Jak vybrat odsavač par

Jak vybrat odsávač parDigestoře jsou nedílnou součástí kuchyní a slouží k odsávání par a zápachu během vaření.  Právě odsávání par ze špatně odvětrávaných kuchyní je hlavním významem digestoří. Pokud byste páry neodvětrávali, velice brzy by vaši kuchyni navštívila plíseň. Při výběru digestoře bychom se tedy měli zaměřit hlavně na její výkon a hlučnost, stejně jako typ a design.

Do každého bytu se hodí jiná digestoř

Teleskopické digestoře jsou díky možnosti teleskopického zasunutí nejmenší na trhu. Mají nižší výkon a jsou tedy ideální do malých kuchyní. Další možností v malé kuchyni je pořízení vestavěné digestoře. Výhodou obou těchto druhů digestoří jsou především jejich rozměry.

V prostornějších kuchyních s komínem je lepší zvolit komínovou digestoř, která se zpravidla upevňuje na zeď mezi závěsné skříňky.

Máte-li v kuchyni varnou desku v prostoru, jednoznačně volte ostrůvkovou digestoř. Tu je možné namontovat ke stropu kamkoli ve volném prostoru.

Odtahová, nebo recirkulační digestoř?

Digestoře na trhu využívají především dvě technologie. Odtahová, jak už její název napovídá, se většinou připojuje na komín či k odtahovému potrubí. V naprosté většině případů mají odtahové digestoře pouze tukový filtr a odsávaný vzduch je poté odváděn z domu ven. Recirkulační digestoře vzduch nejprve očistí od tuků – vstupním kovovým filtrem, a následně od pachů filtrem uhlíkovým. Pachový filtr se musí pravidelně, zhruba dvakrát až třikrát ročně měnit, u některých modelů odsavačů je dokonce možné ho podobně jako tukový filtr dávat do myčky.

U digestoří je nejdůležitější výkon

K tomu, abyste pořídili správnou digestoř, je nutné využít i trochu matematiky. V čím větší kuchyni bude digestoř umístěná, tím výkonnější musí daná digestoř být. A nyní se dostaneme k té matematice. Doporučenou kapacitu digestoře si snadno spočítáte pomocí tohoto vzorce: podlahová plocha prostoru x výška prostoru x 10. Ve standardní panelákové kuchyni o rozměrech 8 m2 si tedy postačíte s výkonem digestoře do 320 m3/hod.

Ani výkon není vše

Našli jste digestoř, která splňuje vaše požadavky na výkon? V tom případě je zde ještě několik drobností, kterým je třeba rovněž věnovat pozornost. Důležité je si všímat například i typu osvětlení. Jednou z důležitých vlastností je i hlučnost digestoře, která by se měla pohybovat maximálně do 58 dB. Mějte však na paměti, že recirkulační digestoře jsou vždy o něco hlučnější. Na hlučnost digestoře může mít vliv i samotná instalace a montáž, kde se může vymstít každá chybička. Snížit hlučnost je možné zabudováním omyvatelných protihlukových polštářků.

Digestoře se v našich kuchyních zabydlely a staly se jejich nedílnou součástí. Většina moderních digestoří jsou dnes skutečnou ozdobou kuchyňských prostor. Kromě designových prvků se v současné době vývoj digestoří zaměřuje především na snižování hlučnosti, zvyšování výkonů a případně i o vylepšování systémů filtrů.

Nabídka odsavačů par

Líbí se vám tento článek?

Podobné články