Presovač, překapávač, pákový kávovar a další způsoby přípravy kávy

V minulém dílu jste si přečetli o historii kávy, dvou hlavních druzích kávy a jejich vlastnostech. Nyní přejdeme k samotné přípravě kávy. Kávu si můžete připravit hned několika způsoby. Nejlevnější a pravděpodobně nejrychlejší, je příprava instantní kávy. Pro všechny ostatní, kteří hledají lepší způsoby přípravy kávy, jsme vybrali nejoblíbenější z nich.


Kávovar na kapsle

O něco lepší chuť pak má káva připravená z kapslí. Samotný kapslový kávovar je také jistě designovou záležitostí, která oživí každou kuchyň. Kapslových kávovarů je široké spektrum, stejně jako nejrůznějších příchutí kapslí. Kapsli stačí vložit do kávovaru, stisknout tlačítko a během pár chvil máte nápoj připravený. Vychutnat si můžete různé druhy kávy, od standardního espressa až po karamelové latté, dle výrobce je však možné připravit v kapslovém kávovaru i čaje nebo horké čokolády.

 Kapslový kávovar

Kapslový kávovar Bosch Tassimo Suny TAS3202

Takže nehrozí, že by si návštěva nevybrala svůj oblíbený nápoj. Kapsle mají navíc tu výhodu, že jsou dokonale uzavřeny a plněny v hygienicky čistém prostředí. Takže šance znečištění samotného produktu je minimální. A samotné připravení nápoje po sobě zanechá pouze jednu prázdnou kapsli, takže starosti s nepořádkem taky nehrozí. Kapslový kávovar představuje rozumnou variantu pro všechny milovníky kávy. Pokud byste radši ještě kvalitnější kávu, sáhněte raději po překapávači kávy, presovači nebo některém z automatických kávovarů na zrnkovou kávu.

Překapávače

Fungují na principu procedění horké vody přes předem namletou kávu. Jedná se o princip přípravy kávy pomocí gravitace, na rozdíl od kávovarů, kde je voda přes kávu a síto s filtrem hnaná pod tlakem. Pokud byste měli obavu, že káva připravovaná bez vysokého tlaku nebude tolik chutná, nemějte obavy. Naopak, někteří producenti káv doporučují k přípravě právě překapávač, kdy pomalým protékáním vody skrze namletá zrnka kávy skvěle vynikne aroma a chuť. Překapávače jsou k dostání jak v manuální, tak i elektrické variantě.

Pákový kávovar, presovač

Pro přípravu standardního espressa je pákový kávovar plně dostačující zařízení. Kávová zrna si namelete na oblíbenou hrubost na mlýnku na kávu, odměřené množství mleté kávy vložíte do páky, upěchujete, nasadíte na kávovar, stiskněte tlačítko a je hotovo.

 Pákový kávovar

Pákový kávovar DeLonghi ECP3321.W


Drobnou nevýhodou pákových kávovarů je nutnost páku vždy zbavit použité kávy a následně vyčistit. Varianty pákových kávovarů jsou obecně dva – s tryskou na páru, nebo s konvičkou na mléko. Pokud pijete kávu nejraději bez mléka, nebo si dáte cappuccino či latté jednou za čas, kávovar s tryskou na páru k napěnění mléka by měl být plně dostačující. Nemusíte se bát, že byste se mléko nenaučili napěnit, jen to chce cvik.

Pokud u vás však vítězí pohodlí nebo pijete mléčné druhy kávy často, volte přímo pákový kávovar s odnímatelným zásobníkem na mléko. Jedná se jistě o pohodlnější způsob přípravy kávy. Presovač lze pořídit také ve vestavné variantě, nemusí tedy zabírat prostor na kuchyňské lince.

Automatické kávovary

Automatický kávovar je na pomyslné špici mezi kávovary, a to především z důvodu jednoduchosti přípravy kávy, kdy se nemusíte starat téměř o nic. Žádné mletí kávy, žádné pěchování, žádné čištění kávovaru po každém použití. Stačí mít v zásobníku vodu a zrnkovou kávu. Pak už jen stiskněte tlačítko, a je hotovo.

Automatický kávovar 
Plnoautomatický kávovar De Longhi ECAM250.33.TB

Stejně jako u pákové varianty kávovarů je i automatický kávovar vybaven buď tryskou na páru, nebo mléčným systémem – tedy konvičkou na mléko, fungování je totožné. V tomto případě není problém připravit si skvělé cappuccino stiskem jediného tlačítka, protože kávovar si sám napění mléko, namele přesné množství kávy a vám už nezbývá nic jiného než si vychutnat perfektní kávu jako z kavárny. Možnost zvolení intenzity chuti pomocí nastavení hrubosti zrn je téměř samozřejmostí. U automatického kávovaru je vhodné zaměřit se na materiál mlecích kamenů, za nejkvalitnější se považuje nerezová ocel. Automatický kávovar můžete zakoupit jak ve volně stojící, tak i vestavné variantě.

Ve třetím a posledním díle o přípravě kávy se dozvíte o příslušenství, díky kterému bude příprava kávy ještě jednodušší a příjemnější.


Věříme, že článek byl pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

LCH092019

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Automatické espresso Siemens TI921309RW

34 990 

bez DPH 28 916 

Automatické espresso Krups EA8107

7 499 

bez DPH 6 197