Jak vybrat mobil pro babičku a dědečka

Jak vybrat mobil pro babičku a dědečkaVybrat správný mobil pro vaši babičku či dědečka je poměrně jednoduchá záležitost. Při koupi si ale dejte pozor na několik specifik. Větší velikost displeje a tlačítek je samozřejmostí, zdaleka se ale nejedná o jediný specifický parametr mobilu pro seniory. V současnosti stále mnoho seniorů dědí mobily po svých dětech nebo vnoučatech. Vzhledem k tomu, že na trhu dnes existuje mnoho zařízení, které jsou pro starší lidi mnohem uživatelsky příjemnější, byla by škoda je prarodičům nedopřát. Poradíme vám, na co se při nákupu zaměřit.

Velká tlačítka jsou základ

Mnoho lidí ve vyšším věku trápí zhoršená pohyblivost kloubů. Je proto nutné vybírat mobily s velkými tlačítky a zřetelnými popiskami. Tlačítka by měla být od sebe vzdálena tak, aby nedocházelo k nechtěným překlepům. Výraznou pomocí je i jasná zvuková odezva stisknutí tlačítka.

Přehledný displej

Jednou z priorit při výběru mobilu musí být i čitelnost symbolů na displeji. Mobil by proto měl mít dobrý kontrast i podsvícení displeje. Nezapomeňte ani na nastavení optimální velikosti zobrazovaných znaků.

SOS tlačítko

Mobily určené pro seniory disponují oproti ostatním modelům speciálním tlačítkem pro případ nouze. Jedním stiskem tohoto tlačítka dokáže senior v případě potřeby rychle přivolat pomoc. Telefon v tomto případě vytočí předem nastavený kontakt, ať už se jedná o rodinné příslušníky, záchranku nebo policii. V případě nedostupnosti volaného, automaticky začne vytáčet další číslo v pořadí. Též může odeslat předem nastavenou sms, která obsahuje informace o aktuální poloze. Některé modely po stisknutí vydávají pronikavý zvuk a upozorní okolí, že se něco děje. SOS tlačítko je jistě velmi užitečné a dokáže bez nadsázky zachránit život.

Jednoduché menu

Složitá orientace v menu je častým důvodem, proč senioři nechtějí používat mobilní telefony. Pokud kvůli odeslání jedné sms musí projít několik položek v menu, často je to zcela odradí. U telefonu pro starší tedy platí více než kde jinde, že jednoduchost je základ. Senioři zpravidla vyžadují od přístrojů pouze nabídku volání a posílání sms. Je tedy žádoucí, aby tyto dvě položky byly dostupné hned v první úrovni nabídky. Zásadní funkce telefonu jako telefonní seznam, sms, budík či baterka se často dají ovládat bočními tlačítky.  

Hlasitost nade vše

Senioři si často stěžují na to, že vyzvánění telefonu neslyší, i když to už je nastaveno na maximum. Tento problém speciální mobily pro seniory řeší, protože poskytují nadstandardní hlasitost vyzvánění.

Souhra s naslouchátkem

Mnoho starších lidí používá ve svém věku naslouchátko. Při souběžném užívání mobilu dochází často k problémům, které se projevují nepříjemným pískáním a nemožností pokračovat v hovoru. Mobily pro seniory mohou být vybaveny speciální technologií, která omezuje nepohodlnou zpětnou vazbu. V režimu hands free navíc umožňují velmi hlasitý odposlech a naslouchátku tak mnohdy není ani potřeba.

Pochopitelný manuál

Někteří výrobci zanedbávají srozumitelnost návodu k použití. Přitom užívání cizích slov a nadbytek technologických pojmů seniory pouze odradí a znepříjemní jim další užívání. Při vybírání konkrétního mobilu se tedy soustřeďte i na to.

Výdrž baterie

Pro seniory je důležité, aby mobil vydržel nabitý více než jeden den. Praktickým příslušenstvím je nabíjecí kolébka, kam vaši prarodiče pouze mobil posadí a nemusí se složitě trefovat nabíječkou do úzkých zdířek.

Nabídka mobilů pro seniory

Líbí se vám tento článek?

Podobné články