Nejlepší poloha na spaní

V posteli svoji polohu během spánku změníte až 30× za noc. Která poloha je pro vaše zdraví a kvalitní spánek nejlepší? Poloha při spaní je u každého člověka jedinečná. Existuje jich tedy nepočítané množství, ale obvykle se dělí do čtyř základních skupin. Každá z nich má své výhody a nevýhody. Víte, ve které se netvoří vrásky a ve které se nejčastěji chrápe? Pojďme se spolu podívat, která je nejlepší poloha na spaní.

Nejlepší poloha na spaní

Spíte opravdu klidným spánkem?

Lidský spánek není tak klidný, jak by se mohlo na první pohled zdát. I lidé, kteří skutečně spí klidným spánkem, za celou noc polohu změní až 30×. Jedná se o různé polohy, ale pravdou je, že u každé osoby dominuje jedna konkrétní. Ovšem to, že v jedné poloze usínáte, neznamená, že tak spíte celou noc.

Spánek je naštěstí v dnešní době stále častěji probíraným tématem. Stále více lidí přichází na to, jak podstatný v našem životě je, a na co všechno může mít dobrá kvalita spánku vliv.

Polohy pro spaní

Správná poloha lidského těla

Za nejzdravější polohu těla při spánku se považuje spaní na zádech. Napřímená poloha těla na kvalitní matraci je základ zdravého spánku. Na co si dát v ložnici pozor? Chybou může být příliš vysoký polštář, který může křivit krční páteř. Páteři nejvíce prospívá polštář nízký, nebo dokonce žádný. Takováto pozice tělu usnadňuje i správné dýchání. Spánek na břiše může být přínosný, pokud trpíte bolestmi bederní páteře. V tomto případě totiž dochází k vyrovnání tlaků v meziobratlových plotýnkách. Naopak nejhorší polohou pro spánek je, pokud člověk spí stočený do klubíčka. V klubíčku je tělo nepřirozeně shrbené a páteř ohnutá. Pokud má člověk záda zdravá, je ideální pozici na zádech, břiše a boku střídat tak, aby docházelo k odlehčování jeho ramenou, kyčlí i celé pánevní oblasti. 

Nejlepší polohy na spaní z hlediska zdravotního přínosu

Spánkové polohy se dělí do čtyř základních skupin, které jsme seřadili od nejzdravější po nejméně zdravou.

  1. Poloha na zádech
  2. Poloha na boku
  3. Zárodečná poloha (embryo)
  4. Poloha na břiše

Různé polohy pro spaní

1. Poloha na zádech

Spaním na zádech bojujete proti bolesti zad a krční páteře. Páteř zůstává v optimální poloze, takže by vás ráno po probuzení nemělo nic bolet. Na zádech by měli spát všichni, kteří mají problém se žaludečními kyselinami. Hlava a ústa jsou ve zvýšené poloze, takže trávicí soustava od ústního otvoru přirozeně klesá až do žaludku. Žaludeční kyselina se nemá šanci dostat nahoru a zůstává tam, kde má, v žaludku. Spaní na zádech také eliminuje tvorbu vrásek. Kůže je totiž během spaní volná a o nic se neotlačuje.

Velkou nevýhodou polohy na zádech je tendence k chrápání. Měli by se jí tedy vyhnout všichni ti, kteří mají s chrápáním problém. V této poloze je chrápání nejintenzivnější.

+ nejpřirozenější poloha pro páteř
+ netvoří se vrásky
+ žaludeční kyseliny zůstávají v žaludku

- podporuje chrápání


2. Poloha na boku

Jedná se o druhou nejlepší polohu, která sice není ideální, ale klady převažují nad zápory. Spí v ní mnoho osob, které se nedokážou sžít s polohou na zádech. I tato pozice je prospěšná pro zdraví zad a krční páteře, ale pouze tehdy, používáte-li vhodný polštář. Sáhněte proto po polštáři zdravotním nebo anatomicky tvarovaném.

Spánkem na levém boku se zmírňuje pálení žáhy, ale zároveň je vytvářen tlak na játra, plíce a žaludek. Spánek na pravém boku pálení žáhy zhoršuje. Spaní na boku se doporučuje těhotným ženám, protože tato poloha zlepšuje krevní oběh plodu. U této polohy dochází k tvorbě vrásek, jelikož celá polovina tváře je přitlačena na polštář.

+ zdravá pro záda a krční páteř
+ vhodná pro těhotné ženy

- tvorba vrásek
- potřeba vhodného polštáře

 

3. Zárodečná poloha

Poloha plodu je nejlepší pro ty spáče, kteří trpí chrápáním. Tato poloha eliminuje vznik nepříjemných zvuků, což zlepšuje kvalitu spánku nejen chrápajících, ale také jejich partnerů a okolí. Na druhou stranu není tato poloha prospěšná pro záda a krční páteř. Vzhledem k tomu, že spíte schouleni v klubíčku, kdy kolena směřují nahoru a brada dolů, dostávají vaše záda a krk pořádně zabrat.

+ eliminuje chrápání
- nezdravá pro záda a krční páteř

4. Poloha na břiše

Jde o nejnezdravější polohu, ve které můžete v noci spát. Její jedinou výhodou je to, že výrazně eliminuje chrápání a může zlepšit trávení. Proti této poloze stojí zvýšený tlak, který je vytvářen na klouby a různé skupiny svalů. Vzhledem k tomu, že při spaní na břiše nemůžete dýchat přes polštář, musíte hlavu natočit na jednu nebo druhou stranu, což se po čase projeví bolestmi krční páteře.

+ omezuje chrápání
+ pomáhá s trávením

- nezdravá pro záda
- bolesti

Polohy vhodné pro spaní

Hlídejte si, kolik hodin a na jaké matraci spíte

Na kvalitní spánek má vliv i matrace. Za nejlepší v současné době platí ty vyrobené z paměťové pěny, které se přesně přizpůsobí vaší poloze. Správná matrace by měla mít nejméně 7 zón, jež poskytnou optimální oporu každé části těla. Abyste se cítili svěží, je důležité dodržovat spánkovou hygienu, která dospělým od 26 let velí spát 6–9 hodin denně.

Matrace Hypnos 90x200
Matrace Hypnos 90x200

Důležitý je výběr kvalitní matrace

Matrací do postele je dnes opravdu mnoho. To je samozřejmě dobře, protože právě druh a kvalita matrace ovlivňuje, jak moc si v noci odpočineme. Na posteli je v každém případě vhodná co nejtvrdší matrace, abyste si na měkké matraci neničili páteř a leželi stále rovně. Pokud by byla matrace na posteli příliš měkká, mohli byste v ní mít slabou oporu a rychle by se vám proležela. Důležitým kritériem je zde i hmotnost člověka. Někomu může matrace připadat tak akorát, pro druhého bude tatáž matrace příliš měkká. Kritickou oblastí lidského těla je hrudník, krční páteř, ale i oblasti břicha, kde mohou snadno vzniknout nepříjemné zdravotní problémy. Každému člověku vyhovuje jiný druh matrace. Někdo se spokojí s klasickou, jiný potřebuje zdravotní matraci, alergik zase jistě ocení antibakteriální matraci. 

Matrace Kairos 90x200
Matrace Kairos 90x200

Zdravotní matrace jsou speciálně vyvinuté pro ten nejpohodlnější spánek. Ocení ji náročnější spáči i starší lidé. Tyto matrace pro své označení procházejí náročnými testy, což je dosvědčeno doloženým certifikátem. Kritériem je například materiál, samotná konstrukce, jádro i potahový materiál. Antibakteriální matrace jsou hojně pořizovány hlavně alergiky, jelikož jsou vysoce hygienické a zabraňují usazování bakterií a roztočů uvnitř materiálu. Taštičkové matrace mají jádro z ocelových pružin, které jsou ještě zabalené do jednotlivých textilních sáčků. Mezi výhody patří jejich velká vzdušnost. Jsou velmi hygienické, takže se hodí i do starších domů nebo vlhčích místností. Lze je umístit na jakýkoliv rošt a mohou ležet i na pevném podkladu.

Ortopedická matrace Agamemnon
Ortopedická matrace Agamemnon 90x200


Čím si spánek ještě zpříjemnit?

Pokud tedy již máte kvalitní matraci, a víte, která poloha je pro spánek vhodná, zbývá už jen výběr dobré postele a ložních doplňků. Ať už jste zastánci dřevěné postele, nebo máte raději ty čalouněné, můžete při výběru také zvažovat, kam uložit ložní prádlo. Postele s úložným prostorem mohou být řešeny skrze šuplíky, které snadno schováte do volného prostoru pod ně. Rovněž můžete zvolit tzv. americké postele boxspring s úložným prostorem. Tyto zvýšené postele poskytují velmi pohodlné spaní a zároveň i opravdu velký úložný prostor. Klasické čalouněné postele s úložným prostorem jsou rovněž skvělým řešením pro uskladnění ložních doplňků.

Matrace Orfeus 180x200
Matrace Orfeus 180x200

 


Věříme, že článek Nejlepší polohy pro spaní byl pro vás užitečný. Přečtěte si i ostatní užitečné novinky a články o nábytku na našem webu. Přednostně by vás mohly zajímat články:

 

 

Akční zboží právě teď!

 

GCS28112019

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Matrace Galatea - komprimovaná - 90x200x16

3 599 

bez DPH 2 974 

Matrace Artemis - komprimovaná - 180x200x20

7 999 

bez DPH 6 610 

Matrace Artemis - komprimovaná - 90x200x20

3 999 

bez DPH 3 305 

Matrace Nyx 1+1 - 90x200x18

4 999 

bez DPH 4 131 

Matrace Artemis - komprimovaná - 160x200x20

7 399 

bez DPH 6 115 

Matrace Nomia - komprimovaná - 90x200x20

3 799 

bez DPH 3 139 

Matrace Orfeus - 160x200x15

4 999 

bez DPH 4 131 

Matrace Orfeus XL - 140x200x19

5 699 

bez DPH 4 710