Jak vybrat mobilní telefon pro děti

Pokud jste došli k rozhodnutí, že nastal ten správný čas pro pořízení mobilního telefonu vašemu dítěti, přinášíme tipy, jak vybrat vhodný mobil pro děti, a na co přesně se při jeho výběru zaměřit.
 
Mít mobilní telefon je v dnešní době téměř naprostou samozřejmostí. Je však nutné, aby mobil měly i děti? A v jakém věku jsou děti schopné si plnohodnotně poradit s jeho ovládáním, nikoli jen spustit hry nebo otevřít YouTube? Zde záleží především na psychické vyspělosti dítěte. Vaše ratolest si totiž musí mimo jiné uvědomit určitá rizika spojená s používáním mobilního telefonu, protože nejen děti při používání mobilního telefonu přestávají vnímat realitu. 
 
To se může negativně projevit třeba nepozorností ve výuce, v horším případě i na ulici, kde se může lehce stát neštěstí. V době, kdy dítěti pořizujete mobilní telefon, by tedy mělo být schopno tato rizika vnímat a vyvarovat se jim.
 
Děti s telefony

Nároky na dětský mobil

Aby se s vámi mohlo dítě pohodlně spojit, jistě postačí pořídit i obyčejný a levný tlačítkový mobilní telefon. Může se však stát, že v očích svých spolužáků či kamarádů bude za outsidera, protože tyto mobily už prostě nejsou v módě. Dětský mobil ale nemusí nutně znamenat vysokou investici – i chytrý telefon se základními parametry a funkcemi lze pořídit již kolem dvou tisíc korun.
 
Při výběru je vhodné přizpůsobit též velikost mobilu věku vašeho dítěte. Dětský mobil by neměl mít příliš velkou úhlopříčkou displeje, která ztěžuje manipulaci s ním. Hrozí pak vyšší nebezpečí pádu, s čímž se samozřejmě pojí i vyšší riziko poškození telefonu, nejčastěji displeje. Proto doporučujeme k mobilnímu telefonu pořídit ochranné tvrzené sklo, které displej ochrání nejen před rozbitím, ale také před škrábanci, a taktéž vhodný kryt či pouzdro na mobil. Typů, materiálů, vzorů i barev je nespočet, za klasiku se dá považovat silikonový obal, do kterého se mobilní telefon vloží. Odolnější je však flip pouzdro knížkového typu, které, na rozdíl od silikonového, chrání též displej.
 

Dítě s mobilem

Jaké parametry jsou u mobilního telefonu vhodné?

Co se týče velikosti operační a interní paměti, je vhodné pořídit mobilní telefon s pamětí alespoň 2 GB RAM a 16 GB vnitřní pamětí, které zajistí relativně bezproblémové fungování mobilního telefonu bez zasekávání a zamrzání. Samozřejmě čím vyšší paměti, tím vyšší výkon zařízení, a s tím i vyšší cena. 

Další z parametrů, který byste neměli podcenit, je kapacita baterie. Aby vaše dítě nemuselo mobilní telefon denně nabíjet a aby mobil pro děti vydržel například i delší hraní nebo dlouhý hovor s babičkou, měla by mít baterie kapacitu alespoň 4000 mAh. Opět zde platí, že čím vyšší hodnota, tím více zábavy na jedno nabití dětský mobil přinese.

Vhodný mobil pro děti máme vybraný. Co dál?

Nyní je na řadě výběr mobilního operátora, potažmo volba, zda bude SIM karta dobíjecí, nebo tarifová. V prvním případě budete moci lépe regulovat provolané peníze, ale může se stát, že se vám dítě kvůli nízkému kreditu nedovolá. V případě tarifu vás může čekat nepříjemné překvapení ve formě faktury, je tedy vhodné mít kontrolu nad útratou i přehledem volných minut, SMS a mobilních dat. Ať tak či onak, doporučujeme zablokovat volání na prémiová telefonní čísla nebo posílání SMS zpráv na ně.
 
Dítě s náramkovým telefonem

Místo mobilu můžou posloužit i dětské chytré hodinky

Pokud stále váháte, jestli je vaše dítě již dostatečně vyspělé, aby pochopilo všechna rizika spojená s používáním mobilního telefonu, případně z nějakého důvodu mobilní telefon dítěti ještě pořídit nechcete, ale přesto byste potřebovali mít nad vaší ratolesti kontrolu, mohl by vás zaujmout náramkový telefon. Jedná se o zařízení, které na první pohled vypadá jako běžné hodinky, avšak je možné z něj telefonovat i posílat SMS zprávy díky slotu na SIM kartu.
 
Další nespornou výhodou těchto hodinek je možnost sledovat pohyb dítěte díky GPS, a to v reálném čase přímo v aplikaci ve vašem mobilním telefonu. Také zobrazení historie pohybu není žádným problémem. Po stisknutí SOS tlačítka se automaticky vytočí předvolené telefonní číslo a také možnost nastavení bezpečné zóny není ničím neobvyklým. 
 
Jednoduše nastavíte virtuální hranice, které pokud dítě překročí, vy budete na toto překročení okamžitě upozorněni, stejně jako v případě, že dojde k sundání hodinek ze zápěstí. Pokud se dítěti nemůžete dovolat, můžete aktivovat funkci odposlechu, kdy ihned uslyšíte, co se kolem děje.
________________________________________
Věříme, že článek byl pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

LCH10092019

Líbí se vám tento článek?

Podobné články