Jak vybrat čtečku elektronických knih

Jak vybrat čtečku elektronických knihE-book čtečky získávají stále větší popularitu i mezi původními odpůrci. V jejich prospěch jednoznačně mluví praktičnost. V jednom okamžiku totiž můžete mít u sebe stovky knih a libovolně mezi nimi volit, aniž byste potřebovali záložku. I když milujete vůni knih a neumíte si představit četbu bez typického šustění papíru, ukážeme vám, proč vzít čtečky na milost.

Hlavní výhody čteček

  • Permanentně u sebe můžete mít celou svou knihovnu
  • Můžete volit styl a velikost písma
  • Čtečka se standardní velikostí displeje je lehčí a skladnější než klasická kniha
  • K dispozici máte široký výběr dostupných knih, které si můžete stáhnout během chvilky
  • Některé čtečky nabízí řadu přídavných funkcí jako připojení k WiFi, předčítání knih, přehrávání hudby a videí nebo vyhledávání slov ve slovníku

Displej

Při výběru čtečky je otázka typu a velikosti displeje naprosto zásadní. Na trhu existují čtečky s e-Ink displejem a klasickým podsvíceným LCD displejem. Každá z variant má samozřejmě svá pro a proti.

Pokud toužíte po čtečce, která bude věrně napodobovat knižní papír, sáhněte rozhodně po přístroji s E-Ink displejem. Tyto čtečky jsou primárně určeny k častému čtení. Díky tomu, že spotřebovávají energii pouze při vykreslení nebo překreslení obrazu, mají velice nízkou spotřebu a na jedno nabití vydrží fungovat několik týdnů. Text není podsvícený, proto šetří vaše oči. Obsah se zobrazuje kontrastně a je čitelný ze všech úhlů. Velkou výhodou je možnost používání čtečky i za přímého slunečního záření. S absencí podsvícení souvisí i možné nevýhody. Jednou z nich je nemožnost čtení za šera nebo za tmy. V takovém případě potřebujete externí přisvícení. To se dá pořídit jako součást pouzdra na čtečku, ale existují i nasvícené modely čteček, kdy máte lampičku stále při sobě. Displej vykresluje text pouze černobíle resp. v odstínech šedé barvy.

LCD displej má výhodu rychlého vykreslování obsahu v barevném spektru. Proto jsou tyto čtečky vhodnější v případě, že chcete přehrávat videa nebo hrát hry. Displej rovněž flexibilně reaguje na dotyk, ale nelze ho použít na přímém slunci. Čtečka s dotykovým displejem vám vydrží nabitá pouze několik hodin.

Velikost displeje má vliv na spotřebu energie čtečky a rovněž její kompaktnost. Pro pohodlné čtení běžných textů jsou adekvátní displeje o velikosti 6“. Existují samozřejmě i čtečky s větším displejem přes 9“. Vhodné jsou zejména v případě, kdy chcete zobrazit technickou dokumentaci, komiksy apod., zkrátka celou stranu A4 naráz. Pro běžné čtení jsou už ale zbytečně těžké a neskladné.

Ovládání

Při koupi čtečky si dejte pozor, aby vám vyhovovalo její ovládání. Nejčastěji budete jistě využívat otáčení stránek. U dotykové čtečky zvládnete tento úkon jednoduchým dotykem displeje. U nedotykové čtečky bývají po stranách displeje tlačítka. Některé modely mají tlačítka vpravo i vlevo, proto uspokojí praváky i leváky.

Pokud čtečku hodláte využívat i pro psaní, zaměřte se na typ klávesnice. Ta může být buď abecední hardwarová, nebo virtuální, kterou ovládáte pohybem kurzoru.

Pozor na formáty

Naprostá většina čteček podporuje formáty ePub nebo Mobi, což jsou celosvětově nejpoužívanější formáty elektronických knih. Dejte si pozor na to, že vaše čtečka může mít problém přečíst formát pdf. Pokud knihu v tomto formátu vlastníte, je nutné ji nejprve v počítači zkonvertovat.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články