RJ-45

RJ-45 je označení pro běžný standardizovaný typ síťového kabelu či samčích a samičích konektorů využívaných k připojení různých zařízení v rámci lokální datové sítě zvané též Ethernet. Využívá se nejčastěji k propojení stolních počítačů nebo notebooků v jednu síť, na kterou se mohou napojit i další zařízení, například tiskárny. Primárně se toho dosahuje pomocí zařízení zvaného switch. Routery se oproti switchům liší v tom, že spojují dvě sítě, například síť domácích počítačů s internetem.

RJ-45

Kabel zakončený konektory RJ-45 se nazývá kroucená dvojlinka a používá se i v telekomunikačních sítích. Má uplatnění také v tzv. DSL linkách, které zužitkovávají vedení telefonu či kabelové televize k vysokorychlostnímu přenosu dat. Známou variantou je ADSL, které poskytuje internet sdílený s telefonní linkou. Připojení na lokální síť podporují i vybrané externí pevné disky. Ty pak slouží k vytvoření "cloudu," online datového úložiště pro napojené uživatele.

Používané označení RJ-45 není tak úplně správné. Koncovky jsou totiž typu 8P8C (8 pozic, 8 vodičů). Zažitý název byl odvozen z podobnosti s telefonní koncovkou, která je však s počítačovými sítěmi nekompatibilní.

Shrnutí

  • běžně dostupný typ kabele
  • připojuje různá zařízení do sítě
  • podporován naprostou většinou výrobců
  • podporuje vysokorychlostní přenos dat

Kabely s RJ-45 koncovkami >> Routery s vyšším počtem RJ-45 portů >> Externí pevné disky podporující cloud >>

Kancelářské tiskárny podporující připojení na Ethernet >>