Změna času 2019 | Kdy se mění čas?

Nenechte se změnou času zpět na zimní zaskočit! Kdy se mění čas? Letos vychází změna času z letního na „zimní“ dne 27. 10. 2019. V tento den si už tradičně pospíme o hodinu déle. Nebude to tak ale nastálo. Změna času, která nás čeká 27. října bude jedna z posledních. Od roku 2021 bude totiž podle nařízení Evropské unie platit pouze jeden čas. Otázkou zůstává, zda to bude letní nebo tzv. „zimní“ čas.

Aktuální akce OKAY  

Kdy se mění čas?

Čas se bude měnit už jenom:

  • 27. 10. 2019 změna času z letního času na standardní „zimní“ čas
  • 29. 3. 2020 změna času ze standardního zimního zpět na letní čas
  • 25. 10. 2020 změna času z letního času na standardní „zimní“ čas
  • 28. 3. 2021 změna času ze standardního zimního zpět na letní čas
  • 31. 10. 2021 změna času z letního času na standardní „zimní“ čas
     

Změna času  

Kdy se mění čas vo světě

Změna letního času zpět na „zimní“ každoročně ovlivní miliony lidí. Čas se mění jak v Evropě, tak i Severní Americe. V Evropě se čas mění jednotně a harmonizovaně ve všech zemích zároveň ve stejný den, letos tedy 27. října 2019. Jde o noc mezi sobotou a nedělí, kdy se ručičky hodinek přesunou z 3:00 na 2:00.
 

Čas se bude měnit už jen do roku 2021. Od roku 2022 bude v EU platit pouze jeden čas.


Střídání zimního a letního času skončí po rozhodnutí Evropského parlamentu v roce 2021. S ukončením seřizování hodinek každého půl roku musí souhlasit i členské země. Jednotlivé státy si samy určí, zda zachovají nastálo standardní či letní čas. 

Kdy se mění čas

Podle vědců je pro nás standardní „zimní čas“ zdravější

Vědci doporučují zavedení ustáleného standardního času, také označovaného jako „zimní“, za prospěšnější zdraví celé společnosti. Své doporučení formulovali v návaznosti na iniciativu Evropské komise, aby byla v Evropské unii opuštěna praxe každoročních změn času na jaře a na podzim.

Alena Sumová, která vede oddělení zabývající se chronobiologií ve fyziologickém ústavu Akademie věd ČR v Praze a je také vědeckým sekretářem Evropské společnosti biologických rytmů (EBRS), zdůrazňuje: „Vědecké důkazy, které jsou v současnosti k dispozici, naznačují, že zavedení trvalého standardního tedy zimního času je nejlepší volbou pro veřejné zdraví. Jeho ponechání celoročně zajistí lidem v zimě více expozice ranního světla av létě budou lidé méně vystaveni večernímu světlu. Tím se lépe synchronizují jejich biologické hodiny a spánek bude nastaven na dřívější čas ve vztahu k pracovní době a školnímu času. Lidé budou celkově psychicky zdravější a pracovní i školní výkony se zlepší, než když se mění čas.“

 

 


Věříme, že byl článek kdy se mění čas byl pro vás zajímavý. Přečtěte si i jiné novinky a články z naší rubriky. 

 

GCS100919


Potřebujete poradit?

Zákaznická infolinka
542 425 555
po-pá 7:00-19:00
Kontaktní formulář

Největší síť prodejen v ČR

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky