Jak upevnit TV na zeď

Nevíte kam s televizí? Upevněte si ji na zeď či strop! Existuje pro to hned několik způsobů, ze kterých si můžete vybrat, a zvládne to s trochou šikovnosti každý, kdo už má nějaké řemeslné zkušenosti.
 
Je důležité si uvědomit, že člověk u televize většinou tráví delší chvilky než jen pár minut, tudíž velmi záleží na jejím vhodném umístění. Televize by doma měla být umístěna tak, aby co nejméně zatěžovala lidské tělo i oči. Naštěstí všechny televize, které jsou dnes na trhu, jsou dodávány s přípravou pro držák.
 
Televize připevněná na zeď

Univerzální VESA

Vesa uchycení je celosvětově uznávaný standard uchycení televize. Vesa vlastně představuje rozteč mezi čtyřmi otvory se závitem, které jsou umístěny na zadní straně TV. Tam se díky šroubům uchycuje televize ke zvolenému typu držáku, díky kterému si můžete následně televizi přichytit na stěnu či strop.
 
 

Televize napevno

Existují tři možnosti, jak si doma můžete plochou televizi připevnit na zeď. První z nich je fixní držák na TV. Pokud na něj doma televizi upevníte, už s ní nebudete moci nijak manipulovat, protože na něm bude držet napevno. Kvůli trvalému upevnění na zeď je velmi důležité zvolit vhodnou stěnu i výšku jejího umístění. TV držák si můžete nastavit u zdi již od vzdálenosti 1,4 cm, takže může působit dojmem, že splývá se stěnou. Tento typ držáku se řadí mezi ty levnější a samotnou instalací nestrávíte déle než hodinu.
 
Držák televize Meliconi Ghost
Držák televize Meliconi Ghost

Polohovací držák

Druhou možností je polohovací držák TV, na který lze bez obav umístit i ty největší televize. Na rozdíl od toho fixního budete po zachycení na zeď moct televizi otáčet podle libosti. Nemusíte tedy tolik přemýšlet nad tím, kam ji umisťujete. Umožňuje televizi nejen manuálně otáčet do stran, ale také ji naklápět nahoru či dolů. Modernější verze zvládají i otáčení televize skrze dálkové ovládání, a dokonce mají i paměť na několik poloh otočení a naklopení vaší televize. Existují i samotné vysouvací držáky, díky kterým si budete moct televizi přisunout blíže k sobě. Tento typ TV držáku je dražší, cena se pohybuje nad jeden tisíc korun.
 

Ze stropu

Třetí možností je upevnit držák na televizi na strop. Zvlášť pokud nemáte dostatečně pevnou stěnu, bude pro vás tato varianta ideální možností. Stropní držáky, kdy televize visí ze stropu, mají zpravidla i možnost jejího otáčení. Stropní držák televize lze pořídit za něco málo přes tisíc korun. Nevýhodou stropních držáků můžou být ale nehezky vypadající kabely, které bude potřeba nějak zakrýt, aby nebily zbytečně do očí. Jednou z možností je umístit kabely od televize do elektroinstalační lišty.
 
Stropní držáky televize
Stropní držák televize MELICONI 480862
 
Při výběru samotného držáku TV je velmi důležité sledovat jeho nosnost, aby nedošlo k jeho poškození a následnému poškození televize pádem. Hmotnost televize nesmí nikdy překročit nosnost jejího držáku, ať už se jedná o držák fixní, pohyblivý, nebo stropní.
 

Věříme, že článek byl pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

LCH092019

Líbí se vám tento článek?

Podobné články