Jak funguje skener

Skenerů existuje hned několik druhů. Jednoznačně nejrozšířenější je stolní skener, který se dnes vyskytuje takřka v každé domácnosti. Skenery jsou jediným zařízením (kromě digitálních fotoaparátů), které dokáže převést obrázek do digitálního souboru. Jejich obsluha je čím dál jednodušší a my vám prozradíme, co se děje, když zavřeme víko a stiskneme tlačítko.

Nasnímání obrazu

Při aktivaci skeneru se pod skleněnou deskou rozjede rameno s optickou soustavou zrcadel nebo čoček. Ty snímají odraz předlohy v bílém světle. Rameno předlohu snímá po řádcích, pričemž počet řádků a množství snímaných bodů na rameni určuje rozlišení skeneru. 

Rozlišení skeneru 1200x2400 dpi nám udává, že rameno sejme 1200 bodů v jednom a 2400 bodů ve druhém směru. Čím vícekrát se rameno během své "pouti po dokumentu" zastaví, tím je rozlišení vyšší, nároky na přesnost mechaniky větší a skener samozřejmě dražší. Některé skenery umí své optické rozlišení zvýšit takzvanou interpolací (dopočítáním neexistujících bodů z hodnot okolních).

Zpracování obrazu

V každém skeneru se světlo odražené z předlohy načítá pomocí pohyblivého ramene do snímače CCD každý řádek hned třikrát - v červeném, zeleném a modrém spektru. Prvek CCD snímá intenzitu světla (černá odráží nejméně) a převádí jej na elektrický proud. Síla proudu se následně vyhodnotí a podle ní se převede na digitální hodnotu ve 24 bitech pro každé barevné spektrum. Celkem je možné nakombinovat 16,7 milionů barevných odstínů (truecolor) na jednom obrazovém bodu. 

Soubory obrazových bodů se odesílají do počítače, který si je zorganizuje a uspořádá do určitého formátu. S ním následně můžete libovolně pracovat (kopírovat, upravovat, mazat) jako s jakýmkoliv jiným dokumentem.

Máte podrobnější dotazy? Kontaktujte Profesora OKAY!

Mohlo by vás zajímat


Pohřbili jsme 13 mýtů o elektru

I kolem elektrospotřebičů se šiří veliké množstvý pověr, mýtů a polopravd. Zaměřili jsme se na ty nejčastější a pořádně je prozkoumali.

Přečíst více >>

Jak funguje laserová tiskárna

První laserová tiskárna se na trhu objevila v roce 1984. Nyní si vysvětlíme, jak toto zařízení funguje. Neopomeneme ani LED tiskárny.

Přečíst více >>

Jak vybrat tiskárnu

Tiskárny jsou velice oblíbenou a nepostradatelnou počítačovou periferií. Teno článek vám pomůže s výběrem té nejvhodnější.

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články