Jak fotografovat zvířata

Obdivujete fotografie zvířat například z National Geographic? Tak to rozhodně nejste jediní. Fascinující fotky zvířat jsou stále atraktivnější a většina lidí by si je klidně pověsila na stěnu. O to více z nás pak touží po vlastních fotografiích zvířat. Často si nadšeně pořídíme novou zrcadlovku a vyrazíme na první lov. Záhy se však většina začínajících fotografů setká z obrovským zklamáním, protože se jim buď zvíře vůbec nepodaří vyfotografovat, nebo výsledné fotky nestojí za nic.

V tomto článku se vám pokusíme s fotografováním zvířat pomoci. A to jak pro lov v ZOO, tak ve volné přírodě.

1. Čím fotografovat

Pro fotografování zvířat platí jedna univerzální věc. Pokud nefotografujete hmyz nebo jiné miniaturní živočichy, budete mít obecně problém se ke zvířeti přiblížit. Domácího mazlíčka možná zblízka vyfotíte hezky (pokud vám dříve neolíže objektiv), ale většina zvířat je přirozeně plachá. Proto není dobrý nápad narušovat jejich osobní prostor. Potřebujete tedy výbavu, která je ideální pro fotografování vzdálenějších předmětů.

a) v ideálním případě zrcadlovka (velikost snímače, rychlost a hodnotu ISO mají rozhodně lepší než kompakty)

b) objektiv s větší ohniskovou vzdáleností

c) stativ (může se hodit)

Můžete zkusit i kompaktní fotoaparát, ale je třeba, aby jeho objektiv vynikal dobrou světelností (jeho clona musí být nastavitelná co nejníže). Proč, to vám vysvětlíme ve třetím bodě článku.

2. Jak zvířata najít a přiblížit se k nim

V první řadě se určitě zamyslete nad tím, jestli chcete fotografovat zvíře, které není mnohem rychlejší než vy. V takovém případě je mnohdy lepší vytipovat si dobře vypadající místo k fotografování a vyčkávat. Fotografování zvířat je o trpělivosti, na to vždy myslete. Při fotografování zvěře je proto vhodné číhat například u vodního napajedla, u ptáků se podívejte po krmítkách nebo stromech se zralými plody. Fotografování ptáků je nejjednodušší v zimě, protože jsou kvůli nedostatku potravy odvážnější a méně plaší. V každém případě:

a) postupujte tiše a pomalu

b) umístěte fotoaparát na stativ a čekejte

c) vyzkoušejte improvizovanou návnadu (např. krmítko)

d) zachovejte klid (většina zvířat vám pláchne těsně před stisknutím spouště)

3. Jak zvíře vyfotit správně

Podařilo se vám objevit ideální místečko na fotografování? Gratulujeme! Ještě ale nemáte vyhráno a čeká vás ta nejtěžší část - pořídit dobrý snímek. A to u zvířat málokdy vyžaduje pouhé stisknutí spouště. Je třeba fotoaparát také správně nastavit, protože automatický režim si málokdy poradí s náročnými podmínkami.

 

Musíme mít na paměti, že zvířata se většinou velmi čiperně pohybují. Je proto žádoucí zvolit vysokou rychlost závěrky, tedy poměrně rychlý čas, aby i pohybující se zvíře bylo zachyceno ostře. Krátký čas znamená méně světla, proto potřebujeme objektiv s dobrou světelností. Nízká clona se postará o světlo i o pěkně rozostřené pozadí, které zvýrazní vyfotografované zvíře a "oddělí" jej od neostrého pozadí. Naše tipy tedy jsou:

a) fotografujte na vysokou rychlost (aby zvíře bylo ostré)

b) nastavujte nižší clonové číslo (získáte tím více světla a především rozmazané pozadí - viz fotografie)

c) fotografujte zvíře z výšky jeho očí (klidně se válejte po zemi, fotografie budou stát za to a pozadí bude krásně neostré)

d) opatrně na blesk (spoustu zvířat snadno vyplaší)

Nepochybně bychom našli i další tipy, ale s těmito si v začátcích rozhodně vystačíte. A rozhodně nepodceňujte fotografování zvířat v co nejlepší perspektivě. Opravdu není nic horšího, než když za zvířetem dominuje výrazná kontura listí nebo kamenů. Přejeme vám hodně štěstí!

Máte více dotazů? I s tímhle vám Profesor OKAY rád pomůže!

Mohlo by vás zajímat


Je počet megapixelů opravdu důležitý?

Čím má fotoaparát více megapixelů, tím lépe! Skutečně je to tak jednoduché, nebo nás čísla jen vodí za nos?

Přečíst více >>

Jak vybrat fotoaparát

Který typ fotoaparátu vlastně potřebujete a proč můžete chytrým nákupem ušetřit tisíce? Čtěte v našem nákupním rádci.

Přečíst více >>

Jak komponovat fotografii

Kompozice je na rozdíl od expozice velmi subjektivní záležitostí. Její pravidla jsou spíše lety prověřené postupy fungující na diváka.

Přečíst více >>

Líbí se vám tento článek?

Podobné články