Jak správně rozmístit reprosoustavu

Jsi fanoušek hudby a filmů a chceš si vychutnat zvuk v dokonalé kvalitě? V tom případě se ti bude hodit pár rad, jak rozestavět reproduktory. I když se ti možná zdá, že to zvládne každý a není to žádná věda, není to tak úplně pravda. Skuteční odborníci dokáží u rozestavování reproduktorů strávit hodiny času, než jsou s výsledkem spokojeni. Žádný strach, my to vezmeme rychleji.

Nezapomeň

Je lepší mít správně rozestavené levné reproduktory, než špatně umístěný audiosystém, který stál celé jmění.

Jak a kam dát přední reproduktory

Začneme u předních reproduktorů. Ty jsou pro kvalitu zvuku nejdůležitější. Každý sice tuší, že stereoreproduktory patří po jednom z každé strany televize, stolu, obývací stěny, ale málokdo si dává pozor na výšku, do níž reproduktory umisťuje. Přitom je právě výška velmi důležitá. Malé výškové reproduktory totiž vysílají zvuk úzkou výsečí prostoru, kam právě míří. Středové správná výška už tolik neovlivní, ale rozhodně jim to neuškodí.

Pokud chceš poslouchat plný zvuk v celém spektru, rozmísti reproduktory tak, aby byly ve výšce tvých uší, až budeš poslouchat hudbu (sledovat film). Reproduktory můžeš připevnit na stěnu, i když to není ideální řešení. Nejlepší je samostatný stojan, díky kterému zůstane kolem reproduktoru dost místa a bude hrát čistěji. U sloupových reproduktorů se snaž nastavit výšku stejným způsobem. Můžeš je například postavit na nižší skříňku. Středový reproduktor patří přesně doprostřed mezi levý a pravý přední. V nejlepším případě ne přímo na zem.

Existují dva způsoby, jak správně umístit přední dvojici reproduktorů. Záleží na tom, jestli je chceš využívat i k filmům, nebo jen na poslech hudby. V prvním případě je umísti po stranách televize (plátna, obrazovky, apod.) a nech je mířit rovnoběžně s obrazovkou čelem k sobě. Pokud si ale výhradně hudební nadšenec, můžeš reproduktory namířit k místu, ze kterého budeš hudbu poslouchat. V ideálním případě by měly dva přední reproduktory s posluchačem tvořit rovnostranný trojúhelník.

Kam dát zadní reproduktory a subwoofer

Zadní reproduktory by měly být v ideálním případě stejně vysoko jako přední reproduktory. K tomu je dobré je umístit do shodné vzdálenosti. Ale pozor, dvojici zadních reproduktorů umisťujeme kolmo k místu poslechu, popřípadě maximálně v úhlu 110°. Tím se lépe trefíme do posluchačovy ideální zóny.

Pokud používáš samostatný subwoofer, dej si pozor na to, kudy má vyvedený zvuk. V každém případě ho nedávej těsně ke stěně. Hluboké tóny sice člověk nerozeznává tak přesně jako vysoké, ale v prostoru jsou basy lepší. Přesné umístění v místnosti je na tobě. Zdroj zvuku nízké frekvence uši člověka nedokáží přesně lokalizovat a umístění subwooferu tím pádem nemá zásadní vliv na kvalitu celkového zvuku. A na závěr to nejdůležitější. Subwoofer patří na zem. Nikam jinam.

Po rozestavení reproduktorů je dobré otestovat, jak zvuk funguje. K tomu ti poslouží nahrávka, která postupně přehraje celé spektrum běžně využívaného zvuku (20–20 000 Hz). Dávej přitom pozor, jestli nábytek nebo jiné věci v místnosti nechytají přílišné vibrace. Pokud ano, zkus je lépe upevnit nebo přesunout, aby nekazili zvukový dojem. 

Přehraj si testovací zvuk

Začátek je na 20 Hz, takže může pár sekund trvat, než si všimneš, že zvuk hraje.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články