Jak vybrat webkameru

Než si pořídíte webkameru, měli byste vědět, na co a za jakých světelných podmínek ji budete používat. Pokud už představu máte, projděte si s námi přehled všech důležitých charakteristik, které ovlivňují kvalitu fungování webkamery.

Rozlišení

Rozlišení je jednou z vlastností, které výrazně ovlivňují kvalitu snímaného obrazu. Můžete si vybrat v rozmezí 0,3 Mpx (rozlišení 640 x 480 px) až 2 Mpx (1920 x 1080 px). Pokud budete Webkameru používat na videokonference, klidně si vystačíte i s rozlišením 0,3 Mpx. Pro vysoce kvalitní obraz například přírodních scenérií nebo kvalitní videa je výhodnější vyšší rozlišení. S tím totiž uvidíte ostřeji i jednotlivé detaily. Pokud se v budoucnu chystáte rozjet vlastní Youtube pořad, měli byste si pořídit webkameru s rozlišením aspoň 1280 x 720 px.

Přečti si, proč je rozlišení důležité...

Světelné podmínky

Aby webkamery fungovaly správně a nabízely kvalitní obraz, potřebují dostatek světla. Většina základních modelů nemá své vlastní přisvícení, a proto potřebují buď denní světlo, nebo dostatek světla umělého. Některé webkamery mají vlastní zdroj světla, takže mohou na kratší vzdálenost zachránit kvalitu obrazu. Obecně však platí, že čím méně je světla, tím je kvalita obrazu horší.

Přečti si, proč tomu tak je...

Počet snímků (FPS)

FPS je o počet snímků za sekundu, které webkamera zvládá. Samozřejmě vycházíme z obecného pravidla: Čím více jich za sekundu je, tím je video plynulejší. Pro běžné používání (videokonference na Skypu, apod.) však bohatě postačí webkamery, které umí 25 snímků za sekundu. Pokud chcete například monitorovat zahradu webkamerou, stačí i nižší počet, třeba i pár za sekundu.

Přečti si, proč je počet snímků důležitý...

Způsob umístění

Webkamery můžete vybírat ve dvou hlavních provedeních. Jsou k dispozici webkamery, které lze upnout přímo na rám monitoru. Kromě toho samozřejmě můžete vybírat i mezi takovými, které lze postavit na stůl či poličku.

Cena

Cena webkamer se pohybuje od několika set korun po několik tisíc. Ne vždy však platí, že dražší webkamera znamená kvalitnější obraz. Proto byste měli vybírat na základě výše uvedených kategorií. Kromě toho, že můžete ušetřit, budete mít jistotu, že vybraná webkamera zvládne přesně to, co od ní budete očekávat.

Nabídka webkamer

Líbí se vám tento článek?

Podobné články