Jak vybrat myš k počítači

S ovládáním vašeho počítače vám pomáhá myš. Myš je vlastně polohovací zařízení, které převádí informace o svém pohybu po povrchu stolu na monitor počítače. Víte ale, že taková myš může mít mnoho podob? Poradíme vám, z jakých typů myší můžete vybírat.

Dříve jste na trhu s počítačovými komponenty narazili pouze na kuličkové myši. Tento model je ale už překonán v současnosti si lze vybrat z několika pokročilejších typů. Na trhu existují, optické, laserové a bluetrack myši. Rozdělují se dle typu a citlivosti senzoru. Čím je senzor citlivější, tím lépe na vás reaguje a tím přesněji můžete své PC ovládat. Podle vyspělosti myši se odvíjí i její cena. Základní optická myš se dá pořídit za cenu několika desetikorun, cena pokročilejších typů, určených zejména pro profesionální hráče, se může vyšplhat až na několik tisíc. Myši mohou být k počítači připojeny kabelem nebo bezdrátově. Bezdrátové varianty k připojení využívají miniaturní USB přijímač nebo BlueTooth. Bezdrátové připojení je pohodlné a nikde vám nepřekáží nevzhledné kabely. Nevýhodou je, že čas od času musíte vyměnit baterie.

Kuličkové myši

Princip kuličky, která se pohybem odvalovala a přenášela tak pohyb na dva hřídele byl prvním, který se u počítačových myší využíval. Mechanické ovládání myši způsobovalo zejména nepřesnost pohybu, a proto jsou tyto myši dnes vytlačovány progresivnějšími modely, které ke své funkci využívají světlo.

Jak vybrat myš k počítačiOptické myši

Optická myš využívá pro snímání pohybu červené LED světlo. Nahradila myš s kolečkem, která ke správnému fungování musela být používána výhradně na podložce. Optická myš skenuje snímačem povrch pod sebou a funguje na principu pořizování mnoha snímků za sekundu. Vždy spočítá posun určitých bodů mezi dvěma snímky a z toho následně získá směr pohybu.

Nabídka optických myší

Laserové myši

Laserové myši využívají místo LED diod laserové diody. Tím se výrazně zvyšuje přesnost myši. Tento typ myší již není odkázán na práci na podložce a funguje i na lesklých plochách. Snese i rychlé pohyby, netrpí výpadky apod.  Nejcitlivější laserové myši využívají snímač s rozlišením až 2 500 dpi.

Nabídka laserových myší

Optická myšBluetrack myši

Tyto myši využívají k práci technologii BlueTrack, která je založena na snímací součásti s modrou LED diodou. Ta osvítí téměř 4krát více plochy než obyčejný optický snímač. Technologie umožňuje používat myš na většině dostupných povrchů, což znamená, že myš bude fungovat třeba i na koberci nebo na saténovém povlečení při práci v posteli.

Nabídka BlueTrack myší

Při výběru myši nejprve zvažte, k jakým účelům ji budete primárně používat. Pokud jste běžný uživatel, počítač využíváte k práci a surfování na internetu, vystačíte si s jednoduchou optickou myší, která vás přijde na pár stokorun. Pokud jste aktivním hráčem her, potrpíte na efektní design a oceníte multimediální tlačítka pro ovládání hlasitosti nebo přiblížení stránky apod., vyplatí se vám do tohoto komponentu investovat více. Pokud si pořizujete myš k notebooku, zvolte spíše menší velikost. Ta nezabere moc místa a nebude vás obtěžovat při přenášení.  

Rozdíl ve svítivosti jednotlivých modelů si prohlédněte na přehledném obrázku.

Bluetrack myši

Líbí se vám tento článek?

Podobné články