Jak zjistit odolnost telefonu

U každého zařízení se udává tzv. IP kód (ingress protection), který udává odolnost chytrého telefonu či smartphonu vůči vniknutí cizích předmětu (především prachu) a kapaliny. Kód je tvořen vždy dvojciferným číslem, přičemž první hodnota udává stupeň ochrany před vniknutím prachu a druhé číslo poté udává stupeň krytí před vniknutím vody. Maximální stupeň ochrany je IP68. V naší nabídce naleznete hned několik zařízení, která splňují stupeň krytí IP67 a IP57.

 

"Stupeň krytí nalezneš vždy v technických specifikacích telefonu jako Kód mezinárodní ochrany (IP)."

Profesor OKAY

 

Stupně ochrany před vniknutím cizích předmětů:

Stupeň Nebezpečný dotyk Odolnost vůči vniknutí cizích předmětů
IP0x Bez ochrany Bez ochrany
IP1x Dlaní Velkých
IP2x Prstem Malých
IP3x Nástrojem (větším než 2,5 mm) Drobných
IP4x Nástrojem/Drátem (menším než 1 mm) Velmi drobných
IP5x Jakoukoliv pomůckou Prachu částečně
IP6x Jakoukoliv pomůckou Prachu úplně

Stupně ochrany před vniknutím kapaliny:

Stupeň Ochrana vůči vniknutí vody do zařízení
IPx0 Bez ochrany
IPx1 Chráněno proti padající vodě při ekvivalentu deště 3 až 5 mm padající vody za minutu v průběhu 10 minut. Jednotka musí být v pracovní poloze.
IPx2 Chráněno proti padající vodě, když je přístroj v poloze 15 stupňů. Stejné jako IPx1, jen s rozdílem, že jednotka je testována ve 4 pozicích nakloněna o 15° v každé poloze od normální provozní polohy.
IPx3 Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60 stupňů vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80-100 kN/m2 po dobu 5 minut.
IPx4 Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IPx3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech.
IPx5 Chráněno proti tryskající vodě.Voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IPx6 Chráněno proti vlnobití. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů z aminutu při tlaku 100 kN/m2 po 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IPx7 Chráněno proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.
IPx8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.

Výsledný stupeň krytí je tedy kombinací těchto dvou čísel u kódu IP. První číslice označuje odolnost vůči vniknutí prachu, druhá zase označuje odolnost vůči vniknutí vody. Stupeň krytí IP68 je tedy nejvyšší možný. Zařízení je kompletně odolné vůči vniknutí prachu (číslice 6 v označení) a zároveň je odolné proti vodě (číslice 8 v označení).

​Mohlo by vás zajímat


10 překvapivých zajímavostí o mobilních telefonech

Smartphony se staly nedílnou součástí našich životů. Přečtěte si 10 faktů o mobilních telefonech, které jste možná ani nevěděli.

Přečíst více >>

Jak vybrat mobilní telefon

Výběr mobilního telefonu řeší tisíce Čechů denně. Přinášíme vám zábavný článek, který s výběrem rychle pomůže.

Přečíst více >>

Zvyšují mobilní telefony riziko rakoviny?

Dnes už nejsou výjimkou lidé, kteří protelefonují i šest hodin denně. Zadělávají si na zdravotní problémy, nebo je téma "rakovina a mobil" jen další fámou?

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články