PlayStation 4: brána do světa her, která tě nezklame

Která je ta nejlepší herní konzole? Mám si koupit Xbox nebo PlayStation? Je lepší konzole či herní PC? To jsou otázky, které se honí hlavou každému milovníkovi hraní. Jednoznačná odpověď prakticky neexistuje, každému totiž vyhovují jiné přednosti a parametry. V dnešním článku se ale podíváme na zoubek nejnovější řadě herní konzole od PlayStation - PS4. Možná ti v tom zmateném rozhodování bude nápomocný.

Pokrok nezastavíš, aneb v čem PS4 dominuje?

Ačkoliv byl prodej konzole PlayStation 4 zahájen už v roce 2013, dosud společně s dalšími mutacemi PS4 Slim a PS4 Pro patří mezi špičku na trhu. Oproti staršímu modelu je samozřejmě výkonnější, nabízí kvalitnější grafiku a můžeš ji například propojit s handheldem Sony PS Vita/Remote Play. A co je nejdůležitější, chceš-li si zahrát nejnovější hry, na starých PlayStation už je nerozjedeš.

Klasická konzole PlayStation 4 se pyšní 8GB operační pamětí a její optická mechanika si poradí s až 16vrstvým Blu-ray diskem o kapacitě 400 GB. PS4 dokáže převést obraz fotografií a videí až do rozlišení 4K. Máš-li televizi podporující tento formát, můžeš na ní hltat ve špičkové kvalitě i filmy. Konektivitu zajišťuje Ethernet, Bluetooth modul, Wi-Fi a dva 3.0 USB porty.

PS4 má však i nějaké ty nevýhody. Pokud budeš chtít hrát hru z fyzického nosiče a ne z PS Store, budeš muset mít CD v mechanice po celou dobu hraní, a to i po předchozím nainstalování. V případě online multiplayeru pak musíš zaplatit poplatek, který minulý model nepožadoval.

Nadupané příslušenství, se kterým z konzole vytěžíš maximum

Playstation 4 VR, virtuální realita

V balení najdeš nejnovější bezdrátový ps4 ovladač DualShock 4. Má vylepšený joystick a kapacitní touchpad v prostřední části, který v určitých hrách zastupuje praktická chybějící tlačítka. Ovladač se navíc může pyšnit konektorem stereo 3.5mm jack, mono reproduktorem a vibracemi, které tě dokážou ještě více vtáhnout do hry. Například při vypjatých situacích zesílí efekt překvapení.

Pokud si ale budeš chtít zahrát hru ve dvou, druhý ovladač budeš muset dokoupit. Za zmínku stojí í fakt, že DualShock 4 nelze propojit se starým modelem PlayStation 3.

Pokud toužíš svoje herní zážitky ještě víc vytunit, určitě budeš chtít vyzkoušet virtuální realitu. Díky náhlavní soupravě PlayStation VR a speciálním pohybovým ovladačům PlayStation Move máš prakticky neomezené možnosti – které limituje snad pouze obsah tvé peněženky. Virtuální realitu si můžeš užít se speciálními hrami k tomu určenými. Pak už stačí jen nasadit VR brýle a začít hrát.

Plejáda herních titulů

Jaké jsou ty nejlepší hry pro PlayStation? To už záleží na tvých osobních preferencích. Jistotou ale je, že některé gamesy si na konkurenční konzoli či PC prostě nezahraješ. Mezi exkluzivní herní nabídku patří třeba akční adventura Uncharted, aspirant na hru roku God of War nebo RPG Horizon. Milovníci sportovní akce si můžou zahrát nejnovější FIFU 18 či zaskórovat v NHL 18. Pro PS4 tyto hry vycházejí klasicky každým rokem.

Zkrátka nepřijdou ani ti, co si chtějí zapařit společně na jednom gauči. K populárním hrám pro dva hráče na PS4 patří třeba Mortal Combat, Diablo III, Call of Duty nebo klasická skákačka Rayman.

Klasika, Slim nebo Pro?

V případě, že misky vah už převážily na stranu PlayStation, pořád není vyhráno. Zbývá se rozhodnout, jaký typ zvolit. Klasická PlayStation 4 je z výše zmíněných jednoznačně nejlevnější a pořád se řadí mezi nejmodernější konzole. Verze PS4 Slim je na pohled elegantnější, výrazně menší a lehčí.  K nejvýraznějším přednostem patří rozhodně úspornější chod s příkonem pouhých 165 W (téměř polovina oproti PS4 Pro), nabízí také novou verzi USB 3.1, HDMI 2.0s a Bluetooth 4.0. Pokud si chceš dopřát to nejlepší na trhu, tvoje volba zákonitě padne na PlayStation 4 Pro. Nejnovější model ze „svaté trojice“ nabízí podstatně vyšší výkon, v případě 4K televize i hry v tomto formátu a pokud se chceš do budoucna zaměřit na virtuální realitu, verze PS4 Pro bude rozhodně nejvhodnější investicí.

Hry na Playstation 4

Pomalu svítá na ještě lepší herní zítřky

Ač se to možná nezdá, PS4 těší hráče už více než 7 let a je proto nasnadě zajímat se o jejího nástupce. Vydání PlayStation 5 je sice ještě v nedohlednu, nicméně její vývoj už započal. Z dostupných informací se můžeme těšit na kousek, který by měl posloužit jako multimediální centrum. Zaměří se pravděpodobně hlavně na virtuální realitu a ve hře je i zpětná kompatibilita se staršími modely.

PlayStation 4, Pro i Slim, veškeré příslušenství a nejnovější hry můžeš pořídit v OKAY za parádní ceny. Prohlédni si je ZDE.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články