Jak vybrat pánský holicí strojek

Elektrické holicí strojky si v českých luzích a hájích nachází přízeň stále více mužů. Jejich hlavní výhodou je úspora času a pohodlí, které svým uživatelům přináší. Při výběru je důležité věnovat pozornost holícímu systému, systému napájení, vodotěsnosti holicího strojku a dalším vlastnostem.

Jak vybrat pánský holicí strojekKaždý holicí systém je vhodnější pro jiný typ vousů

V konečném součtu existují dva holicí systémy, které výrobci strojků využívají. Planžetový systém je vhodný pro holení kratších vousů a doporučuje se především mužům, kteří se holí často. Tento holicí systém je založen na vibraci nožů pod planžetami, jejichž pohybem dochází k holení.

Planžetové systémy mohou mít i několik planžet a velice zjednodušeně lze tvrdit, že čím více planžet holicí strojek má, tím důkladnější a rychlejší je výsledné oholení. Frézkové strojky fungují na základě rotačních pohybů jednotlivých hlav.

Aby bylo oholení lepší, bývají u dražších modelů holicí hlavy výkyvné, což umožňuje dokonale kopírovat obliny a tvar každého obličeje. Tím se snižuje tlak na pokožku a předchází se tak i nepříjemnému podráždění a zarudnutí pokožky. Frézkové strojky jsou schopny si lépe poradit s delšími a tvrdšími vousy.

Napájení vybírejte pečlivě

Podle způsobů napájení můžeme holicí strojky rozdělit do tří kategorií na akumulátorové, síťové a bateriové. Akumulátorové holicí strojky jsou zřejmě nejrozšířenější variantou díky své praktičnosti. Strojek může fungovat bez připojení do elektrické sítě, ale je možné jej kdykoliv k zásuvce připojit.

Pokud by se vám tedy stalo, že by se během holení strojek vybil, neznamenalo by to konec započaté práce. Naopak stačí pouze strojek připojit do elektrické sítě a směle pokračovat dále. Síťový holicí strojek vyžaduje pro své správné fungování permanentní připojení k elektřině.

Pokud vám nevadí, že byste se museli holit vždy někde v dosahu zásuvky, klidně zvolte síťový holicí strojek – není potřeba jej nabíjet a vždy po zapojení do sítě je připraven pracovat. Bateriové holicí strojky jsou spíše okrajovou záležitostí a příliš často na ně nenarazíte. Jejich provoz na baterky oceníte především při dalekých výletech mimo dosah elektrické sítě, např. pod stan.

I holicí strojek vyžaduje údržbu

Bez určité péče a údržby nevydrží nic věčně. Stejné je to i u holicích strojků. Nároky na údržbu sice nejsou nikterak vysoké, ale alespoň pravidelné čištění byste měli strojku dopřát. Většinou je se strojkem dodáván štěteček sloužící právě k odstranění oholených vousů z útrob strojku.

U levnějších modelů je nutné sundat planžetu nebo odklopit kryt frézkových hlav. Pokud je váš model vodotěsný, můžete je pohodlně vypláchnout proudem teplé vody. Dražší modely se dokonce dodávají s čisticími stanicemi nebo mají samočisticí funkci, která provede veškerou údržbu strojku za vás.

Další funkce holení zpříjemňují

Již zmiňovaná vodotěsnost je velice zajímavá, jelikož je strojek možné používat i ve sprše apod. Rychlonabíjení je zase dobré, pokud strojek používáte velice často a nechcete jej příliš dlouho nabíjet. Vytváříte-li si svůj osobitý styl a se svými vousy si rádi vyhrajete, zcela jistě oceníte zastřihovač, se kterým vytvarujete kotlety, bradku a další.

Máte-li tvrdé vousy a rozhodli jste se pro frézkový systém, věnujte pozornost také rychlosti otáček. Udržujete-li si vousy v určité požadované délce, jistě oceníte předsádku, pomocí které vousy do požadované délky snadno upravíte.

Nabídka holicích strojků

Líbí se vám tento článek?

Podobné články