Jak přežít Vánoce

V žádném případě na vás nechceme přivolávat pohromy a už vůbec ne o Vánocích. S námi vždy ušetříte a my chceme aby tomu tak bylo i v situacích, kdy je každá rada drahá. Pojďme si tedy ve stručnosti říci, co dělat, když nastanou všelijaké možné i nemožné vánoční tragédie.

Profesor OKAY radí, jak přežít Vánoce.

Jak se nepřiotrávit nemocným kaprem

Výběrem vhodného kapra můžeme předejít mnoha potížím - především těm zažívacím. Díky tradici kupování ještě živých ryb se o čerstvost masa vyloženě strachovat nemusíme. Existuje ale několik dalších znaků, jak poznat, že je kapr stoprocentně zdravý. Ryba ve stoprocentní zdravotní kondici plave břichem dolů, neplouží se a v kádi se snaží vysmeknout z podběráku. Má lehce lesklou kůži, která nikdy nesmí být matná. Oči jsou vypouklé, jasné a lesklé. Žábry musí mít zdravý kapr narůžovělé až načervenalé. V žádném případě nekupujte kapra s šedými nebo bílými žábrami! Stejně tak nevybírejte kapra, který plave břichem vzhůru, nebo se příliš nepohybuje. Má-li na sobě kapr parazity či bílé flíčky plísně, obloukem se mu vyhněte. Zapadlé matné oči a bílý hustý hlen po těle zdraví kapři rovněž nemívají. Pokud kapr nezvládl transport z prodejní kádě do vaší vany, nezoufejte. Prakticky nic se neděje. I rybáři na moři svůj úlovek vysypou ze sítí a nechají leknout. Pokud není ryba leklá dlouho, nemusíte mít obavy, že byste Vánoce strávili na toaletě.

Pracujte opatrně!

Toto varování vezměte skutečně vážně! Není zde proto, že bychom vám chtěli připomenout, že jsou Vánoce především svátkem klidu. Jde nám o to, že podle statistik českých pojišťoven jsou domácí práce druhou nejnebezpečnější volnočasovou aktivitou (jsou hned za sportem). Ano, čtete správně. Podle pojišťoven jsou domáci PRÁCE volnočasovou aktivitou! Ale o tom jindy. Pojišťovny registrují veliké množství úrazů právě v období od listopadu do prosince. Nejčastějším viníkem je pád ze štaflí. Proto se držte spíše při zemi. Ke kuchání kapra je zase nutné se vybavit opravdu ostrými noži. S těmi zacházejte obzvláště opatrně. Neodborná manipulace může zkazit jinak přijemné vánoční svátky.

Nevstupujte na tenký led

Voda v pevném skupenství ukrývá hned několik nebezpečí. Nejtenčí led, se kterým můžete přijít do kontaktu, je náledí. Milimetrový ledový povlak dokáže zapříčinit obrovské množství úrazů a nevybíravým způsobem zkomplikovat i dopravu! Vždy se na náledí pohybujte obezřetně a nikam nespěchejte. Mějte na paměti, že je lepší do cíle dorazit pozdě, nežli nedorazit vůbec! Zamrzlé rybníky jsou zřejmě nejnebezpečnější. Vstupujte na ně pouze po střízlivém zhodnocení tloušťky a nosnosti ledu. Chcete si přeci i příští rok užít vánoční stres a shon znovu, nebo snad ne?

Když kost neprojde krkem

Výběr zdravotně nezávadného kapra máte za sebou a zvládli jste bez zranění i jeho přípravu? Ještě nemáte vyhráno! I při konzumaci kapra existuje riziko zranění. Jistě ho všichni znáte. Vychutnáváte si tradiční vánoční rybí řízek při sváteční štědrovečerní večeři, když vás při polykání najednou píchne v krku a s každým polknutím se bolest zvětšuje. KOST! Co teď? Co si počít? Jak ji vyndat? Polykat? Nepolykat? Hlavně zachovat klid a z hluboka dýchat! Jeden z nejlepších způsobů, jak se zapíchnuté kosti zbavit, se traduje už po generace. Kost stačí zajíst chlebem. Chléb kost většinou uvolní a dopraví až do žaludku, kde se bezpečně rozloží. Spořádali jste už celý bochník a kost se ani nehnula? Nezbývá vám jiná možnost, než navštívit pohotovost, kde vám pomohou lékaři. Pokoušet se kost vytahovat jiným způsobem se nedoporučuje, protože může dojít ke zvracení, případně i vdechnutí kosti. Pokud se kost zapíchne v oblasti mandlí, nebo kořene jazyka, je dobře viditelná a velká, můžete ji zkusit vytáhnout pinzetou. V tomto případě je však nutné, aby zachránce i zachraňovaný zachovali ledový klid. V případě poranění polykacích cest může dojít i k perforaci jícnu se zánětlivými komplikacemi, které mohou být až smrtelné. Ale to už by byl skutečně hooodně smolný Štědrý den.

Jak uhasit stromeček a hořící věneček

Po úspěšně absolvované večeři se můžeme odebrat k nádherně nazdobenému vánočnímu stromečku. Spousta lidí si potrpí na tradici a chce mít stromeček ozdobený klasickými svíčkami. Bohužel, ruku v ruce se svíčkami, přichází i vyšší riziko požáru. Od plamene zkrátka stromeček vzplane mnohem pravděpodobněji než od elektrické žárovičky. Stejný pozor si dejte při zapalování prskavek na stromečku. Nechcete přeci, aby vám pokoj zdobila obří hořící pochodeň. Hořící keř se sice objevil i v Bibli, ale u vás doma by jakákoliv napodobenina udělala pořádnou paseku. Za celou historii lidstva víme pouze o jediném případu ohnivého keře, který mluvil a nikdy neshořel. Proč se o něco podobného tedy pokoušet zrovna o Vánocích? Svoji pozornost věnujte i adventním věncům. Velice často se stává, že se některá z ozdob dostane do dosahu plamene jedné ze svíček a rázem je neštěstí na světě. I o Vánocích je třeba mít na paměti, že oheň je dobrý sluha, ale špatný pán! Pokud se oheň začne volně šířit po vašich vánočních dekoracích, haste je na místě. Nikdy stromeček nepřenášejte např. do vany, abyste jej sprchou uhasili. Můžete různě po bytě založit další ohniska požáru a takový požár už se hasí hůře. Nejrychlejším řešením je zřejmě vědro vody. Při hašení mějte na paměti ještě jednu skutečnost - oheň skutečně pálí! Zneškodňujte jej tedy tak, abyste si ještě více neublížili.

Pokud jste dočetli až sem, doufám, že to nebylo z důvodů vyhledání pomoci, ale z věrnosti mým radám a tipům. Přeji vám, abyste každé Vánoce přežili ve zdraví! Váš Profesor OKAY!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články