Jak vyčistit pračku v domácích podmínkách

Pokud čtete tento článek, pravděpodobně bojujete s nečistotami na prádle, nebo zápachem z pračky. Podívejme se tedy společně na to, jak vyčistit pračku, jak si pomoct s čištěním pračky v domácích podmínkách a jak při tom nenadělat více škody než užitku.

Se základním čištěním pračky pomůže návod

Pokud můžete, začněte návodem. Když návod nemáte, zkuste jej vyhledat na internetu. Každý výrobce věnuje určitou část manuálu také servisu a údržbě. V návodu se nejspíše dozvíte, že čištění pračky začíná vyjmutím a vymytím filtru před vypouštěcím čerpadlem. Ten bývá umístěn vpravo dole. Pokud nemáte problémy se zápachem nebo odtokem znečištěné vody z pračky, nemusíte tomuto bodu věnovat mnoho pozornosti. Další v pořadí bude násypka na prací prostředky. U většiny praček ji lze snadno vyjmout, nechat odmočit a následně odrhnout kartáčem od usazenin. Toto čištění se může hodit hlavně v období, kdy s praním pomáhají děti ve věku „když tam dostanu, ale nevidím, stejně tam sáhnu a pak to ochutnám“.

Pračka s předním plněním LG WD62J6WY1W

Nevysvětlitelné skvrny na prádle, které tam předtím nebyly? Čas čištění pračky zevnitř

Pokud máte na bílém prádle skvrny, které jste si sami neudělali, věnujte pozornost gumě okolo dvířek pračky. Guma z jedné strany těsní směrem do dvířek a tam se prací proces nedostane, tudíž gumu voda ani prací prostředek neomývá. A to je váš nepřítel. To je to místo, kde lze snadno ušpinit čerstvě vyprané prádlo při jeho vyndávání. Gumu a její záhyby omyjte vlažnou vodou s jakýmkoliv běžným čističem, který smí přijít do styku s pokožkou.

Pračka s předním plněním Bosch WAT286H1BY

Čištění pračky sodou či octem a jiné babské rady

Jak všichni ví, vodní kámen je prevít, který může pračku v nevzácných případech i zabít. Realita je ovšem spíše taková, že opravdovými zabijáky moderních praček jsou náruživý milovníci a milovnice ověřených rad. Tak tedy technicky – pračka ocet jako takový nevítá. Účinnou složkou pracích prášků jsou různé tenzidy a ty jsou víceméně neutrální. Pro snížení tvrdosti vody a zvýšení prací účinnosti se přidávají alkalické látky, ty jsou slabě zásadité. Dále je prací prášek pro zvýšení objemu naředěn sodou, a to především kvůli její nízké ceně. Soda je sůl slabé kyseliny a silné zásady. Je tedy ve výsledku zásaditá. Z toho jasně vyplývá, že většina látek, které do pračky přijdou, jsou zásadité. Tedy kromě octa.

 

 

Jak vyčistit pračku octem a sodou

  1. Budete potřebovat půl hrnku sody, který nasypete do prostoru pro prací prášek.
  2. Ocet nalijete do prostoru pro aviváž.
  3. 2 šálky octu přidejte přímo do bubnu pračky.
  4. Na pračce zvolíte nejdělší program s nejvyšší teplotou.
  5. Cyklus praní musíte zastavit před mácháním a vodu v pračce nechat přes noc.
  6. Následně znovu pračku zapněte a nechte cyklus dokončit.

Když pomineme, že je ocet kyselina, a pračka je konstruovaná hlavně na výdrž oproti zásaditým pracím práškům i to, že už sodu sypete do pračky s každou odměrkou pracího prášku, a uvěříme tomu, že těsněním a ostatním materiálům tato změna prostředí nebude vadit, jak vyřešit všude se rozpínající vroucí octovou pěnu někdy v půli pracího cyklu? Co na to elektronika pračky? Určitě si octová pěna nenajde cestu z bubnu?

 

Buben pračky s předním plněním

Jak tedy vyčistit pračku zevnitř a nezničit ji

Pokud je vaše pračka elektrická, zakupte čistič praček na bázi kyslíku a vyhněte se octu i kyselině citronové. Kdybyste se přece rozhodli pustit se do čištění podle ověřených rad, doporučujeme věnovat pozornost pěně z ohřátého čistícího roztoku a být připraveni pračku při stoupající hladině včas vypnout. A kdyby se přeci jen povedlo pračku octem zničit, můžete si u nás vybrat novou.

 

Pračky

Líbí se vám tento článek?

Podobné články