Bluetooth

Technologie Bluetooth slouží k usnadnění bezdrátové komunikace. Jejím prostřednictvím lze propojit dvě a více elektronických zařízenímobilní telefony, počítače, tablety, PDA, Playstation, Nintento Wii, ale také headsety k mobilním telefonům, nebo myš, reproduktory či klávesnici k počítači. Bluetooth protokoly usnadňují rozpoznání a nastavení služeb mezi jednotlivými zařízeními.

Bluetooth

Veškerá komunikace probíhá vzduchem. Bluetooth pracuje v pásmu 2,4 GHz, které je stejné jako u Wi-Fi. K přenosu využívá metody FHSS, kdy během jedné sekundy je provedeno 1600 přeladění mezi 79 frekvencemi s rozestupem 1 MHz. Tento mechanismus má zvýšit odolnost spojení vůči rušení na stejné frekvenci. Je definováno několik výkonových úrovní (1 mW, 10 mW, 100 mW), s nimiž je umožněna komunikace do vzdálenosti 1–100 m. Pokud jsou však mezi komunikujícími zařízeními překážky (typicky například zdi, tělo uživatele), dosah rychle klesá.

Velkou výhodou oproti předchůdci - spojení přes infra port - je, že není nutné, aby na sebe jednotlivá zařízení "viděla". Z počítače se tak můžete připojit na mobilní telefon, který máte v kapse nebo třeba v batohu. Starší počítače, které nemají vestavěné Bluetooth, mohou použít Bluetooth adaptér.

Výhody připojení

  • Velmi malé rozměrypotřebných elektronických součástek
  • Nízká cena
  • Malá spotřebaelektrické energie. Bluetooth je tudíž vhodný do mobilních zařízení, nejsou nutné základnové stanice, vysílač je v každém čipu
  • Zařízení nemusí být v přímé viditelnosti

Bluetooth reproduktory >>