Jak vybrat zrcadlovku a jak ji používat?

Každý s uměleckými ambicemi jednoho dne dojde do stádia, kdy mu focení s levným kompaktem přestane stačit. Ačkoliv i s kompaktním foťákem můžete vytvořit zajímavé snímky, zrcadlovka přece jen umí trochu víc. Nabízí vyšší kvalitu fotografií, širokou nabídku příslušenství a v neposlední řadě taky pocit, že máte v ruce pořádný stroj.

Rozhodování mezi kompaktem a zrcadlovkou je zdlouhavý proces, jelikož obě strany mají své plusy a mínusy. A v dnešní době dražší kompakty vykazují opravdu dobré výsledky. Pokud jste si však už zvolili zrcadlovku, gratulujeme, to nejbolestnější máte za sebou. Čeká vás ale dlouhá cesta napříč značkami, modely a typy objektivů. Jak si vybrat to nejlepší?

V prvé řadě si asi budete muset stanovit finanční rozpočet. Počítejte s tím, že k zrcadlovce budete muset dokoupit příslušenství. Ze začátku se neobejdete bez paměťové karty a brašny. Později pravděpodobně budete pořizovat další objektivy, přidáte stativ, případně náhradní baterii. Zvažte koupi dražších fotoaparátů (cca od 30 tisíc Kč nahoru), pokud nejste profesionálové, nevyužijete je. Připlatíte si pouze za spoustu funkcí, které nakonec nebudete potřebovat. Opravdu musíte mít výklopný displej na selfie, připojení k Wi-Fi, ovládání telefonem? Nebo raději zainvestujete do nového objektivu? To už si musíte rozmyslet sami.

Dále je na místě zamyslet se nad tím, jestli chcete zrcadlovku koupit v setu s objektivem nebo raději tělo a objektiv zvlášť. Setové objektivy jsou levnější, ale obvykle ne příliš valné kvality. Pokud však budete fotit se zrcadlem poprvé a chcete se hlavně s procesem focení seznámit, poslouží vám dostatečně.

Poslední otazník bude viset nad volbou značky. Dva hlavní lídři na trhu jsou Canon a Nikon a oba vyrábí špičkové fotoaparáty. Jsou v podstatě srovnatelné. Někdo se přiklání k Canonu, ke kterému můžete sehnat některé objektivy levněji. Další k Nikonu, který má pro někoho intuitivnější ovládání. Nejlepší, co můžete udělat je, když si půjdete zrcadlovku vyzkoušet přímo do obchodu a pak si vyberete tu, která vám lépe sedí v ruce i stylem ovládání.

Nejlepší zrcadlovky pro začátečníky

Nabídka digitálních zrcadlovek je široká, nicméně úroveň modelů různých značek ve stejné cenové kategorii je velmi podobná. Mezi foťáky Nikon či Canon v cenové kategorii 14 – 24 000 Kč nenajdeme výrazný rozdíl v kvalitě výsledných fotek. Do této kategorie spadá například zrcadlovka Nikon D3400 nebo Canon EOS 200D. Dražší modely (mezi 30-40 000 Kč) toho nenabízejí příliš mnoho navíc. Cena se zvyšuje kvůli extra funkcím jako například dotykovému či výklopnému displeji, Wi-Fi či propojení s telefonem. Doporučujeme zakoupit je pouze v případě, že fotíte například sportovní fotografie nebo divoká zvířata. Mají totiž rychlejší závěrku a robustnější tělo. Mezi takové můžeme zařadit například Nikon D7500 nebo Canon 80 D.

Příslušenství a objektivy k zrcadlovkámVýbava pro profíky

Pokud to s focením myslíte opravdu vážně a chcete si pořídit pořádné „dělo“, našetřete si navíc alespoň 80 tisíc a kupte si full frame zrcadlovku. Plnoformátové zrcadlovky mají výrazně větší čip a fotku pořídí na velikost políčka 36x24 mm, na rozdíl od zrcadlovek pro začátečníky a jejich čipy s velikostí políčka 23x15 mm. Full frame zrcadlovky využijí profesionálové, kteří se fotografií chtějí živit. Například při zvětšení fotky na velikosti billboardů apod. je rozdíl oproti levnému modelu enormní. Nehledě na to, že full frame zrcadlovky jsou opravdu odolné. Proti vodě, prachu, otřesu a fotit s nimi můžete i v extrémních podmínkách. Mezi takové se řadí například Canon EOS 5D Mark III nebo krásný stroj v retro kabátě Nikon Df.

A co ostatní značky?

Svět fotografie není jen o Nikonu a Canonu. Na trhu samozřejmě existují i další výrobci, kteří nabízejí kvalitní fotoaparáty. Například zrcadlovka Sony ILCA-77M2 patří mezi ty dražší, nicméně nabízí kvalitní elektronický hledáček, rychlé ostření a odolnost vůči prachu a vlhkosti. Zajímavé jsou i zrcadlovky Pentax. Třeba model Pentax K-70 má spoustu funkcí, výklopný displej a taktéž vysokou odolnost proti prachu a vlhkosti. A to vše za výbornou cenu. Mínusem těchto fotoaparátu může být menší rozšíření mezi uživateli, s čímž souvisí například podstatně menší možnost zakoupení vybavení a objektivů z druhé ruky.

Zrcadlovku jsem si vybral, jak s ní ale fotit?Jak používat zrcadlovku

Na internetu najdete spoustu článků o tom, jak fotit zrcadlovkou. Můžete se také dívat na bezplatné tutoriály na Youtube nebo si zaplatit kurz vedený profesionálem. Zvládnout manuální režim není nejjednodušší, ale půjde to, když budete trpěliví. Základem je pochopit princip fungování takzvaného expozičního trojúhelníku. Porozumět musíte vztahu mezi clonou, časem expozice (rychlostí závěrky) a citlivostí ISO. Když se naučíte, jak spolu tyto tři parametry souvisí, bude pro vás mnohem snazší udělat dobrou fotku. Další kapitolou jsou pak věci jako kompozice, volba objektivu, filtru a následná úprava fotek v počítači.

Naučit se dobře fotit s digitální zrcadlovkou není snadné, ale jako u všeho i zde platí, že trénink dělá mistra. Když si pořídíte drahý fotoaparát a kvalitní výbavu, perfektní fotky vám to nezaručí. Nikdo se totiž focení nenaučí za vás. Metodou pokus/omyl a trpělivostí, doplněnou o rozvíjení znalostí skrze články, videa a kurzy, to zvládnete i vy. Odměnou vám budou krásně zaznamenané vzpomínky a kdoví, možná i slibná kariéra fotografa.

Moje prodejna

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefon: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

oblíbená prodejna (změnit)

zboží na prodejně zobrazit na mapě

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.