HDMI

HDMIneboli High Definition Multimedia Interface je rozhraní, které se používá k přenosu nekomprimovaného multimediálního obsahu z jednoho zařízení do druhého. To znamená, že dokáže přenášet vysoce kvalitní obraz i zvuknapříklad z notebooku do televize s vysokým rozlišením. Většina současných set-top boxů, televizorů, monitorů, počítačů nebo tabletů již disponuje HDMI konektorem. Stačí použít propojovací HDMI kabel libovolné délky (nejčastěji se používá v délkách 2 m, 5 m a 10 m) a spojit jednotlivá zařízení.

Rozhraní HDMI je už od doby vzniku neustále zdokonalováno. Například verze HDMI 1.4 je již schopna obousměrné síťové komunikace, takže přes HDMI můžeme sdílet internetové připojení. HDMI 1.4 také podporuje až Ultra HD rozlišení (4x větší než Full HD) a velmi užitečný kanál pro zpětný zvuk (Audio Return Channel), který umožňuje přes HDMI propojit televizor s výkonným AV receiverem. Pro tyto účely je však nutné použít kabel podporující verzi HDMI 1.4. Verze HDMI 2.0 přinese další znatelná vylepšení.

HDMI kabel

Z důvodu úspory místa a lepší efektivity přenosu existuje pro HDMI také varianta Mini HDMIa Micro HDMI, která se používá u některých tabletů a především digitálních fotoaparátů. Propojovací kabel má tedy klasický HDMI konektor (typ A) na jednom konci a zmenšený konektor mini HDMI (typ B) nebo micro HDMI (typ C) na druhém. Funkce je však zcela stejná.

Mezi propojovacími kabely můžeme najít také různé redukce z HDMI na jiné typy rozhraní, které podporují video. Například redukce na VGA konektor nebo DVI port.

Výhody oproti VGA a DVI

  • neustále inovovaná technologie
  • přenáší zvuk i zpětně, třeba pro domácí kino
  • může nést internetové připojení
  • rozšíření HDMI i u malých zařízení zajišťuje vzájemnou konektivitu, např. propojení digitálního fotoaparátu s televizí

Naše nabídka HDMI kabelů >> HDMI kabely s redukcí >>