Nové digitální vysílání: ČR začíná s přechodem na DVB-T2

DVB-T2 – skloňovaný výraz, který by měl řešit každý majitel televize. A proč? Jde o nový standard pozemního (anténního) vysílání. Pokrývá již téměř celou ČR a od roku 2020 bude představovat jediný způsob, jak naladit televizní vysílání. Bez něj žádný program nenaladíte.
 
DVB-T2

Co je to DVB-T2

Jedná se o zkratku anglického sousloví Digital Video Broadcasting-Terrestrial. Vysílání vychází z původního standardu DVB-T, od kterého se liší způsoby komprese, tedy algoritmy snižujícími potřebný datový tok. V současné době vysílání prochází přechodovou fází, kdy se souběžně vysílá v DVB-T i DVB-T2.
  • Současné DVB-T vysílání využívá kompresi MPEG-2 a MPEG-4. 
  • DVB-T2 k šíření využívá kompresi MPEG-4 nebo HEVC s kodekem H.265.
DVB-T2
 
České Radiokomunikace a. s. se rozhodly pro používání HEVC/H. 265, protože tak mohou do jednoho multiplexu buď umístit více televizních programů ve standardní kvalitě, nebo stejný počet programů vysílaných v HD či Ultra HD rozlišení.
 
K ukončení vysílání ve formátu DVB-T dojde v České republice pravděpodobně na konci roku 2020, nejpozději 1. února 2021.
 

Jak se připravit na nové digitální vysílání

Pro příjem nového vysílání není nutné měnit anténní systém, ale je potřeba, aby byl přijímač vybaven tunerem pro vysílací standard H.265/HEVC. Za přijímač se považuje buď nový set-top box nebo televize.
 
  • Pořízení nové televize je komfortnější řešení, které vás však bude stát více peněz. Při nákupu si dejte pozor, aby byl model vybaven tunerem DVB-T2 a kodekem H.265/HEVC. Bez kodeku stanice sice naladíte, ale nepůjde u nich obraz.
  • Pořízení set-top boxu podporujícího DVB-T2 HEVC je levnější, ale musíte počítat s další krabičkou u televize a ovladačem navíc. Výhodou je, že vhodný set-top box můžete pořídit i ke svému staršímu televizoru, který již máte doma. Krabička signál zpracuje pomocí některého z konektorů a předá jej televizoru.
Nová televize  Nový set-top box 
Televize podporující DVB-T2 Set-top-boxy podporující DVB-T2
 
Jak zjistit, zda vaše televize podporuje nový formát? V manuálu k vašemu zařízení najděte parametr Typ tuneru, a pokud je u něj uvedeno DVB-T2 HEVC a je označen zlatým logem, nemusíte si s nákupem nové televize nebo set-top boxu lámat hlavu.
 
Přelaďování televizorů provedete buď automaticky, nebo manuálně přímo v ní nebo pomocí set-top boxu. Spustit můžete automatické vyhledávání sítí, kdy se do paměti přijímače načtou veškeré sítě DVB-T2, které jsou dostupné pro danou lokalitu, nebo zvolíte manuální ladění. Při manuálním ladění si sami zadáte vysílací kanály, které chcete přidat.
Pokud váš přijímač nepodporuje nové digitální vysílání, s nákupem nového neotálejte. Je totiž možné, že některé televizní stanice ukončí vysílání v DVB-T dříve než v roce 2021.

Výhody digitálního vysílání

Mezi největší přednosti patří především větší množství kanálů, které zabezpečují tzv. multiplexy. Multiplexy jsou vysílací sítě nabízející hned několik televizních a rozhlasových stanic a další doplňkové služby. DVB-T2 nabídne 4 celoplošné multiplexy a několik multiplexů regionálních.
 
DVB-T2
 
Diváci se mohou těšit také na jejich oblíbené programy, které budou vysílány v mnohem lepší kvalitě a s lepším zvukem než doposud. Nové pozemní vysílání nabídne 18 programů ve standardním rozlišení obrazu SD, ale alternativně také 6 − 7 programů ve vysokém rozlišení HD a dostupné budou i programy v Ultra HD neboli 4K.
 

Proč se přechází na DVB-T2

Současné vysílání ve standardu DVB-T zabírá velkou část rádiových frekvencí, o které mají zájem i ostatní, především mobilní operátoři. Proto mezinárodní telekomunikační unie doporučila uvolnění frekvenčního pásma 700 MHz, které současné DVB-T používá, pro účely rychlého mobilního internetu.
 
Líbí se vám tento článek?

Podobné články