Jak funguje jogurtovač

Lahodný domácí jogurt - to zní opravdu lákavě. Vlastní výroba potravin je u mnoha lidí stále populárnější. Toto stravování má totiž jednu nespornou výhodu. Vždycky naprosto přesně víte, co vaše jídlo obsahuje. Nemusíte se starat o všudypřítomná "éčka" ani přísady s podivnými názvy. Netřeba dále rozvádět, že potraviny z čerstvých a snadno identifikovatelných surovin jsou zdravější než jídlo ošetřené konzervanty, zahušťovadly a barvivy.

Jogurtovač je zařízení, které slouží k domácí výrobě jogurtu. Než si však řekneme, jak na to, musíme se nejprve podívat jogurtu na zoubek.

Jak funguje jogurtovač

Co je srdcem jogurtu?

Pro mnohé z vás může být překvapivé zjištění, co vlastně dělá jogurt jogurtem. Že jogurt patří do mléčných výrobků je všeobecně známo. Zajímavější je, že skutečně nezbytná ingredience jogurtu jsou bakterie. Nejde však o nijak nebezpečné organismy - v lidském těle také žije mnoho druhů bakterií a jsou nám dokonce prospěšné. Jogurt jako takový vzniká kysáním mléka. To znamená, že bakterie přeměňují cukr na kyselinu mléčnou. Přidáním dalších ingrediencí a vitamínů pak získáme velmi chutný a zdravý výrobek. Bakterie v jogurtu působí blahodárně na náš trávicí systém. Jogurt je také doporučen jako hlavní složka potravy hlavně po léčbě plošnými antibiotiky. Pokud budeme v rozumné míře jíst jogurt, budeme tělu dodávat právě takové bakterie, jaké potřebujeme. A když už víme, jak vlastně jogurt vzniká, můžeme se podívat právě na funkci jogurtovače.

Jak na domácí výrobu?

V první řadě musíme zdůraznit, že domácí výroba jogurtu vás vyjde mnohem levněji než nákup průmyslově vyráběných jogurtů. Zhruba 200 mililitrů domácího jogurtu vás bude stát asi 5 Kč! Než začneme pracovat s jogurtovačem, musíme nejprve naočkovat (tedy "nakazit") veškeré mléko, které chceme proměnit v jogurt.Mléko nejdříve zahřejeme na 80°C, pak nádobu s mlékem ponoříme do studené vody a chladíme až na teplotu kolem 40°C. V tu chvíli naočkujeme mléko zhruba dvěma polévkovými lžícemi jogurtu (podle receptu). Po důkladném rozmíchání je směs připravena. Až nyní přichází čas na jogurtovač. Jeho primární funkcí je vytvořit správné prostředí, v němž se bakterie budou snadno množit.Směs odlejeme ji do předem vyvařených misek, které do jogurtovače zapadnou, a můžeme nechat přístroj pracovat. Už po šesti hodinách je jogurt hotový, ale můžeme ho nechat dozrát i přes noc.

Správný bílý domácí jogurt má nakyslou chuť, kterou však můžeme snadno upravit dalšími ingrediencemi. Do jogurtu lze přidat téměř cokoliv. Můžete zkusit marmelády, třtinový cukr, koření, oříšky nebo kakao. Konečně tak získáte jogurt, který bude přesně podle vašich představ.

Líbil se vám článek? Sledujte další užitečné rady a návody, které vám přinese Profesor OKAY.

Mohlo by vás zajímat


7 tipů jak udržet spotřebiče dlouho funkční

Správnou péčí o spotřebiče můžete prodloužit jejich životnost o celé roky. Přinášíme vám univerzální tipy, které se budou vždycky hodit!

Přečíst více >>

Co se skrývá za jmény světových značek

Víte, že značka Pepsi je pojmenovaná podle trávicího enzymu pepsinu? V našem článku se o názvech značek dozvíte ještě více!

Přečíst více >>

Jak funguje vitamin C

Od dětství jistě slýcháte že vitamin C je nejlepší prevence proti nachlazení. Ale vysvětlil vám někdo proč?

Přečíst více >>

Moje prodejna

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefon: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

oblíbená prodejna (změnit)

zboží na prodejně zobrazit na mapě

Nepodporovaný prohlížeč

Litujeme, používáte internetový prohlížeč, ve kterém vám Okay nebude fungovat.

Zkontrolujte prosím, zda používáte aktuální verzi některého z podporovaných prohlížečů níže, nebo zda máte v prohlížeči povolenou podporu JavaScriptu.

Podporované prohlížeče jsou:

Omlouváme se, že naše aplikace nefunguje na starších prohlížečích.