Jak používat elektroniku v letadle

Zřejmě nejdiskutovanější problematikou letecké dopravy jsou elektrospotřebiče a možnosti jejích využití v letadlech. O četné diskuze se zasloužily především mobilní telefony. Ať už chceme a nebo ne, chytré telefony se staly běžnou součástí našich životů, bez které si spousta z nás nedovede představit svůj život.

Mobily můžete používat

Problematice mobilních telefonů a jejich vlivu na bezpečnost letadel jsme se věnovali již v jednom z mýtů a pověr. I z toho je zřejmé, že normálně fungující chytrý telefon by neměl přímo zapříčinit pád letadla. Může však nepříznivě ovlivnit komunikační přístroje v letadle. To se ostatně dočtete v již zmiňovaném článku. Během cestování však stačí přepnout telefon do "režimu letadlo", kdy se odpojí od všech bezdrátových sítí a vy jej můžete používat. Sice pouze k činnostem, které nevyžadují připojení k síti, ale i tak se při dlouhé cestě zabavíte.

Ani další elektronika nepředstavuje problém

Další elektronikou, kterou můžete využít ke zkrácení dlouhé chvíle během cestování, jsou především notebook či tablet. I u nich vašk platí, že musí být ve speciálním režimu. Tablet musí být rovněž v režimu letadlo, což by měla většina z nich podporovat. Pokud váš tablet nema ani 3G, můžete být ještě více v klidu. Stačí si pouze vypnout Wi-Fi a nemusíte se ničeho obávat. Notebook by měl být v některých fázích letu vypnutý, ale jinak jej rovněž můžete používat bez zapnuté Wi-Fi. Co se MP3 přehrávačů a sluchátek týče, jejich používání během letu vám nikdo nebude vyčítat.. Pro lepší orientaci v této problematice přinášíme přehlednou tabulku.

Kdy je bezpečné používat elektroniku v letadle:

Letová fáze

Mobilní telefon a fotoaparát

Tablety a notebooky

Sluchátka

Wi-Fi, volání a SMS

Nástup

Ano Ano Ano Ano

Bezpečnostní instruktáž posádky

Ano Ano Ano Ano

Rolování letadla ke startu

Ano Ne Ano Ne

Vzlet

Ano Ne Ano Ne

Let

Ano Ano Ano Ne

10 až 20 minut do přistání

Ano Ne Ano Ne

Přistávání

Ano Ne Ano Ne

Rolování na místo stání

Ano Ne Ano Ano

Co si každopádně na palubu neberte

Přísná omezení na palubě letadla však dodnes přetrvávají a rozhodně to není na škodu. Na palubu si nesmíte vzít žádné vlastní pití, kosmetiku ani kovové předměty jako nůžky nebo nožíky. Ale nemusíte trpět přehnaným strachem, že byste byli potrestáni, kdybyste na něco z toho zapomněli. Při osobním odbavení personál letiště všechny tyto předměty odhalí. Každopádně je dobré si je všechny zabalit do velkého zavazadla, které bude cetsovat v nákladovém prostoru.

Mohlo by vás zajímat


Co nám dnes nahrazuje smartphone

Smartphony jsou takové moderní švýcarské nože. Schválně, přemýšleli jste někdy, co už dnešní telefony zastanou?

Přečíst více >>

Může zapnutý mobil způsobit pád letadla?

Zapnutý mobilní telefon na palubě je nebezpečný! Slyšeli jsme o tom stokrát, ale skutečně je to pravda?

Přečíst více >>

Jak vybrat tablet

Tablet je zřejmě nejpopulárnější zařízení současnosti. Pojďme si říci, jak ho správně vybrat.

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články