Proč je dobré znát HEPA filtr

Pojem HEPA filtr se v tematice vysavačů skloňuje už nějaký ten rok. Doby, kdy vysavače využívaly staré prachové filtry, jsou dávno pryč. V dnešní době využívají všechny vysavače HEPA filtry. Tato zkratka znamená High efficiency particulate air filter (vysoce účinný filtr vzduchových částic). Je složen z náhodně uspořádaných mikrovláken, seskládaných do vrstev podobných harmonice. HEPA filtr byl vyvinut v roce 1940 a poprvé použit nikoli v domácnostech, ale v armádě. Dokonce během druhé světové války sloužil k ochraně před radioaktivními částicemi. HEPA filtr tedy není právě nová technologie, ale to nijak neubírá na její významnosti.

V zachycení nečistot jsou HEPA filtry téměř dokonalé a využívají se v celé škále zařízení, od čističek bazénů až po letadla. Naše nejčastější využití těchto filtrů však zprostředkovávají vysavače. HEPA filtry jsou skvěle omyvatelné, vhodné pro alergiky a naprosto bezkonkurenční v boji proti roztočům.

Jak se dělí HEPA filtry

Kvalita HEPA filtrů je znázorněna číselným označením.

Třída filtru Kvalita filtrace nečistot
H10 > 85%
H11 > 95%
H12 > 99,5%
H13 > 99,95%
H14 > 99,995%
H15 > 99,9995%
H16 > 99,99995%
U17 > 99,999995%

HEPA filtry s vyšším číselným označením jsou tedy kvalitnější než filtry s číslem nižším. I když i H11 filtr je bez problémů schopen zbavit vaši domácnost všech škodlivých látek, zejména alergikům doporučujeme vysavač s filtrem H12 a lepším. Každopádně nezapomeňte, že vynikající vysavač se špičkovými HEPA filtry seženete i na velmi nízkou cenu.

Sáčkové vysavače s nejkvalitnějším filtrem   Bezsáčkové vysavače s nejkvalitnějším filtrem

Líbí se vám tento článek?

Podobné články