Jak se starat o sedačku s látkovým potahem

Aby vám sedačka vydržela, měli byste ji pravidelně čistit, impregnovat a chránit před poškozením. Pokud máte na sedačce látkový potah, který to umožňuje, pravidelně jej perte. Jestliže potah prát nelze, budete ho muset čistit přímo na sedačce.

Na co byste si měli dát pozor

  • Neumisťujte sedačku blízko topení či krbu. Vyšší teplota jí neprospívá a podstatně snižuje její životnost. Minimální doporučená vzdálenost od tepelného zdroje je 30 cm.
  • Nevystavujte sedačku dlouhodobému slunečnímu záření. Jeho vlivem blednou barvy.
  • Chraňte sedačku před ostrými předměty a domácími mazlíčky. Roztržený potah se jen těžko spravuje tak, aby to nebylo vidět.
  • Na čištění a impregnaci používejte výhradně speciální prostředky. Běžné čističe by mohly potah nenávratně poškodit. Po čištění nikdy nesušte sedačku fénem nebo na přímém slunci.     
  • Snažte se sedačku chránit před potem, který způsobuje žmolkování a řídnutí látky. Proto doporučujeme přes léto sedačku zakrývat přehozem. Vyberte ale takový, který nepouští barvivo.

Čištění a údržba

Sedačku byste měli pravidelně čistit a impregnovat. Budete k tomu potřebovat vysavač, čisticí prostředek na bázi pěny, bavlněný hadřík a impregnační prostředek na látku.

Ze sedačky jednou za týden vysajte prach. Kromě běžné údržby byste ji měli 2 - 4x ročně vyčistit důkladně. K tomu využijete čisticí pěnu. Tu nanesete, necháte působit a nakonec setřete vlhkým hadříkem. Dejte si přitom záležet především na místech největší zátěže (opěrky, sedák a područky). Tím vaší sedačce výrazně prodloužíte životnost.

Čisticí prostředek před prvním použitím vyzkoušejte na části potahu, která není vidět. Pokud máte podezření, že zanechává viditelné stopy, poraďte se raději s odborníkem.  

Chcete-li, vaší sedačce dopřát to nejlepší čištění, pořiďte si vysavač na mokré vysávání, těmi odstraníte i zažranou špínu a prach. Jestli se do čištění nechcete pouštět sami, můžete to nechat na odbornících. Ti vám sedačku dokonale vyčistí již za několik hodin.

Skvrny na potahu je nutné odstranit než zaschnou - nejlépe okamžitě. Jde-li o tekutinu, nejprve ji pečlivě odsajte suchým hadříkem. Pak místo vyčistěte čisticí pěnou (případně speciálním čističem na skvrny) a nechte uschnout. Přesvědčte se, že je po vyčištění sedačka zcela suchá a beze skvrn. Pokud sami skvrnu nedokážete vyčistit, využijte služeb profesionálů.

Impregnací prodloužíte životnost vaší sedačky a ochráníte ji před blednutím barev. Doporučujeme potah naimpregnovat ihned po nákupu, a pak vždy co půl roku. Látka potahu je díky pravidelné impregnaci odolnější proti znečištění a lépe odpuzuje vodu. Zároveň bude lépe chráněna před slunečním zářením. Stejně jako k čištění i k impregnaci používejte výhradně speciální prostředky na látkové potahy.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články