Jak se starat o rychlovarnou konvici

Taky ti vadí vodní kámen na dně rychlovarné konvice? Poradíme ti, jak se o konvici starat, abys ji udržel v dobré kondici a vydržela ti dlouho.

Při každém vaření vody mysli na to, kolik vody skutečně potřebuješ uvařit. Na jeden šálek čaje opravdu není nutné vařit celou konvici. Když zvolíš správné množství vody, ušetříš čas, kdy čekáš na uvaření.

Když už se ti stane, že uvaříš zbytečně moc vody, určitě nenechávej nepoužitou vodu v konvici. Můžeš si ji nalít třeba do konvičky na zalévání květin a další den je zalít. Pokud v rychlovarné konvici necháš nepoužitou vodu stát, postupně v ní s dalším a dalším vařením stoupá koncentrace vápníku a solí, které se pak usazují na dně konvice a tvoří vodní kámen.

Jak správně čistit rychlovarnou konvici

Ať děláš, co děláš, občas se stejně v konvici vodní kámen objeví. Záleží na tvrdosti vody, kterou používáš i na způsobu, jak s konvicí zacházíš. Máme pro tebe tipy, jak se vodního kamene zbavit.

Na odstranění vodního kamene existují speciální přípravky. Ty spolehlivě zbaví konvici všech usazenin. U každého z nich pak postupuj podle přiloženého návodu.

Pokud doma zrovna nemáš přípravek na odstranění vodního kamene, můžeš použít směs vody s octem, a to v poměru 1:1. Směs nalij do konvice a zahřej. Pozor, neměla by začít vařit. Po zahřátí nech směs vody s octem v konvici stát, dokud se usazený vodní kámen nerozpustí. Pak konvici vypláchni čistou vodou a máš hotovo.

TIP: Jestli nesnášíš zápach octa, můžeš použít obyčejnou vodu a přidat do ní dvě lžíce kyseliny citrónové.

Při oplachování konvice nezapomeň na to, že má ze spodu přípojku k elektřině. Tam se voda dostat nesmí! Takže konvici vždy umývej opatrně.

Pravidelným čištěním konvice od vodního kamene zajistíš její maximální efektivitu při ohřevu. Konvice nebude potřebovat tolik elektřiny, jako kdyby měla dno zanesené vodním kamenem. 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články