Recenze: Honor 9

Čím dál oblíbenější divize značky Huawei se nám se svým nejnovějším modelem snaží opět dokázat, že špičkové smartphony nemusejí nutně stát desítky tisíc korun či přetékat funkcemi, které uživatel nikdy nevyužije. V kompaktní krabičce se kromě telefonu ukrývá už jen základní vybavení, a sice adaptér s podporou rychlého nabíjení, datový kabel USB-C, TPU pouzdro a kovová jehla sloužící k vysunutí slotu na SIM karty. Žádného překvapení v podobě transformace krabice do VR brýlí jako u Honoru 8 Pro jsme se tedy nedočkali, co se ovšem dá chápat vhledem k rozlišení displeje.

Design

Změn v konstrukci oproti předchůdci není mnoho, na druhou stranu je však většina z nich pozitivních. Přední strana dostala hardwarové tlačítko s vestavěnou čtečkou po vzoru smartphonu Huawei P10 a k tomu dvojici senzorových tlačítek pod displejem. To je velký rozdíl oproti předchozím generacím, které sázely na tlačítka jako součást displeje a čtečku zasazenou do zadního krytu. Zároveň čtečka přišla o softwarové vychytávky v podobě možnosti stáhnout skrze ní oznamovací lištu, apod.

O efektivním využití místa na přední straně se opravdu mluvit nedá. Nalezneme zde poměrně široké rámečky pod a nad displejem. Brada telefonu je alespoň vybavena tlačítky, prostoru nad displejem je ale na dnešní tradici ztenčování rámečků obecně spíše příliš. Okraje skla jsou zaobleny, díky čemu telefon dobře padne do ruky. V reproduktoru opět nechybí barevná notifikační LED dioda. Společnost Honor si připravila hned 4 barevné varianty – černou, šedou, zlatou a námi testovanou modrou, která je opravdu velmi elegantní (modrá je prostě OKAY).

Telefon dále obepíná kovový rámeček, který je na zadní straně postupně zúžen a po všech stranách zaoblen. Do jeho pravé strany jsou zasazena tradiční ovládací tlačítka (kolébka hlasitosti i tlačítko napájení), na protilehlé straně šuplík hybridního slotu. Smartphone najednou pojme dvě SIM karty nebo kombinaci jedné SIM a jedné paměťové karty microSD. Moderní USB-C konektor na spodní straně nepřekvapí, za 3,5mm jack jsme také rádi. Sídlí zde tradičně i reproduktor. Honor nezapomněl ani na infraport, který je ukryt v horní části telefonu.

Hardware

Stejně jako Honor 8 byl hardwarově takřka totožný s modelem Huawei P9, stejný osud potkává i dvě letošní novinky. Honor 9 tedy dostává do vínku to co jeho dražší kolega. A to je samozřejmě pro zákazníky dobře. O pohon se stará osmijádrový Kirin 960, který je doplněn grafickým akcelerátorem Mali-G71 MP8. Stejnou kombinaci jsme mimochodem spatřili i u Honoru 8 Pro.

RAM paměť nabídne dostatečné 4 GB a 64GB vnitřní úložiště (uživatel má k dispozici něco málo pod 50 GB). Vnitřní paměť lze rozšířit paměťovou kartou až o 256 GB. Samozřejmostí je LTE, NFC, USB-OTG i infraport. Baterie nabídne kapacitu 3200 mAh a bohatě stačí na plný den provozu s mírnou rezervou.

Společnost Honor dlouhodobě razí názor, že Full HD rozlišení je pro smartphony s displejem okolo 5″ stále dostatečné. Ani Honor 9 tedy nepřichází s vyšším rozlišením, což není vůbec na škodu. Konkurence nabídne sice jemnější panely, v praxi se však rozdíly pro běžné oko smazávají. Výrobce použil osvědčený IPS panel, který nabídne výborné barevné podání i čitelnost na slunci. Spíše než saturované “barvičky” nabídne Honor 9 věrnější podání. Oceňujeme také možnost měnit barevnou teplotu displeje.

Software

Stejně jako předchozí generace, tak také Honor 9 nabízí uživateli své grafické prostředí EMUI, a to ve své aktuální verzi 5.1. radikálního zlepšení doznala práce s notifikacemi, která je stejná jako v nativním prostředí Androidu Nougat. Nově si uživatel může také zvolit zažitou formu prostředí operačního systému s vysouvacím zásobníkem všech nainstalovaných aplikací a ponechat pracovní plochy jen pro často využívané ikony a widgety.

Systém v Honoru 9 nám dělal radost i po stránce rychlosti a plynulosti. Reakce telefonu jsou opravdu bleskové a bez nadsázky se jedná o jeden z nejsvižnějších telefonů na trhu. Není divu – Honor dokáže prostředí odladit opravdu skvěle, přidává se navíc i velmi výkonný hardware.

Fotoaparát

Velkým lákadlem je duální fotoaparát, který je v podstatě totožný s tím z dražšího modelu Huawei P10, přestože nálepka Leica chybí. Dvojice snímačů (20Mpix monochromatický a 12Mpix RGB) jsou navíc výborně ukryty a nikterak nevyčnívají z konstrukce telefonu. Snímky jsou dostatečně ostré, s dobrým barevným podáním a skvělá je i rychlost ostření.

V 12Mpix režimu je možné využít 2x optický zoom a nechybí ani režim, ve kterém si lze hrát s clonou. Režimů je v aplikaci spousta, včetně manuálních nebo vychytávky v podobě 3D skenu. Pochválit musíme i kvalitu videa. Honor 9 nabídne nejvyšší rozlišení 4K, což už je dnes standardem u vybavenějších modelů. Najdeme zde ale i režim Full HD s 60 snímky za sekundu.

srovnání

Hodnocení

Honor 9 patří stejně jako jeho předchůdci mezi nejodladěnější a nejpříjemnější telefony na našem trhu, které si můžete pořídit. Výbavou míří opět přesně do černého. V porovnání s loňskými modely si za to ovšem tentokrát nechává o něco více zaplatit. Stále však nebudete litovat.

Plusy

  • Prémiový design s použitím skla a kovu
  • Výkonný hardware
  • Kvalitní zvukový výstup
  • Velmi rychlá čtečka otisků prstů
  • Android 7.0 Nougat

Mínusy

  • Absence voděodolnosti
  • Hybridní slot na karty
  • Chybí některé funkce známé z předchozích modelů
  • Ulpívání otisků na zadním skle
Líbí se vám tento článek?

Podobné články