Jak vybrat kávovar

Češi milují kávu. Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere vypije alespoň jeden šálek kávy za den 69 % Čechů. Zároveň si ale jen malá část (méně než 20 %) kupuje hotovou kávu v kavárnách. Pokud jako oni nechcete zbytečně utrácet a každý den stát v řetězci frontu na latte, je pravděpodobně čas pořídit si domů nebo do práce nový kávovar. Který je ale pro vás nejvhodnější? Espresso kávovary automatické nebo pákové, překapávače či moka konvičky?

Káva z automatického espresso kávovaru

Na čem při koupi kávovaru záleží

Když vybíráte nový kávovar, je důležité myslet na čtyři zásadní věci. Kolik kávy vypijete (případně kolik lidí budete kávou hostit), jaký typ máte nejradši, kolik máte místa a samozřejmě jak moc jste ochotní zainvestovat. Co se ještě vyplatí zvážit je, jestli vám nevadí pravidelná údržba a čištění kávovaru. Jsou typy, které nejvíce prospívají, když je necháte na pokoji. Některé espressa kávovary, zejména ty pákové, budou ale vyžadovat tolik vaší pozornosti, že si budete připadat jako barista či servisní technik. Možná ale právě po tom toužíte.

Automatické espresso kávovary

Velký výběr typů kávy, charakteristická espressová pěna a vesměs jednoduchá obsluha. Automatické kávovary jsou jasnou volbou, pokud máte rádi kávu s mlékem, espresso, latte i capuchino. Obsluha u produktů této kategorie navíc nebývá nikterak komplikovaná. Jak vyplývá z názvu, vše je automatické – vystačíte si tedy s mačkáním tlačítek, doplňováním kávových zrn a podle potřeby mléka.

Automatický kávovar Siemens TI923309 RW
Automatický kávovar Siemens TI923309 RW

Dilema nastává při výběru konkrétní značky a modelu – výběr je opravdu veliký. K čemu budete kávovar používat? Jestli neplánujete připravovat kávu pro velké návštěvy, vystačíte si s kávovarem s menší nádobou. Objem do 1,5 litrů vám bude pro soukromou potřebu bohatě stačit. Takový kávovar vám navíc zabere mnohem méně místa, a pokud si navíc vystačíte  jen s několika základními funkcemi, můžete sehnat kávovar téměř kapesní. Příkladem minimalistického modelu je Beko CEG5311X. Pořídíte ho už za 6 000 Kč a nastavíte na něm velikost šálku či úroveň mletí.

Pro ty náročnější, kteří si rádi připlatí za speciální funkce, velký objem nádrže a vysoký výkon, se budou hodit spíše automatické kávovary z cenové kategorie kolem 30 000 Kč. Třeba Siemens TI923309 RW vám kromě obvyklých typů kávy s mlékem zvládne připravit i macchiato nebo espresso doppio. Díky objemu nádoby 2,3 litrů pohodlně a bez zdlouhavého doplňování obsloužíte i velké návštěvy.

Páková espressa

Cenově dostupnější variantou jsou espressové kávovary pákové. Jejich obsluha a údržba už si ale vyžádá velkou dávku vašeho času a také schopností. Kávová zrna si nejdřív budete muset namlít v mlýnku na kávu, až potom je vložíte do páky a nakonec ještě upěchujete. Pěchování vyžaduje trochu cviku a neobejdete se při něm bez pěchovadla neboli tamperu. Nevýhodou pákových kávovarů je také nutná častá údržba a čištění. Páka se musí zbavit použité kávy po každém použití.

Cenově dostupný pákový kávovar Black&Decker BXCO1200E
Cenově dostupný pákový kávovar Black&Decker BXCO1200E 

Kdo si ale chce vychutnávat pravé italské espresso a přitom neutrácet víc, než je nutné, nenajde lepší variantu než poměrně levný pákový kávovar. Například model Black&Decker BXCO1200E může koupit už za 2500 Kč. Nepřijde ani o typickou espressovou mléčnou pěnu, která je díky trysce z nerez oceli s krytem pro cappuccino a s příkonem 1200 W jemná a lahodná.

Espresso kávovary na kapsle

Přes kapsu se příliš neplácnete ani při koupi kapslového kávovaru. Vhodný je především pro ty, kteří si kromě obyčejné mléčné kávy rádi vypijí i nápoje s různými příchutěmi. Obsluha je poměrně nenáročná – stačí podle příchutě a typu vybrat kapsli, vložit do kávovaru a stisknout příslušné tlačítko. Snadná je i údržba a čištění – kapsle jsou pevně uzavřené, a tak se uvnitř kávovaru neusazuje odpad tak, jako u jiných kávovarů.

Co ale ušetříte na pořizovací ceně kávovaru, může se poměrně rychle vytratit při pravidelném nákupu kapslí do kávovaru. Provoz kapslového kávovaru je v průměru na šálek dražší než u kávovarů automatických. Zastánce ekologického životního stylu může také odradit, jak velké množství odpadu při pravidelném používání kapslí vyprodukujete.

Překapávače kávy a french pressy

Pokud jste milovníkem klasických typů černé kávy a komplikované šlehání mléka považujete za zbytečnost, bude vám vyhovovat překapávač kávy. Druhou vhodnou variantou je french press, na kterém připravíte černou kávu s vůbec nejsilnější chutí a aromatem. U tohoto druhu kávovaru navíc nebudete potřebovat filtr a i údržba a čištění je tedy snadnější než u překapávače kávy, u kterého je filtr nezbytností.

French press Bialetti 350ml
French press Bialetti 350ml

Velkou výhodou french pressů je i velmi nízká cena. Model French press Bialetti 350ml, s kapacitou tří šálku na jedno použití pořídíte už za 500 Kč. Za překapávače zaplatíte trochu vyšší částku, ale zase v nich můžete připravit kávu pro opravdu velké množství lidí. Kapacitu mívají osm až patnáct šálků a jsou tedy vhodné například pro velké rodiny.

Kávovary na překapávanou kávu fungují na principu přecedění horké vody přes namletou kávu. Můžete se ale rozhodnout, jestli budete chtít překapávač schopný si vodu sám ohřát. Pokud ano, sáhněte po překapávači elektrickém. Když se rozhodnete ohřátí překapávači nesvěřovat, bude vám stačit pouze manuální. Kvalitní elektrickou variantou je třeba Severin KA5703. Za cenu kolem 3 000 Kč vám ohřeje vodu díky příkonu 1450 W. Parní systém Vapatronic a výkoný filtr 1 x 4 s víkem se postarají o dokonalé aroma.

Moka konvičky

A když potřebujete produkt, na kterém můžete vařit kávu na cestách? Vyberte si z nabídky velmi malých, skladných moka konviček. Budou vašim věrným společníkem na dovolených a navíc vám připraví silnou kávu velmi podobnou espressu. Na jejich výrobu se specializuje především značka Bialetti, která je známá svým typickým, elegantním designem. Kovovou konvičku s logem kníratého pána dnes najdete ve skoro každé italské domácnosti. Jestli tedy toužíte při přípravě a pití kávy zakusit tu pravou italskou atmosféru, je moka konvička Bialetti jasnou volbou.

Kovová moka konvička Bialetti Express 4
Kovová moka konvička Bialetti Express 4

 


Věříme, že byl článek pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články.

KC122020

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Automatické espresso Siemens TI921309RW

34 990 

bez DPH 28 916 

Automatické espresso Krups EA8107

7 499 

bez DPH 6 197 

Automatické espresso Siemens TP503R09

13 990 

bez DPH 11 561 

Automatické espresso Siemens TE651319RW

22 989 

bez DPH 18 998 

Krups EA 8165

9 999 

bez DPH 8 263 

Automatické epsresso Beko CEG5331X

8 989 

bez DPH 7 429 

Automatické espresso Krups EA810B70

6 399 

bez DPH 5 288 

Pákové espresso Gaggia New Classic Plus White

11 490 

bez DPH 9 495 

Automatické espresso Krups Evidence EA890110

11 990 

bez DPH 9 909