Jak vybrat notebook do každé domácnosti?

Notebook HP SpectreJak vybrat notebook

Notebook je v dnešní době pro mnoho lidí opravdu nezbytná věc. Na rozdíl od počítače ho s sebou můžete brát na cesty, do školy, do práce. No zkrátka kamkoliv. Chcete si vybrat nejvhodnější notebook? Aby vydržel co nejdéle a měl dobrý výkon? V tom případě jsou následující řádky určeny pro vás.

Důležité parametry při výběru

Zaprvé si musíte rozmyslet, kde a k jakému účelu budete chtít notebook využívat.

Škola, domácnost, práce… - Nejideálnější notebook z hlediska velikosti úhlopříčky, při těchto činnostech, je 15“-16“

(většinou 15,4“-15,6“), který je schopen dobře nahradit stolní počítač a při tom disponuje svou příjemnou váhou okolo 2,5 kg.

Neustále na cestách a v terénu? – V tomto případě, jak by se dalo předpokládat, budete váš notebook mít neustále při sobě a přenášet ho.

Musíte si zvolit notebook, který vás bude, co nejméně zatěžovat svou váhou a příjemně padne do ruky. Nejvhodnějším kandidátem je mininotebook, který však není při větším pracovním vytížení moc vhodný, nebo notebook, který má úhlopříčku max. do 13“-14“.

Důležité vybavení

Grafická karta – U výkonnějších a dražších notebooků zpravidla najdeme grafickou kartu samostatnou. Na druhou stranu u levných notebooků najdeme kartu sdílenou. Pokud však chcete hrát náročnější hry, u kterých je grafika důležitá, potom je lepší zvolit výkonnější herní notebook se samostatnou grafikou. Výhoda sdílené grafiky je, že dokáže být energeticky úspornější.

Procesor – Při využití v práci, ve škole nebo na doma jsou dostatečné na stejné úrovni dvou-jádrové procesory AMD i Intel (není moc důležité volit dle značky). Největší pozornost byste měli určitě věnovat operační paměti. Ve stejné cenové relaci můžete narazit zpravidla na modely vybavené 2GB paměti RAM, ale také i na modely např. s pamětí až 16GB RAM, což je opravdu obrovský rozdíl. Dále si musíte dát pozor, na jaké frekvenci paměť pracuje a jestli jde o paměť typu DDR3 nebo rovnou DDR4 a ne starší DDR2. Čím vyšší kapacita paměti a frekvence, tím lépe. Volit byste měli určitě notebook s frekvencí nejméně 1006 MHz.

Samozřejmě pokud budete chtít notebook opět využít spíš pro náročnou zábavu s počítačovámi hrami, tak je potřeba se podívat na výkon jak procesoru, tak i operační paměti. Pro kvalitní zážitek z moderních her se určitě dívejte po kapacitě operačních pamětí více jak 8GB. U processoru to pak bude minimálně 4 jádro typu Intel Core i7

Pevný disk – Je velmi důležitý, jelikož slouží k ukládání veškerých uživatelských dat. Rozlišujeme dvě varianty – HDD (plotnové) – pomalejší a náchylnější k poškození, SSD – rychlé, odolné, lehčí (což se výrazně projevuje na celkové hmotnosti notebooku). Problémem tohoto disku bývá však kapacita, za každý GB si totiž na rozdíl od HDD disku dost připlatíte.

Operační systémNotebook Asus Zenbook

Většina notebooků obsahují přeinstalovaný operační systém Windows 10, který sice přidává na ceně, avšak notebook můžete libovolně používat ihned po koupi a vybalení. Notebooky od značky Apple využívají systém MacOS, který v základu oproti Windows nabídne lepší softwarovou výbavu, je lépe zabezpečen a je plynulejší. Windows však oproti MacOS nabízí rozmanitější aplikace a především hry, které MacOS nemá.

Baterie

V podrobnějším rozepsání položek, které notebook obsahuje, najdete kromě kapacity baterie ve Wh (watthodina) i udávanou dobu výdrže, podle které se dá dobře orientovat. Čím více budete v danou chvíli notebook využívat, tím více energie samozřejmě baterie spotřebuje.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články