Jak funguje fén

Fény jsou běžnou součástí našeho každodenního života. Mnozí z nás je používají každý den. S mokrými vlasy by se totiž jen tak někdo nevypravil do chladného počasí. Fény nám v podstatě pomáhají chránit tělo před nebezpečím nachlazení. Víme ale, jak tato zařízení fungují? Jistě, určitě máme představu, že se v nich ukrývá ventilátor a topné těleso. Není ale konstrukce fénu podstatně zajímavější?

Těžké začátky

Fén se poprvé objevily ve dvacátých letech 20. století. Nástup na trh rozhodně neměl jednoduchý, protože stovkám zákazníků uštědřil elektrickou ránu a desítky z nich dokonce připravil o život. Důvodem byla, jak asi tušíte, především neopatrnost uživatelů při sušení vlasů v koupelně. Našli se i tací, kteří si sušili vlasy přímo během koupele, což se nedá považovat za nejbezpečnější osobní péči. Fén se tak dokonce až do osmdesátých let potýkal se značnou nedůvěrou. Tu prolomil až zákon ve Spojených státech, který zavedl tzv. GFCI zařízení. Název Ground Fault Circuit Interrupter by se dal volně přeložit jako "přerušovač elektrického obvodu". Ten je od roku 1991 součástí všech fénů a stará se o okamžité přerušení elektrického obvodu ve fénu, jakmile zaregistruje přítomnost vody. Stále je ale samozřejmě špatný nápad házet fén do vody.

Konstrukce fénu

Cílem fénu je, jak jistě víme, dosáhnout toho, aby se nám z vlasů odpařila nežádoucí vlhkost. Toho dosáhneme pomocí velmi horkého vzduchu. V praxi fén tedy působí naprosto stejně jako teplý vítr na pověšené prádlo. Teplota a pohyb zajistí odpařování nejrychleji. Design fénu byl ale pro konstruktéry docela oříšek. Zkombinovat tyto dvě vlastnosti do ručního zařízení vůbec nebylo jednoduché. Nakonec se však podařilo najít optimální konstrukci. Každý fén je tedy složen ze tří hlavních částí. Je to ventilátor o tvaru hydraulické turbíny. Ten nasává vzduch a přivádí ho do hubice. Dále je to topné těleso složené z chromových spirálovitých drátů. To slouží k vytápění vyfukovaného vzduchu. Třetí a neméně důležitá část je bezpečností systém fénu. Ten je složený z mnoha částí, jako je "přerušovač obvodu", teplotní čidlo, které při přehřátí okamžitě vypne fén, a samozřejmě izolační materiál chráníci naše ruce.

Spolupráce je základ

Dohromady tyto komponenty fungují velmi elegantně. Zapnutí fénu uzavře elektrický obvod, který spustí všechny systémy fénu. Jako první se aktivuje topná spirála, ale bezprostředně poté se rozběhne ventilátor. Ten začne nasávat vzduch a okamžitě ho nasměruje do postupně se zužující hubice. Tam vzduch proudí spirálou, kde se ohřívá, a následně proudí na naše vlasy. Současně ale vzduch také ochlazuje spirálu, čímž perfektně zajišťuje tepelnou rovnováhu ve fénu. Pokud se vám někdy omylem podařilo jen na sekundu zamezit průtoku vzduchu za fénem, mohli jste si všimnout charakteristického zápachu. Nedostatek proudícího vzduchu okamžitě zvýší teplotu ve fénu. Naštěstí případné komplikace už hlídají bezpečnostní funkce fénu.

Pomohl vám tento článek? Zajistěte si další přísun užitečných rad a tipů od Profesora OKAY!

Mohlo by vás zajímat


Jak vytvořit maximální objem účesu

Zvětšovače objemu vlasů vám zajistí dokonalý objem za každé situace. Pojďme se podívat, jak zvětšovač objemu správně používat.

Přečíst více >>

Co přináší kónická kulma

Takzvaná kónická kulma si získala velkou popularitu po celém světě. V čem je vlastně tak jiná než běžná kulma?

Přečíst více >>

7 tipů jak udržet spotřebiče dlouho funkční

Správnou péčí o spotřebiče můžete prodloužit jejich životnost o celé roky. Přinášíme vám univerzální tipy, které se budou vždycky hodit!

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články