Jak vybrat externí disk

Datová úložiště mají omezenou kapacitu. Dříve nebo později se každý uživatel setká s nedostatkem místa pro ukládání svých dat. Drtivá většina externích disků spadá do kategorie klasických pevných disků neboli HDD. V tomto článku vám poradíme, jak si vybrat nejvhodnější externí disk.

Při výběru vhodného externího disku je důležité si ujasnit, k jakým účelům ho budete využívat.

Klasické externí disky

Pro běžné použití

Jak vybrat externí disk

Dříve bylo mezi disky mnoho rozdílů. V dnešní době už se však parametry externích disků více sjednotily. Základní kapacita je 500 GB. Nižší bychom vám v dnešní době ani nedoporučovali. Stejně tak se v naprosté většině využívá rozhraní USB 3.0, které umožňuje přenos dat rychlostí až 5000 Mbit/s. Třetí generace rozhraní USB navíc nemá problém spolupracovat se starším USB 2.0. Během používání by tedy neměly nastat žádné problémy. Nová zařízení, ke kterým se disky nejčastěji připojují, jsou v naprosté většině vybavena i USB sloty nejnovější generace. Při ukládání velikých objemů dat tím  díky přenosové rychlosti externích disků ušetříte především svůj drahocenný čas. Jelikož se jedná o malá zařízení, nepotřebují externí disky těchto rozměrů žádný další napájecí kabel a i jejich napájení obstará USB port připojeného zařízení. I ty nejlevnější externí disky jsou tedy velice slušně vybavené a mají dostatečnou kapacitu.

Nejlevnější externí disky

K uchování dat

K uchování větších objemů dat

Často převádíte hodně dat? Chcete disk ke své chytré televizi na přehrávání filmů a nahrávání televizního vysílání? Právě pro vás jsou vhodnější disky s kapacitou 1 - 3 TB. Pokud si některý vyberete, budete se muset hodně snažit, abyste jeho kapacitu zaplnili. O  nižším rozhraní než o USB 3.0 v případě těchto externích disků ani nepřemýšlejte! Jediné odlišné rozhraní, které by stálo za zvážení, je SATA. Většina externích disků v této kategorii však umí kombinovat obě rozhraní. Navíc je většina připojitelných zařízení vybavena především USB sloty a tak je užitečnější právě toto rozhraní. Spousta těchto disků nevyžaduje vlastní napájení a vystačí si pouze s energií poskytovanou prostřednictvím USB. Jejich obrovskou výhodou jsou kompaktní rozměry. Ani cestování s těmito "objemnými" 2,5" externími disky pro vás nebude žádný problém. I když v nich budete mít veliké množství dat, jejich hmotnost stěží překročí 250 gramů.

Vysokokapacitní externí disky

Datové uložiště pro celou rodinu

Datové úložiště pro celou rodinu

Cloudová a NAS řešení jsou moderním způsobem, jak schraňovat svá data. Všechny fotografie, filmy a další soubory můžete mít uložená doma a tato zařízení vám k nim umožní přistup, kdykoliv si vzpomenete. Ve svých útrobách ukrývají cloudová úložiště 3,5" disky. K tomuto úložišti se můžete připojit hned z několika zařízení na domácí síti. Většinou je vhodné připojit jej k domácímu routeru síťovým kabelem RJ-45. Pak se k datům dostane i váš mobil či tablet přes Wi-fi. Pokud připojíte disk k internetu, můžete zálohovat i přistupovat ke svým datům skutečně kdykoliv a odkudkoliv si vzpomenete. O uložená data se navíc nemusíte bát. Tato úložiště mají většinou hned několik bezpečnostních prvků, aby se zabránilo ztrátě dat.

Cloudová a NAS řešení

Potřebujete dále poradit? Napište profesorovi OKAY!

Mohlo by vás zajímat


 

Dokáže magnet zničit nebo vymazat pevný disk?

Je přirozené, že máme o své technické lahůdky obavy. Je ale třeba se obávat i běžného magnetu?

Přečíst více >>

 

 

Jak vybrat sluchátka

Sluchátka dokážou zkrátit nejednu dlouhou chvíli například při cestování. Pomůžeme vám vybrat ta správná.

Přečíst více >>

 

 

10 tipů jak zrychlit počítač

Ani nejlevnější počítač nemusí být pomalý! Těchto deset jednoduchých zásahů vám bezpečně zajistí rychlejší chod.

Přečíst více >>

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

HDD disk 1TB Verbatim 53023

1 289 

bez DPH 1 065 

HDD disk 2TB Verbatim 53189

1 949 

bez DPH 1 611 

HDD disk 4TB Verbatim 53223

3 399 

bez DPH 2 809 

SSD disk 120GB HP P500 (6FR73AA#ABB)

940 

bez DPH 777