Jak je důležité míti antivir

V dnešní době na nás číhá nebezpečí téměř na každém rohu a v jakémkoliv prostředí. Ve virtuálním světě představují nejrozšířenější nebezpečí škodlivé programy souhrnně nazývané jako viry. Existují však i specifičtější pojmenování podle vlastností těchto programů. Nejrozšířenější a nejznámější pojmy jsou zřejmě červ, trojský kůň a backdoor. Někteří zkušenější uživatelé o antivirech tvrdí, že jsou zbytečné, když chodí pouze na ověřené stránky a jsou opatrní. Mají pravdu?

Nejvyšší riziko skutečně vzniká u méně zkušených uživatelů, kteří se po internetu pohybují bez notné dávky respektu k možnému nebezpečí, a jsou schopni kliknout na jakýkoliv pěkný pohyblivý obrázek apod. Stačí mít trošku smůly, navštívit infikované internetové stránky a už mají virus ve svém počítači. Navíc můžete být i ostražitými uživateli, avšak v současné době stačí kliknout na odkaz, který se na facebooku tváří jako video a můžete infikované stránky navštívit, aniž byste ve skutečnosti chtěli. A ani sebevětší dávka ostražitosti vás neuchrání od klasického ukliknutí se, chybou operačního systému nebo prohlížeče, kterou se k vám škodlivý program dostane. Zde zastaví stahování viru na poslední chvíli pouze rezidentní štít antivirového programu. A to je jeden z důvodu, proč je důležité antivir mít. Ne vždy se k vám do počítače škodlivý program dostane kvůli vaší neopatrnosti či chybě. Občas nemusíte ani vědět, jak se k vám vir dostal, ale najednou máte zablokovaný počítač, který se odblokuje až po zaplacení určité částky. Tento vir si v dobách své největší slávy získal velikou publicitu, protože se snažil tvářit věrohodně a odvolával se dokonce i na Policii ČR a další státní orgány.

Dvakrát měř, jednou klikej

Internet se vyznačuje takřka neomezenou svobodou a z toho důvodu je důležité si každý krok pořádně promyslet. Stránky nemusí být ve skutečnosti tím, čím se tváří a tak z vás někdo může velice jednoduše vymámit přihlašovací údaje, informace o platební kartě, podrobnosti o vašem bankovním účtu a další citlivá data, jejichž ztráta se nemusí vyplatit. Nikdy byste tedy neměli klikat na neznámé odkazy s nejasnou cílovou adresou a u všech stránek byste vždy měli kontrolovat adresní řádek prohlížeče.

Jak je z textu zřejmé, nejlepší je kombinovat rozumný přístup s antivirem, který alespoň na poslední chvíli odvede černou práci a zabrání tragédii. Ke kompletní jistotě však doporučujeme zkombinovat k ochraně počítače antivir, antispyware, firewall a antispam. Pokud byste měli zájem o produkty jediného výrobce, můžete se porozhlédnout po produktech nesoucích většinou název Internet Security. Tím se riziko výskytu škodlivého software ve vašem počítači sníží prakticky na minimum.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články