Loftový byt: Stylová záležitost s pevnými pravidly

Loftový byt je ideální bydlením pro single nebo bezdětné páry. Počítej však s tím, že tohle bydlení něco stojí, protože za styl se platí.

Kde se vzaly, tu se vzaly

Loftové byty zpopularizovali převážně volnomyšlenkáři z éry hippie, takže jeho kořeny můžeme hledat v 60. letech minulého století v newyorské části Soho. Právě tam se sdružovali umělci, kteří neměli dost peněz a za ne příliš pěkné bydlení v továrních halách neplatili nic, nebo jen opravdu směšnou částku. Pro jejich styl života však byly loftové byty doslova královstvím. Tyto byty se staly populárními zejména kvůli filmům s tématikou "květinových dětí", začaly nabírat na ceně a umělci si je už nemohli dovolit.

koupelna v loftovém bytě

Tohle je dobré vědět

Správný loftový byt by měl dodržovat určitá pravidla, která jsou pro něj neodmyslitelná:

  • rozměr bytu by měl být 80 – 100 m2
  • měl by zůstat zachovaný otevřený prostor
  • zachovat by se měly vysoké stropy, prosklené stěny a další znaky průmyslového bydlení
  • neporacované zdi
  • podlaha by měla zůstat v původním vzhledu, ale pokud najdeš dobrou alternativu, která neporuší znaky průmyslového bydlení, pusť se do toho

Připrav si peněženku

Celkově je bydlení v loftovém bytě poměrně drahé. Protože si loft byty pořizují zejména bezdětné páry, začaly se objevovat i v menších provedeních. Menší byty přišly s určitými kompromisy, které spočívají v rozdělení místností příčkami, duch loftu a vysoké stropy však zůstaly zachovány.

Podle architektů je však koupě loftového bytu dobrou investicí do budoucna, protože továrních hal k rekonstrukci ubývá, ale poptávka po bytech tohoto typu stoupá. Za pár let se tedy stanou nedostatkovým zbožím.

kuchyň v loftovém bytě

Kolik pokojů má loftový byt

Loftový byt je hodně otevřený, což znamená málo soukromí. To však jejich obyvatelům nevadí. Nevýhodou tohoto bytu je špatná akustika a špatné vytápění. Duch loftového bytu neakceptuje dělení příčkami natož soukromé kouty. Byty se tedy zpravidla dělí jen do výšky. Můžeš v něm zařídit 1 i 2 patra, které spojuje charakteristické kovové schodiště. Tyto patra můžeš využít jako ložnici a pracovnu.

Jak na vytápění a akustiku

V současné době přicházejí na trh materiály, které genius loci industriálního bydlení nezničí, a přitom ho přiblíží moderní době. Akustika a únik tepla se nedá úplně vyřešit. Pokud se rozhodneš vyměnit rámečková okna  za plastová, můžeš se rovnou odstěhovat, protože tohle už s loftovým bytem nemá nic společného. Architekti raději volí cestu velkého neděleného okna, které vkládají za rámečkové okno. Tím sníží unik tepla a hluk z ulice.

kuchyně v loftovém bytě

Nábytek do loftového bytu

Vybavení odpovídá industriálnímu typu bydlení, takže se používají přiznané nedokonalosti, přírodní materiály a rovné linie. Výjimkou však nejsou ani pestré barvy, které však musejí být vhodně sladěny. Design bytu raději drž v jednom směru, přeci jen se jedná o otevřený prostor, který snadno přehlédneš jedním pohledem.

Kuchyňské linky

kuchyňská linka kuchyňská linka kuchyňská linka

Jídelny

jídelny jídelny jídelny

Barové židle 

moderní barové židle moderní barová židle
moderní barová židle moderní barová židle
barový stůl a židle moderní barová židle

Sedací soupravy

dvojsedák čalouněný černou eko kůží sedací souprava čalouněná eko kůží
kožená sedačka trojsedák v černé barvě
rohová sedačka trojsedák čalouněný černou eko kůží

Konferenční stolky 

nízký konferenční stolek konferenční stolek
konferenční stolek s převládající černou barvou konferenční stolek s přírodním mramorem
konferenční stolek konferenční stolek

Regály 

regál v šedé barvě regál v bílé barvě
černý regál regál
Líbí se vám tento článek?

Podobné články