Jak vybrat sluchátka

Sluchátka má dneska prakticky každý a málokdo doopravdy řeší, jak kvalitní. Pokud ale nechcete vyhazovat peníze za neuspokojivý poslech, zbystřete. V tomto článku vám pomůžeme si správně vybrat z obrovské nabídky velkých, malých, mikrofonových nebo bezdrátových sluchátek.

Při výběru sluchátek žádný výkon řešit nemusíme, protože narozdíl od reproduktorů přinášejí do uší zvuk z bezprostřední blízkosti. A paradoxně se nemusíme tolik zabývat ani parametry, protože každá sluchátka dokážou podávat zvuk daleko za běžnou lidskou slyšitelností. Obecně platí, že kvalitu zvuku určuje kvalita měničů, a tu nejvíce ovlivňuje výrobní cena.

Na co se však doopravdy musíme zaměřit, je opět způsob využití. Sluchátka si můžete pořídit na poslech domů, nebo na cesty, anebo převážně pro komunikaci.

1. Pro domácí používání

Nejlevnější sluchátka

Příležitostný poslech

Chcete sluchátka používat skutečně jen k tomu, abyste si na deset minut denně pustili video, nebo poslechli písničku? Pak se jistě spokojíte se zcela nejlevnějšími modely. Protože ve vašem pokoji bude pravděpodobně klid, nepotřebujete sluchátka s uzavřeným akustickým systémem. To znamená, že náušníky nemusí plně obklopovat vaše uši, ale stačí, když na ně budou přiléhat. Frekvenci ani citlivost sluchátek vůbec nemusíte řešit. Prostě si vyberte, která sluchátka se vám nejvíce líbí. O jejich pevnosti si raději nedělejte přehnané naděje. Jsou ale nesmírně levné, takže svůj účel splní bezezbytku.

Nejlevnější sluchátka

 

Sluchátka pro častý poslech

 

Častý a ničím nerušený poslech

Většina z nás však hudbu poslouchá ráda a poměrně často. Na příjemné zážitky z kvalitní hudby nepotřebujeme nijak drahá sluchátka. Musíme na ně ale klást mnohem vyšší nároky než na nejlevnější kusy. Sluchátka pro častý poslech by měla mít především dobře nastavitelný a pohodlný týlní most, aby dobře seděla na hlavě. V tomto případě je také již nutný uzavřený akustický systém, protože ten dokáže izolovat naše uši od okolních hluků. Pokud nechcete být při poslechu vyrušováni a zároveň nemáte v úmyslu rušit své okolí, kupte si sluchátka plně obklopující uši. Je to nejlepší volba. Cena sluchátek pro častější poslech se pohybují zhruba od 500 do 1000 Kč.

Sluchátka pro nerušený poslech

Špičková sluchátka

 

 

Dlouhé hodiny úžasné hudby

Dokážete ocenit prvotřídní zvuk, zajímá vás každý akord a chcete se do hudby nebo filmu maximálně ponořit? Můžete. Sice si trochu připlatíte, ale budete nesmírně nadšeni. Špičková sluchátka pro nekompromisní kvalitu reprodukce najdete na trhu od 1500 Kč výše. Všechna jsou nesmírně pohodlná a narozdíl od levných sluchátek vás z nich ani po hodinách nošení nerozbolí ušní boltce. Jejich konstrukce je pevná a výborně ergonomická, takže sednou téměř každému. Ponořit se do hudby se špičkovými sluchátky je jako výlet do vesmíru. Rozhodně nevyjdete z údivu, co všechno jste ve svých oblíbených skladbách doposud nezaslechli. Povinnost pro každého milovníka hudby, výzva pro nováčky.

Špičková sluchátka pro hudbu a filmy

 

 

Bezdrátová sluchátka

Svoboda pohybu

Jste zvyklí při poslechu uklízet, cvičit, nebo se jinak pohybovat po místnosti? Pak na vás výrobci sluchátek také mysleli. Bezdrátové modely jsou vynikající alternativou pro všechny, kteří při poslechu trvají na sluchátkách, ale zároveň nechtějí nečinně sedět. Všechna bezdrátová sluchátka mají vlastní baterie a nabíječku, takže o jejich provoz nemusíte mít starost. Se zdrojovým zařízením se synchronizují pomocí signálu Bluetooth. Není tedy problém je propojit s notebookem nebo mobilním telefonem. Samozřejmostí pro bezdrátová sluchátka je také ergonomický a stylový design. Zbavit se drátů je prostě moderní!

Bezdrátová sluchátka

 

2. Pro cestování

Cestovní sluchátka

Slušný zvuk do kapsy

U sebe doma si bez obav můžeme na hlavu nasadit obří klapky, ale při cestování to může vypadat poněkud divně. Pokud navíc často přestupujeme například v MHD, jsou velká sluchátka poměrně nepraktická, i když mezi nimi najdeme šikovné skládací modely. Z toho důvodu jsou už několik let velice populární tzv špuntová sluchátka. Ta jsou často vyvedena buď jednoduše, nebo s oblíbenými "háky" kolem ušních boltců. Narozdíl od klasických peckových sluchátek jsou vybaveny gumovými vložkami do uší. To způsobí, že jsou zvukovody dobře utěsněny, takže vás při poslechu nebude nic rušit. Špuntová sluchátka nemusí hrát tak hlasitě jako pecky, takže váš sluch neutrpí žádnou škodu. Ve špuntových sluchátkách skvěle rezonují basové tóny a zvuková kvalita je velmi dobrá. Nevýhodou může být zhoršené vnímání okolních zvuků, takže pozor při přecházení ulice. Kvalita špuntů se s cenou úměrně zvedá. Doporučujeme se poohlížet po modelech od 400 Kč výše.

Špuntová sluchátka

Stylové notebooky

 

Špičková kvalita na cesty

Ne všechna velká sluchátka jsou nevhodná pro časté přenášení. Protože nejlepší zvuková kvalita vždy přichází s velkými měniči, výrobci usilovně hledali způsob, jak velká sluchátka uzpůsobit pro cestování. Výsledek je vynikající. Špičková cestovní sluchátka skvěle vypadají, je možné je složit, bezvadně sedí na hlavě a ještě lépe hrají. Jsou často vybavena nejen pohodlnými náušníky, ale také molitanovými opěrkami, které zajišťují vynikající stabilitu. Polohovatelný týlní most a jednoduché ovládání je pak naprostou samozřejmostí. Do této kategorie spadají mimojiné i sluchátka Koss PortaPro, která se stala nejpopulárnějšími sluchátky vůbec. Pokud tedy toužíte po příjemném poslechu při cestování a nechcete dělat kompromisy, jsou tato skládací sluchátka jasnou volbou.

Šikovná skládací sluchátka

 

 

3. Pro komunikaci

Cestovní sluchátka

Skype a jiné povídání

Rádi si s někým popovídáte přes Skype nebo jiný komunikační program? V tom případě nepotřebujete nijak excelentní zvukovou kvalitu. Stačí, abyste čistě rozuměli člověku, s nímž mluvíte, a aby on rozuměl vám. Na takovou komunikaci postačí v podstatě kterýkoli jednoduchý headset - tedy náhlavní souprava sluchátek a mikrofonu. Nepotřebujete uzavřenou akustiku ani nijak výkonný mikrofon. Pokud se vám po nějaké době sluchátka pokazí, jednoduše si koupíte nové, aniž by to nějak zatížilo váš rozpočet. Můžete se tedy v klidu ohlížet na cenu. Jen si dávejte pozor na kombinované porty sluchátek a mikrofonu. Některé lepší notebooky už mají jen jeden audiokonektor, zatímco většina headsetů disponuje konektory pro skuchátka a mikrofon zvlášť.

Nejlevnější headsety

 

Stylové notebooky

Počítačové hry a super poslech

Protože k domácí zábavě čím dál více patří také on-line hraní, spousta hráčů se musí poohlédnout po odpovídajících sluchátkách. Kvalitní herní sluchátka musí kombinovat všechny dobré parametry domácích sluchátek. Jsou pohodlná a nerozbolí z nich uši ani po celodenním hraní. Jejich zvukový výstup je vynikající a plně optimalizovaný na zvuk her. Směr, odkud ve virtuální realitě vychází zvuk, tedy bezpečně poznáte. Tato sluchátka dělají z každého hraní zcela jedinečný zážitek. Díky kvalitním mikrofonům je komunikace se spoluhráči naprosto bezproblémová. Stejně tak nastavitelnost týlního mostu je na vysoké úrovni a akustický systém je dokonale uzavřen. Za tato sluchátka si připlatíte, ale výsledek bude stát za to. A samozřejmě si na nich skvěle užijete i filmy a hudbu.

Herní sluchátka

 

 

 

Sluchátka jsou jedna velká věda. Je jich tolik a docela se liší. I když některá sluchátka mohou kombinovat více vlastností, plně si vystačíte s tímto základním rozdělením. Přejeme vám příjemný výběr a co největší spokojenost s novými sluchátky.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články