Jak vybrat mrazák

Projdeme si spolu nejdůležitější parametry, na které by ses při výběru mrazáku měl zaměřit. Nejdřív by sis měli ujasnit, do jak velkého prostoru mrazák potřebuješ umístit a kolik potravin v něm chceš uchovávat. Podle toho si pak vybereš typ a velikost. Doporučujeme zaměřit se také na energetickou třídu.

Jaký typ mrazáku si mám pořídit?

Existují dva základní typy mrazáků: pultový a šuplíkový. Každý typ má své výhody a nevýhody. Šuplíkový mrazák je v domácnostech běžnější. Potraviny jsou v něm rozdělené do přehledných zásuvek, takže můžeš snadno oddělit maso od zeleniny. Šuplíkové mrazáky navíc nezabírají tolik místa, pokud jde o šířku a hloubku spotřebiče. Takže pokud potřebuješ mrazák umístit do úzkého, ale vysokého prostoru, je pro tebe šuplíkový mrazák jasná volba.

Prohlédnout si šuplíkové mrazáky

Pultové mrazáky jsou častěji k vidění v prodejnách potravin. Mívají lepší izolační vlastnosti a tím pádem jsou energeticky výhodnější. Navíc jejich kapacitu nerozdělují šuplíky, takže můžeš naplno využít celý objem mrazáku na uskladnění potravin. Tento typ ale není vhodný pro starší lidi a lidi, kteří mají problémy se zády, protože se k němu člověk musí ohýbat.  Na druhou stranu se při otevření potraviny nestačí zahřát, leží totiž až na dně. Tím pádem jsou lépe konzervované a zmražené vydrží déle.

Prohlédnout si pultové mrazáky

Jak velký mrazák si mám vybrat?

Než si vybereš konkrétní model mrazáku, zaměř se na kapacitu. V nabídce našeho e-shopu najdeš mrazáky s kapacitou 30-500 l. Snaž se co nejpřesněji odhadnout, kolik litrů ti bude stačit k uložení potravin. Pamatuj na to, že plný mrazák funguje výrazně lépe než prázdný. Takže ti doporučujeme nenechávat si při odhadu potřebné kapacity přílišnou rezervu. Obecně by ti mělo stačit 40-60 l na osobu. Větší kapacita standardně znamená vyššíí spotřebu elektřiny na chlazení. Takže menší, ale plný mrazák je výhodnější než větší, ale poloprázdný. Připravili jsme pro tebe tři kategorie mrazáků: malé - do 150 l, střední - 150-250 l a velké s kapacitou více než 250 l.

Malé mrazákyStřední mrazákyVelké mrazáky

Jaký vliv má energetická třída?

Rozhodně nepodceňuj energetickou třídu. Nabízíme mrazáky v třídách A+, A++ a A+++.  Energeticky nejvýhodnější jsou samozřejmě mrazáky s označením A+++. Rozdíl spotřeby mezi energetickými třídami je přibližně 30 %. I když mají nejúspornější mrazáky vyšší pořizovací cenu, vyplatí se do nich investovat. Mysli na to, že mrazák je zapnutý nepřetržitě, takže se rozdíl ve spotřebě elektřiny opravdu projeví. Vyber si z nejúspornějších mrazáků v naší nabídce.

Úsporné mrazáky

 

Tipy navíc

Pamatuj na to, že aby mrazák fungoval správně, potřebuje místo. To znamená, že by měl mít především za zadní stěnou aspoň 30 cm místa. Tím se zajistí dostatečné odvětrávání teplého vzduchu, který vzniká při chlazení vnitřku mrazáku.

Mrazák drž co nejdál od topení. Pokud bude mrazák blízko topení, bude muset potraviny uvnitř chladit mnohem častěji. Tím pádem samozřejmě spotřebuje víc energie a ty to poznáš na účtu za elektřinu.

Pokud můžeš, dej mrazák do místnosti, ve které nebývá horko. Vyšší teplota v místnosti znamená vyšší nároky na chlazení. A to znamená větší spotřebu elektřiny. Většina mrazáků určených pro náš trh je navržena pro okolí s teplotou 16-32 °C. To se snaž dodržet. 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Šuplíkový mrazák Bosch GSN58VWEV, NoFrost

16 990 

bez DPH 14 041 

Pultový mrazák Beko HSA37540N

10 890 

bez DPH 9 000 

Šuplíkový mrazák Amica FZC 208.3 AA

7 799 

bez DPH 6 445 

Šuplíkový mrazák Candy CCTUS 544IWHN

6 490 

bez DPH 5 363