Nábytek z palet

Paleta. Výrobek, který dříve sloužil výhradně dopravcům, si svou cestičku našel i do domovů mnoha rodin nebo mladých párů. A co víc, těší se velké oblibě! Nábytek z palet: za málo peněz hodně muziky.

Nábytek z palet

„Pořizovací cena již použité palety se pohybuje od 100 Kč do 150 Kč a doslova kouzla s ní dokážou i méně zdatní kutilové.“

Kde sehnat pěknou paletu a přitom nezaplatit jmění?

V obchodech se již dnes dají pořídit projektové palety, jejichž cena je však o něco vyšší než u obyčejných palet. Ty se většinou prodávají po desítkách a stovkách velkoodběratelům. Jednu nebo dvě palety u výrobců jen tak neseženete. Proto se vydejte třeba na sběrný dvůr, k autodopravcům nebo do výkupen, kde se na ceně určitě domluvíte.

Která paleta je ta pravá pro nábytek z palet

Nábytek byste měli vyrábět jen ze zdravotně nezávadných europalet, které splňují příslušné vyhlášky. Tu pravou poznáte podle označení EUR nebo EPAL, které najdete na pravé straně. Dále na ní najdete označení písmeny AV, A, AB, B a C. Označení C znamená, že paleta má konstrukční vadu, která má vliv na její celkovou nosnost. Proto se pro výrobu nábytku nedoporučuje. Z dřevěných palet jednoduše vyrobíte sedací soupravy, postele, konferenční stolky i jiný nábytek. Svoje uplatnění najde jak v interiéru, tak v exteriéru.

Dřevěný nábytek z palet

Pozornost při výběru palety věnujte i způsobu ošetření. Pro použití v interiéru ani v exteriéru se nedoporučují europalety s označením MB, jež byly ošetřeny Methylbromidem, který je v rámci Evropské unie sice zakázán, ale kvůli mezinárodnímu obchodu se k takovéto paletě můžete snadno dostat, tak pozor na to. Takové palety rozhodně nejsou vhodné pro nábytek z palet. Zdravotně nezávadné jsou výrobky označené písmeny HT nebo DB.

 

Jaký nábytek můžete z palet vyrobit?

Z palet dokáže domácí kutil vyrobit prakticky jakýkoliv kousek nábytku.

 

„Dnešní doba vychází vstříc milovníkům jakéhokoliv stylu. Moderní nábytek seženete za příznivou cenu a nemusíte se přitom starat o nezávadnost výrobku, úpravu délky ani o další činnosti spojené s výrobou handmade nábytku. Prohlédněte si celou nabídku našeho nábytku a přesvědčte se sami!“

Konferenční stolky

Postačí jedna paleta, čtyři kolečka a máte hotovo. Pro vyšperkování můžete na stolek položit opracovanou skleněnou desku.

Sedací soupravy 

Lze vyrobit ve variantě I, ale také L nebo U. Sama o sobě by však paleta příliš pohodlná nebyla, proto je zapotřebí doplnit ji měkoučkým polstrováním nebo třeba matrací.

Kancelářské stoly

Dvě palety použijte jako bočnice a na ně položte pevnou desku, která poslouží jako pracovní plocha.

Manželské postele

Velké letiště vyrobíte z osmi palet, které je potřeba ohoblovat, aby se o drsný povrch neponičila matrace. Kolem postele můžete nainstalovat LED řetěz s drobnými světélky – vaši paletovou postel to doslova rozsvítí.

Zahradní nábytek

Z palet můžete vyrobit nízký stolek podobný konferenčnímu, dále několik křesel a velkou sedací soupravu. Na sedací nábytek opět doporučujeme položit stylové polstrování.

Dřevěná postel z masivu Vegas
Dřevěná postel z masivu Vegas

Nábytek z palet: nevýhody

Nábytek z palet má ale i pár nevýhod, které by vás od realizace mohly odradit:

  • Palety mohou být chemicky ošetřeny.
  • S nábytkem z palet je množství práce.
  • Nábytek z palet se hodí jen do určitých interiérů.
  • Nábytek z palet je velmi těžký a nedá se s ním dobře manipulovat.
  • Nábytek z palet má ostré hrany a proto není vhodný pro rodiny s dětmi.
  • Postele z palet neposkytují dobrou oporu pro vaše tělo a ve spojích palet se mohou rozjíždět.
  • Dřevěné palety se časem mohou rozpadat a zůstává po nich hodně třísek a dřevitého prachu.
  • Nábytek z palet je sice prodyšný, ale v prostoru mezi prkny palety se udržuje prach.


Nábytek z palet je natolik specifický, že jej můžete umístit jen do některých typů interiérů. Zpravidla se hodí do industriálně zařízeného bydlení a často na něj narazíte v bytech mladých párů.

Palet nábytek

„I když výrobu zvládnou i méně zdatní kutilové, celý proces vám zabere mnoho času a potřebovat budete slušnější nářadí."

Například povrch palety byste měli ohoblovat elektrickým hoblíkem, abyste si v budoucnu nezadřeli třísku. Samozřejmě budete muset upravit i rozměry palety, což se neobejde bez pilky. Dále byste po ruce měli mít hřebíky, kladivo, aku vrtačku, ochranné laky a nátěry a další. A to už je přeci jen hodně práce.

Vyplatí se tedy nábytek z palet?

V dnešním moderním, rychle se rozvíjejícím světě již není výběr nábytku nutně podřízen ceně. Nábytek z palet ovšem nemusí být nejlevnější cestou – samotné palety je třeba koupit, dopravit až domů a opracovat. Takový nábytek bude ale stále spíše dekorativním trendy kouskem, který na první pohled zaujme oko každého pozorovatele.

V úvahu je třeba brát i nízkou cenu moderního nábytku. Levný nábytek pořídíte v široké nabídce i u nás. Pokud je pro vás při výběru nábytku cena opravdu důležitým faktorem, doporučujeme prohlédnout si naši nabídku nejlevnějšího nábytku. Abyste ušetřili ještě více, můžete si nábytek vyzvednout ZDARMA na kterékoliv prodejně OKAY po celé České republice! S OKAY.cz nakoupíte nejvýhodněji.

Levný nábytek v akci

 

 

GCS15102019


Potřebujete poradit?

Zákaznická infolinka
542 425 555
po-pá 7:00-19:00
Kontaktní formulář

Největší síť prodejen v ČR

Uvítáme vaše připomínky k obsahu stránky