uživatelé můžou těžit z výborného „infinity“ displeje, výkonného hardwaru a velmi kvalitního fotoaparátu. Je zde ovšem i pár stinných stránek – netradiční poměr stran displeje, nevhodně umístěná čtečka otisků prstů či nedotažený software Bixby. Na druhou stranu, telefon to hravě vynahrazuje například možnostmi funkce DeX.

Samsung svým modelem S8 vyšlápl na začátek nové, v mnoha ohledech revoluční, cesty ve světě smartphonů. Za nás je to rozhodně správným směrem!

Plusy

  • Displej „Infinity“ Super AMOLED s rozlišením 2 960 × 1 440 pix a skvělou čitelností na slunečném světle
  • Výkonný 10 nm čišet Exynos 8895
  • 4 GB RAM
  • Rychlé UFS 2.1 úložiště s pamětí 64 GB (+ podpora paměťových microSD karet až 256 GB)
  • Certifikace IP68
  • Rychlý a přesný skener očí – funkční i při nasazených dioptrických brýlích
  • Fotoaparát a video včetně optické stabilizace
  • Funkce DeX
  • Kvalitní sluchátka v základním balení

Mínusy

  • Netradiční poměr displeje může způsobovat problém u některých aplikací
  • Skleněná záda ráda sbírají otisky prstů
  • Nevhodně umístěná čtečka otisků prstů na zadní straně
  • Hlasový asistent Bixby neumí česky, navíc jeho speciální hardwarové tlačítko nelze v systému přeprogramovat, ale až s pomocí aplikací třetích stran
  • Málo výkonný reproduktor

Moje prodejna

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefon: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

oblíbená prodejna (změnit)

zboží na prodejně zobrazit na mapě

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.