HDD

HDD (z angl. Hard Disk Drive) bývá též označován jako pevný disk nebo hard disk. Jde o hlavní paměťovou jednotku pro dočasné i trvalé ukládání většího množství dat ve výpočetních technologiích, především tedy v stolních počítačích, noteboocích a externích pevných discích. Jako technologie zápisu se používá magnetická indukce, což odlišuje HDD například od SSD a flash pamětí, mimo to jde částečně o mechanické zařízení, což tyto typy rovněž nejsou.

U HDD se sleduje několik důležitých parametrů. První je kapacitapohybující se od stovek GB až k jednotkám TB. Vyšší kapacitu mají HDD ve stolních počítačích, neboť jsou větší (běžně 3,5 ") a mohou si dovolit vyšší energetickou náročnost než ty v noteboocích (standardně 2,5 "). Napříč celou škálou fyzické velikosti i té pro zápis dat jsou externí pevné disky (běžně 1,8 - 3,5 "). Rozdíl je pouze v tom, že disky 3,5 " již vyžadují napájení ze sítě, 1,8 - 2,5" se uživí z USB portu. Druhý parametr je rychlost otáček ploten uvnitř, ta ovlivňuje celkovou rychlost zápisu a čtení dat. Opět platí pravidlo, že HDD ve stolních počítačích je rychlejší (od 7200 ot./min) na úkor vyšší spotřeby energie, se kterou se v noteboocích šetří (běžně 5400 ot./min).

HDD

Doplňující charakteristikou je hustota zápisu na disk, tu ovlivňuje počet ploten HDD. V běžně prodávaných discích se nachází 1-4 a platí pravidlo, že čím méně ploten, tím větší hustota zápisu a tím vyšší rychlost čtení/zápisu, neboť se paměťové sektory nacházejí blíže u sebe. Pro připojení HDD se používá rozhraní Serial ATA, přičemž poslední varianta SATA III nabízí nejvyšší propustnost dat (600 MB/s), která je ovšem větší než rychlosti běžně dostupných HDD. Například průměrný disk o otáčkách 7200 ot./min poskytuje transfer dat okolo 100 MB/s. Další varianty poskytuje rychlý PCI-Express, eSATA pro připojení externích datových médií a Mini PCI-E např. pro SSD disky v noteboocích.

Hybridní HDD (SSHD) představují sloučení s technologiemi a vlastnostmi disků SSD. Vybraný paměťový sektor poskytuje rychlejší čtení a zápis pro data, se kterými se aktuálně či nejvíce pracuje. Obdobně funguje i tzv. cache, jenž je standardem pro HDD.

Malým bratrem HDD bývaly diskety FDD, šlo o totožnou technologii s tím rozdílem, že plotny v disketách byly ohebné. Obdobně je roztáčely mechaniky v počítačích, stejně jako integrovaný elektromotor roztáčí plotny.

Výhody oproti SSD

  • poskytují vyšší kapacitu
  • levnější
  • dostatečná rychlost zápisu a čtení dat
  • využití v široké škále zařízení

Stolní počítače s kapacitou 500 GB a více >> Notebooky s kapacitou 500 GB a více >> Televize s funkcí nahrávání na externí HDD >>