Jak na ideální jídelní místo

Jistě se shodneme, že jedním z nejdůležitějších prvků při zařizování bytu je kuchyně. A samozřejmě s ní spojená jídelna či jídelní kout, jehož dominantou je jídelní stůl, samozřejmě společně se židlemi.

Jídelní sestava je nedílnou součástí i u těch nejmenších bytových dispozic. Je to místo, kde budete servírovat přátelům kávu a rodině oběd či večeři. Je tedy nezbytné pořádně promyslet, co od setu očekáváte. K dispozici je celá řada druhů jídelních sestav a koutů. Liší se tvarem, barvou, velikostí, typem rozkladu, použitými materiály apod. Nezapomeňte myslet opravdu na všechny tyto vlastnosti.

Na co se zaměřit při výběru stolu

  • Ujasněte si, pro kolik lidí má stůl být
  • Ověřte si, kolik na něj můžete vyhradit prostoru
  • Rozhodnout se, jestli umístit stůl do rohu, nebo do prostoru
  • Vybrat si mezi kulatou a hranatou variantou (kulatá vyžaduje více místa)
  • Nepodceňujte materiál

Výhody a nevýhody materiálů

Skleněný stůl je krásný a elegantní. Sklo je vlemi snadno udržovatelné a odolné. Zvládne rozlitou vodu i omáčku. Na druhou stranu je sklo velice hlučné, když na něj něco pokládáte. Navíc je zde vidět každá šmouha a bohužel i prach. Pokud chcete mít domácnost jako ze škatulky, skleněný stůl se bude každý den muset setkat s prachovkou. Skleněná deska je navíc studená, tedy při dlouhém sezení u stolu například s přáteli vám snadno prochladnou paže.

Oproti tomu stůl dřevěný nebo imitace či jiné formy dřeva je sice klasikou ale jedná se o příjemný teplý materiál, který se lehce udržuje, zároveň působí mnohem domáčtěji. Stoly s dekorem dřeva nabízí větší tvarovou a funkční rozmanitost než skleněné. Můžete je tak nakombinovat s širší škálou židlí.

Další zajímavé články o nábytku se najdete zde.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články