Jak funguje skener
Skenerů existuje hned několik druhů. Jednoznačně nejrozšířenější je stolní skener, který se dnes vyskytuje takřka v každé domácnosti. Skenery jsou jediným zařízením (kromě digitálních fotoaparátů), které dokáže převést obrázek do digitálního souboru. Jejich obsluha je čím dál jednodušší a my vám prozradíme, co se děje, když zavřeme víko a stiskneme tlačítko.
Nasnímání obrazu
Při aktivaci skeneru se pod skleněnou deskou rozjede rameno s optickou soustavou zrcadel nebo čoček. Ty snímají odraz předlohy v bílém světle. Rameno předlohu snímá po řádcích, pričemž počet řádků a množství snímaných bodů na rameni určuje rozlišení skeneru.
Rozlišení skeneru 1200x2400 dpi nám udává, že rameno sejme 1200 bodů v jednom a 2400 bodů ve druhém směru. Čím vícekrát se rameno během své "pouti po dokumentu" zastaví, tím je rozlišení vyšší, nároky na přesnost mechaniky větší a skener samozřejmě dražší. Některé skenery umí své optické rozlišení zvýšit takzvanou interpolací (dopočítáním neexistujících bodů z hodnot okolních).
Zpracování obrazu
V každém skeneru se světlo odražené z předlohy načítá pomocí pohyblivého ramene do snímače CCD každý řádek hned třikrát - v červeném, zeleném a modrém spektru. Prvek CCD snímá intenzitu světla (černá odráží nejméně) a převádí jej na elektrický proud. Síla proudu se následně vyhodnotí a podle ní se převede na digitální hodnotu ve 24 bitech pro každé barevné spektrum. Celkem je možné nakombinovat 16,7 milionů barevných odstínů (truecolor) na jednom obrazovém bodu.
Soubory obrazových bodů se odesílají do počítače, který si je zorganizuje a uspořádá do určitého formátu. S ním následně můžete libovolně pracovat (kopírovat, upravovat, mazat) jako s jakýmkoliv jiným dokumentem.
Máte podrobnější dotazy? Kontaktujte Profesora OKAY!
Mohlo by vás zajímat
![]() |
Pohřbili jsme 13 mýtů o elektruI kolem elektrospotřebičů se šiří veliké množstvý pověr, mýtů a polopravd. Zaměřili jsme se na ty nejčastější a pořádně je prozkoumali.
|
![]() |
Jak funguje laserová tiskárnaPrvní laserová tiskárna se na trhu objevila v roce 1984. Nyní si vysvětlíme, jak toto zařízení funguje. Neopomeneme ani LED tiskárny.
|
![]() |
Jak vybrat tiskárnuTiskárny jsou velice oblíbenou a nepostradatelnou počítačovou periferií. Teno článek vám pomůže s výběrem té nejvhodnější.
|
Podobné články
-
Televizory disponují velkým množstvím konektorů. Vysvětlíme vám, k čemu slouží a jak se v nich vyznat.
-
Minimální doporučená vzdálenost sledování TV
Zjistěte z přehledné tabulky, z jaké vzdálenosti sledovat vaši TV. -
10 tipů, jak zrychlit počítač
Ani nejlevnější počítač nemusí být pomalý! Těchto deset jednoduchých zásahů vám bezpečně zajistí rychlejší chod. -
Jak zapojit zásuvku
Zapojení zásuvky je sice jednoduché, ale chybička vás může přijít hodně draho. Jak vlastně zapojit zásuvku? Poradíme vám, jak to udělat bezpečně. -
Jak správně čistit televizní obrazovku
Čištění televizní obrazovky ➤ jak vlastně správně vyčistit TV? Nesprávné čištění může TV obrazovku navždy poškodit. Více o čištění TV obrazovek v článku ✓ -
Co je nutné pro příjem satelitní televize
Satelitní televize jsou velikou konkurencí pozemního digitálního vysílání. Co vše potřebujete pro příjem? -
Jak funguje dual SIM telefon
Jak funguje dual SIM telefon. K čemu slouží a co umí? Dají se používat sim karty dvou různých operátorů? Jak funguje dual SIM telefon. na OKAY.cz -
Co je to soundbar a jak ho využijete
Jednou z možností, jak vylepšit zvuk vašeho televizoru, je pořízení soundbaru. Že jste o něm ještě neslyšeli? Nevadí, rádi vás s ním seznámíme. -
Jak zapojit Wi-Fi router
Zapojení Wi-Fi routeru se vůbec nemusíte bát. Je to jednoduché a zvládne to každý! -
Jak funguje laserová tiskárna
První laserová tiskárna se na trhu objevila v roce 1984. Nyní si vysvětlíme, jak toto zařízení funguje. Neopomeneme ani LED tiskárny.