Rozlišení displeje

Rozlišení displeje televizí, monitorů, notebooků, tabletů či mobilních telefonů je číselný údaj, který značí počet pixelů (obrazových bodů) ve vodorovné řadě a počet pixelů ve svislé řadě displeje. Vynásobením této hodnoty získáme celkový počet pixelů na displeji. Celkový počet pixelů udáváme v jednotce megapixel, která slouží i jako míra rozlišení fotografií. Rozlišení displeje (obrazovky) se však značí v pixelech.

Pixel je obrazový bod na displeji, který je složen ze tří částí (červené, zelené a modré světlo). Má miniaturní rozměry, proto je nutné zaplnit displej dostatečnou hustotou těchto bodů.

Rozlišení displeje

Druhy rozlišení

  • Rozlišení 800x600 či 1024x768 px využívaly zejména staré monitory. Tohle rozlišení najdeme i na levnějších telefonech.
  • Rozlišení minimálně 1280x720 px, které používají většinou obrazovky současných televizorů, notebooků (používá se 1366x768 px)a tabletů, je standard označovaný jako HD Ready.
  • Rozlišení 1920x1080 px díky velké hustotě bodů zprostředkovává vysoce kvalitní obraz. Běžně se označuje jako Full HD (přestože HD kategorie souvisí spíše s videem) a jsou jím vybaveny displeje kvalitních LED televizí, monitorů, nejvyšších tříd notebooků a dokonce i špičkových mobilních telefonů.
  • Rozlišení 3840x2160 px zapadá do kategorie 4K (nebo Ultra HD) a objevuje v displejích pro velké a luxusní LED televize. Televizory s rozlišením 4K podávají až čtyřikrát detailnější obraz než Full HD televize.

HD ready televize >> Full HD televize >> Ultra HD televize >> Full HD monitory >> HD ready a HD+ monitory >>