Jak vybrat elektrickou koloběžku

Chystáte se pořídit elektrickou koloběžku a tápete, jak a podle čeho vybrat tu pravou? Které parametry jsou důležité při výběru? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Pro jaké použití jsou nejvhodnější? Na všechny zmíněné otázky odpovíme v dnešním článku. 

Elektrická koloběžka se liší od těch klasických tím, že je poháněna elektrickým motorem. Bez vynaloženého úsilí vás dopraví všude po městě a některé modely i v těžším terénu. Pokud se stane, že se vám elektrická koloběžka vybije, u vybraných modelů jednoduše pokračujete dál normálním odrážením.  

Známenko plus

  • Pro svou mobilitu jsou vhodné pro dopravu po městě 
  • Mohou sloužit na výlety na kratší vzdálenost 
  • Nevyžadují tolik fyzické činnosti
  • Jsou mnohem rychlejší než konvenční koloběžky

Symbol minus

  • Jsou závislé na baterii

 

 Elektrická koloběžka Blaupunkt
Elektrická koloběžka Blaupunkt ESC808

Na co se zaměřit při výběru elektrické koloběžky? 

Použití

Je dobré si hned na začátku položit otázku, k čemu chcete elektrickou koloběžku používat? Pokud máte v plánu používat koloběžku dennodenně k dopravě do práce/školy a domů, je důležité vybrat takový typ, který má větší kapacitu baterie a vyšší rychlost. Pokud plánujete používat koloběžku pouze rekreačně o víkendech pro zábavu a na výlety, můžete se zaměřit na model s větším průměrem koleček a upozadit kapacitu baterie. 

Nosnost

Nosnost elektrických koloběžek je určena konstrukcí a robustností jejich rámu. Pokud ji plánujete pořídit pro někoho mladšího, není nutné kupovat model s vysokou nosností, protože s ní roste i hmotnost a koloběžka by se hůře přenášela z místa na místo. Jestliže plánujete nákup pro dospělého jedince, zvolte model s vyšší nosností. 


Zobrazit nabídku elektrokoloběžek

 

Baterie/dojezd

Tyto dvě věci spolu úzce souvisí. Celková kapacita baterie je důležitý faktor a z něho se potom odvíjí dojezd. Na dojezd má vliv také hmotnost jezdce, zvolený způsob jízdy a v neposlední řadě náročnost terénu. Míru a rychlost vybíjení baterky lze sledovat na displeji koloběžky. S baterií také souvisí celková doba nabíjení, která se u jednotlivých modelů liší.


Řízení a rychlost

U většiny elektrických koloběžek se rychlost přidává a ubírá pomocí páčky na řídítkách. Maximální rychlost je u různých typů jiná a je dobré zvolit takovou, která bude odpovídat vašim potřebám. Vybrané modely také nabízejí tempomat.

Elektrická koloběžka Kugoo S1 

Elektrická koloběžka Kugoo S1

Motor

Je propojený s baterií, která mu dodává energii k pohonu. Výkon motoru se udává ve wattech a platí, že čím vyšší výkon motor má, tím lépe koloběžka jezdí. Výkonnější motory jsou vhodné pro těžší uživatele, nebo pro jízdu v těžším terénu.


Zobrazit nabídku elektrokoloběžek


Kolečka

Nejčastěji se můžete setkat se dvěma typy koleček – bezdušovými a nafukovacími. První typ je vyrobený z pevného materiálu, u kterého nehrozí, že by došlo k propíchnutí kolečka. Při delším používání a následném opotřebení je lze snadno vyměnit. V případě druhého typu (nafukovací) je výhodou, že lze jet i v těžším terénu, protože kolečko se snadněji přizpůsobí povrchu a lépe pohlcuje nárazy. Kolečka můžou mít také odpružení, pro větší zmírnění nárazů. 

Brzdný systém

Brzdný systém se objevuje v několika provedeních.  Může být použita zadní brzda, která se ovládá páčkou přímo z řídítek. U některých modelů se objevuje také brzda na sešlápnutí umístěná v zadním blatníku. Tato brzda bývá občas doplněna brzdou elektrickou pro pohodlnější zastavení. 

Pevně věříme, že vám článek objasnil, na které parametry elektrických koloběžek se zaměřit. Při správně zvoleném modelu může být elektrická koloběžka všestranným pomocníkem.


Věříme, že článek byl pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

 

LCH03092019

Líbí se vám tento článek?

Podobné články