Nové digitální vysílání: ČR začíná s přechodem na DVB-T2

Vláda 20. července 2016 schválila návrh strategie o zavedení nového digitálního vysílání v České republice. Od letošního podzimu se začne spouštět nový standard DVB-T2. Nemusíte se však bát, že by vaše televize byla za pár měsíců k ničemu. Současný digitální standard DVB-T totiž poběží paralelně až do konce roku 2020.

Proč se mění digitální vysílání?

Vývoj komunikačních technologií jde dopředu raketovým tempem. Určitě víte, že nedávno se u nás (i jinde na světě) masivně rozšířila mobilní 4G síť. Všechny bezdrátové technologie potřebují k provozu prostor, přesněji frekvenční pásmo. Protože mobilní sítě potřebují vlivem nových nároků na rychlost a objem přenosu dat větší část frekvenčních pásem, musí se "uskromnit" ostatní technologie. V tomto případě TV vysílání.

V čem je rozdíl oproti stávajícímu vysílání?

Hlavní rozdíl je v typu komprese dat. Zatímco současné digitální vysílání DVB-T využívá typ MPEG2, DVB-T2 bude využívat HEVC (H 265). Nový typ komprese nabízí více prostoru pro vysílání s využitím menší části frekvenčního pásma. Zjednodušeně, televizní signál zabere méně místa v éteru. Díky tomu se nejen ušetří místo pro zmiňované mobilní technologie, ale navíc bude možné sledovat programy ve větším rozlišení.

Musím si kvůli novému digitálnímu vysílání koupit novou TV?

Určitě nemusíte. Aspoň ne okamžitě. Jak jsme si již řekli výše, současné digitální vysílání skončí až na konci roku 2020. Do té doby můžete vaši televizi využívat jak jste zvyklí. Kromě toho existuje více typů vysílání, které můžete na televizi přijímat. Vedle nejrozšířenějšího digitálního existuje ještě satelitní a kabelové. Na ty přechod z DVB-T na DVB-T2 nebude mít vliv.

Jak poznám, že TV, kterou si kupuji, podporuje nové digitální vysílání?

Většina televizí má v technických specifikacích zapsáno, jaký druh signálu umí přijímat. Pokud si nevíte rady, nevadí. Připravili jsme pro vás seznam všech televizí v naší nabídce, které nový standard digitálního vysílání podporují.

Zobrazit všechny TV

Slovník pojmů

 

  • DVB-T - v současnosti využívaný standard digitálního vysílání.

 

  • DVB-T2 - nový standard digitálního vysílání, který se začne v ČR využívat od podzimu 2016

 

  • 4G síť (LTE) - prozatím nejmodernější technologie mobilního internetu

 

  • komprese - způsob zpracování dat (v našem případě tv programů) tak, aby zabrala méně prostoru

 

  • MPEG2 - typ komprese, která se prozatím využívá k šíření tv programů v digitálním vysílání

 

  • HVEC (H 265) - typ účinnější komprese, kterou využívá nový typ digitální vysílání
Líbí se vám tento článek?

Podobné články