Jak otevřít zamrzlé auto

Zima umí ohlásit svůj příchod stylově. Proto je třeba se na ni dobře připravit. Všudypřítomná námraza dokáže zkomplikovat dodávky elektrické energie, cestování veřejnou dopravou a osobními automobily. Jak se dostat do zamrzlého auta, jak zamrznutí předejít a čeho se rozhodně vyvarovat? Profesor OKAY to ví!

Akční nabídka okay

Jak otevřít zamrzlé autoJak se do vozu nejlépe dostat

Fén je nejjistější, ale většinou ho není kam zapojit

Jestliže parkujete u vlastního domu, řešení je jednoduché. Stačí vám prodlužovačka a fén na vlasy. Postupné ohřívání totiž zlikviduje i silnější ledovou krustu. Ale ne všichni mají v blízkosti auta k dispozici elektrický proud. Pokud parkujete například na sídlišti, je třeba vymyslet něco jiného.

Pokud je zamrzlý pouze zámek a vy u sebe nemáte nic jiného, můžete zahřát kovovou část klíčku zapalovačem. Tento způsob můžete praktikovat pouze u starších vozů bez centrálního zámykání (nebo s mechanickým zámkem). Zahřátý klíč vždy strčte do zámku a nic s ním nedělejte. Mohli byste zničit kolíčky v zámku. Znovu zahřejte klíček a postup několikrát opakujte, aby teplo přešlo i do okolního kovu. Teprve poté zkuste odemknout.

Chemické rozmrazovače už vyžadují investici. Na druhou stranu získáte spolehlivého pomocníka za velice přívětivou cenu (cca. 20,- Kč). Po použití rozmrazovače stačí pouze několik minut počkat a máte vyhráno. Klíček se otočí a vám už nic nestojí v cestě. Rozmrazovač byste měli mít neustále v kapse. Uvnitř zamrzlého vozu vám totiž pomůže stejně jako mrtvému zimník.

Na přimrzlé těsnící gumičky tkaničkou

Vůz se podařilo odemknout, ale otevřít už ne? Dveře drží jako přibité a vy si lámete hlavu, jak se do vozu dostat? S hrubou silou byste to neměli přehánět, protože můžete ze dveří strhnout těsnící gumičky. Nasnadě je jednoduchá rada – najděte dveře, které přimrzlé nejsou. Vítr většinou vane pouze z jedné strany a na opačné jsou dveře méně zamrzlé. Až se dostanete do vozu, stačí nastartovat, zatopit a těsnění u dveří zevnitř promačkat. Za chvíli povolí.

Pokud žádné dveře nejdou otevřít, zkuste taktiku podobnou promačkávání z venku. Pomůže tkanička. Do rámu v rohu zasuňte provázek a lehce s ním smýkejte tak, aby se dostala až k těsnění. Tento způsob půjde velice snadno u starších aut.

Čeho se rozhodně vyvarovat

Nikdy vůz nepolévejte horkou vodou! Horká voda poškozuje lak a chrstnete-li kýbl horké vody na celý vůz, mohou vám popraskat skla. Navíc i horká voda vychladne a zmrzne. Můžete se sice dostat dovnitř do auta, ven ale rozhodně nevyjdete!

Nenechávejte zataženou ruční brzdu! V zimním období se množí případy, kdy přimrzá zatažená ruční brzda. Z toho důvodu se doporučuje ji v zimě nepoužívat a raději nechávat zařazenou rychlost.

Kladivo vůz spíše poškodí! I když budete chtít pouze poklepat na led, aby popraskal, můžete vůz nenávratně zničit. Mějte to na paměti, kdykoli vás napadne použít k otevření hrubou sílu.

Prevence především

Všem těmto strastem můžete předejít účinnou prevencí. Například gumové těsnění stačí jemně natřít olejem na bázi glycerinu. Raději nepoužívejte silikon. Hlavně to nepřežeňte, mohli byste mít mastné celé auto. A pozor si dejte především na poškození laku. Olej, díky nižšímu bodu tuhnutí udělá větší zázrak než byste čekali. Kapka oleje zabrání tomu, aby zámek zamrzl. To samé můžete udělat i u mechanické západky dveří a samozřejmě nezapomeňte ani na zámek od motoru a nádrže. 

Chcete získat další rady? Buďte v kontaktu s profesorem OKAY!

Líbí se vám tento článek?

Podobné články