Plynová, sklokeramická, indukční: varnou desku čistěte s ohledem na její typ

Vaření je činnost, během které se bez nepořádku neobejdete. Nejvíce na frak přitom dostává varná deska. Odstranění mastných prskanců, ale také připečené špíny, není žádná legrace. Při výběru vhodného detergentu i nástroje pro odstraňování nečistot je důležité v úvahu brát typ varné desky. Pro všechny však platí nutnost údržby neabrazivními prostředky.

Péče o varnou desku

Proč je péče o varnou desku důležitá

Pravidelná údržba má vliv nejen na estetickou stránku věci, ale také na funkčnost. Pokud desku neudržujete pravidelně, zkracujete její životnost. Častou a nepravdivou domněnkou je, že pro údržbu sklokeramické nebo indukční desky postačí obyčejný prostředek na mytí nádobí a houbička. Tyto prostředky však mohou pomoci jen v případě čištění čerstvých skvrn. Při odstraňováních těch staršího data s těmito prostředky nepochodíte a navíc můžete povrch poškrábat. Proto vždy sáhněte po přípravcích určených pro péči o konkrétní varnou desku.

Základní kroky údržby

Varnou desku čistěte pravidelně po každém vaření. Díky tomu předejdete výraznějšímu znečištění, které mohou způsobit připečené zbytky potravin. V případě, že není povrch příliš znečištěný, vystačíte si s hadříkem namočeným v teplé vodě a kapkou běžného čističe na nádobí.

Správná péče o desku vyžaduje:

  • dokonalé vychladnutí povrchu v případě sklokeramické desky,
  • setření nečistot pomocí kapky čisticího prostředku a měkkého hadříku namočeného v teplé vodě,
  • delší působení prostředku v případě, že jsou nečistoty odolné a na povrchu dobře drží,
  • po mokrém setření dokonalé vytření povrchu dosucha. 

Vybrat novou varnou desku

Čištění sklokeramické a indukční desky

Při čištění sklokeramiky a indukce se postupuje stejně. Rozdíl je pouze v tom, že u sklokeramiky je potřeba nechat elektrickou desku vychladnout.

Varná deska značky AEG

Sklokeramická varná deska AEG HK 955070 XB

Pro odstranění zaschlých a připečených zbytků používejte vždy škrabku neboli špachtličku, která je k tomu určená. Obvykle bývá součástí balení nové desky. Snadno ji také seženete v obchodě s domácími potřebami. Přestože má škrabka ostrou hranu, nemusíte se obávat ji použít. Hrana je navržena tak, aby po povrchu klouzala a nepoškodila jej.

Rozhodně se vyhněte čištění pomocí drátěnky, nože, žiletky, drsné houbičky nebo čisticího písku. Všechny tyto nástroje totiž mohou porušit povrch desky. Škrábance nemusí být na první pohled viditelné, ale přesto se v nich budou usazovat nečistoty, které mohou časem způsobit zhoršení funkčnosti varné desky.

Varná deska značky AEG

Indukční varná deska AEG IKE64450XB

Domácí prostředky pro čištění

Kromě speciálních čističů můžete sáhnout i po surovinách, které máte doma. Nejlepších výsledků dosáhnete s vymačkanou citronovou šťávou, směsí z mycího prostředku, prášku do pečiva a peroxidu vodíku nebo směsí z octa, kuchyňské soli a jedlé sody. 

Vybrat novou varnou desku

Péče o plynovou varnou desku

U plynové varné desky musíte pozornost věnovat také litinovým roštům a hořákům. Litinové rošty se častou nevejdou do dřezu nebo umyvadla, takže jejich údržba bývá náročnější. Existuje však jednoduchý způsob, jak se nečistot zbavit bez únavného drhnutí.

Varná deska značky Mora

Plynová varná deska Mora VDP665X

Potřebovat budete gázu a misku s octem. Gázu namočte do octa a oviňte kolem litinových tyčí. Počkejte zhruba hodinu, odolné nečistoty změknou a vy je snadno odstraníte houbičkou se saponátem na nádobí. U kuchyňských hořáků budete rovněž potřebovat ocet. Hořáky sejměte z desky, na hodinu je ponořte do misky s octem a poté umyjte ve vodě se saponátem.

Povrch plynové desky udržujte stejně opatrně jako u desek indukčních nebo sklokeramických. Pamatujte, že i stejně jako sklo, tak nerez je náchylný na poškrábání. Proto používejte jen měkkou stranu houbičky nebo měkký hadřík.

 


Věříme, že byl článek pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

LCH022020

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Set Gorenje BOS737E10BG + IT40SC

12 990 

bez DPH 10 735 

Sklokeramická varná deska Amica DDS 3201B

3 299 

bez DPH 2 726 

Indukční varná deska Beko HII 64500 FHT

9 989 

bez DPH 8 255 

Indukční varná deska Gorenje IS645BG

11 990 

bez DPH 9 909 

Varná deska indukční AEG IAE84881FB

27 990 

bez DPH 23 131 

Indukční varná deska Electrolux LIV63431BK

10 990 

bez DPH 9 082 

Indukční varná deska MORA VDIT 651 FF

6 990 

bez DPH 5 777 

Sklokeramická varná deska Amica DDS 3200 MR

2 299 

bez DPH 1 900