Jak vyzrát na malé ložnice

Tipy pro malé ložnice

Trápí vás doma problémy s nedostatkem prostoru, a přesto byste se rádi pohodlně vyspali? Pokud patříte mezi ty, kteří bydlí v malých bytech, a plýtvat volným prostorem si rozhodně nemůžete dovolit, mohou se právě vám stát následující řádky inspirací, jak využít i malý prostor ložnice na maximum.

Doporučenou velikostí ložnice pro dvě osoby, kterou je luxusních 12 metrů čtverečných, si může dovolit nejspíš jen málokdo (zvlášť potom v malých panelákových bytech), a proto jsme kolikrát rádi, když vůbec máme samostatnou místnost, kterou můžeme za „ložnici“ označit.  Jelikož jde o soukromý prostor, kam obvykle návštěvy nezveme (pokud se zrovna nechceme pochlubit novou tapetou, postelí nebo tropicky rozkvetlou orchidejí), měla by ložnice být jakousi únikovou zónou před stresem a okolním světem. Vždyť nejednou v životě nastanou chvíle, kdy si přejeme být sami a ničím nerušeni a právě pro tyto okamžiky může dobře posloužit alespoň malá a útulná ložnice.

 

Ložnice Indiana

Malá ložnice, ale s postelí!

Jestliže už máte tu možnost mít ložnici oddělenou od obytné části bytu, pořiďte si kvalitní postel! Postel je základem, a pokud chcete příjemně usínat a pohodlně vstávat, neměli byste výběr toho pravého kousku podcenit. S ohledem na velikost ložnice, dveře, okno a topení si promyslete, jak postel umístit, popř. jaké rozměry zvolit. Vzhledem k tomu, že během noci můžeme vypotit ve formě vodních par až 0,5 litru vlhkosti, měli byste mít vždy možnost místnost dobře vyvětrat.

Ač někdy není jiná možnost, postel by neměla být vmáčknutá do rohu, zvláště pak, pokud jde o celočalouněné postele s úložným prostorem až k zemi, ve kterých dochází k proudění vzduchu podstatně hůře, než je tomu u postelí dřevěných či kovových na nožkách. Pokud už postel do rohu umístíte, nechte od zdi dostatečnou mezeru s ohledem na potřebnou cirkulaci vzduchu. Zvláště v zimních měsících byste mohli záhy narazit – ve studených, nevětraných koutech ložnice se začnou objevovat plísně a můžete si zadělat i na vážné zdravotní problémy.

Malé ložnice a úložné prostory

Do extra malých ložniček se kolikrát vleze skutečně jen postel (zvlášť když počítáte i s partnerem a máte dvojlůžko) a nastává problém, jak s úložnými prostory, do kterých potřebujete ukrýt nejen léta střádané oblečení. Na prostorné zrcadlové šatní skříně s posuvnými dveřmi můžete nejspíš rychle zapomenout, ač byste je tolik chtěli. Na méně často využívané sezónní oblečení lze využít úložný prostor pod postelí (pokud jej vaše postel nabízí), popř. lze dokoupit plastové boxy, které lze pod postel pohodlně schovat. Na oblečení se dají sehnat také boxy látkové či různé proutěné koše. Ty můžou plnit i funkci estetickou. Opět pamatujte na to, že byste neměli prostor pod postelí zarovnat od podlahy až k roštu věcmi, ale měli zde nechat dostatečnou rezervu pro proudění vzduchu, aby mohla matrace dýchat.

I v malé místnosti určitě najdete místo na úzkou šatní skříň, popř. zásuvkovou komodu, do které můžete naskládat běžně používané oblečení. Pokud budete pořizovat vyšší a málo hluboké skříně, určitě pamatujte na jejich přišroubování ke zdi, aby se při otevírání dveří nepřevrátily. Kvůli jejich malé základně (a kolikrát ne zrovna rovným podlahám) nebývají příliš stabilní. Pokud se pohybují v domácnosti malé děti, měli byste dbát na bezpečnost o to více.

 

 Praktické úložné prostory pro ložnice 

 

V malé ložnici je třeba využít každou příležitost pro úložný prostor. Dobře poslouží skladné boxy, proutěné koše, výsuvné šuplíky pod postel. Snadno lze vybudovat i policový systém na zeď. (ilustrační foto)

Špatně využitelným prostorem, který zůstává v ložnicích bohužel téměř skoro vždy bez povšimnutí, je prostor nad postelí. V případě, že chcete využít každý centimetr, měli byste na prostor nad postelí rozhodně pamatovat. Nad čelo postele lze dokoupit závěsné komody, které se snadno uchytí do zdi. O něco náročnějším zásahem může být vybudování sníženého stropu, který může sloužit buď jako „police“, anebo jeho doplněním o přední dvířka vytvoříte prostorné uložiště pro méně používané věci.

Na stěnu se nebojte použít velké zrcadlo, čímž malý prostor opticky alespoň trochu zvětšíte. S tmavými závěsy, tapetami či doplňky zacházejte spíše opatrně, ložnice by ve výsledku mohla působit až příliš úzkostlivě a stísněně. Pohrát si naopak můžete se světly, kdy kromě stropního svítidla určitě stojí za to pořídit ještě další doplňkové lampy a lampičky. Tyto přijdou vhod nejen večer pro navození příjemné atmosféry, ale rovněž ve chvílích, kdy si budete chtít přečíst svůj oblíbený časopis nebo knížku.

 

 Tipy pro vybavení ložnice 

 

Při boji s malými prostory se určitě při zařizování ložnice nedejte odradit. Stačí pár šikovných nápadů a máte vyhráno. V dnešní době lze navíc pořídit již téměř vše, popřípadě vsaďte na šikovné ruce některého z členů rodiny, které mnohdy dokážou dělat přímo zázraky. Pamatujte, že bydlení je hra, a proto si každou změnu nábytku užívejte. Ani malá ložnice není výjimkou!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články