Díky čemu funguje počítač nebo tablet?

Nejen díky panu Profesorovi už víme, že uvnitř každého mobilního telefonu, tabletu nebo počítače pracuje mikroprocesor. Ale skutečně má většina lidí přehled v tom, co se vlastně děje uvnitř chytrého zařízení? Když se pracovníci společnosti Intel zeptali lidí  v ulicích evropských měst na to, co pohání počítač nebo tablet, nestačili se divit. Dostali improvizované, a leckdy opravdu vtipné odpovědi.

Společnost Intel položila kolemjdoucím v ulicích Londýna a Barcelony několik zdánlivě jednoduchých otázek:

„Díky čemu funguje vaše zařízení?“

„Co ho pohání?“

„Co zabezpečuje informace na vašem zařízení?“

 
Jednoduché otázky týkající se výdrže baterie či zabezpečení zařízení daly průchod proudu vědomí – fakticky nesprávnému, ale bezpochyby vtipnému a zábavnému.
 
Rocková fanynka v kožené bundě v Covent Garden rozhodila rukama a odpověděla: „Velké pavoučí monstrum se světelnými chapadly.“ Tak popsala řídicí obvody tabletu.
 
Když Intel v Camdenu zastavil Leopolda Kucharzyka a Ronaka Raje, popsali mikroprocesor, jako by byli zkušenou komediální dvojicí. Jeden začal: „Jde o síť kanálů“, na což druhý odpověděl: „Ne, spíš je to mozek. Růžový mozek s neurony.“ Rychle se shodli, že neurony jsou malé zářivě zlaté elektronické zprávy. Ne, světle modré. „Spojují se a vytvářejí vše, co po tabletu chcete,“ uzavřeli svou úvahu.
 
    
 
Pak následovala otázka: Co dané zařízení pohání?
 
Mnoho odpovědí popsalo vnitřní svět zařízení podobně jako svět kolem nás. Zazněla i myšlenka, že zařízení pohání bytosti s „nanobytovou kávou“ nebo malý človíček stravující se zdravou zeleninou a běhající v miniaturním kolečku pro křečka. Ano, to udržuje zařízení v chodu!
 
Když však došlo na otázky týkající se bezpečnosti, to se teprve začaly dít bláznivé věci.  Jeden muž hovořil o „vojácích s malými kopími“ udržujícími nepřítele v bezpečné vzdálenosti, zatímco jiní vykládali o muži s hranatou hlavou a jeho šesti stoupencích chránících zařízení před nepřátelskými výpady.
 
Celkově tato videa poukazují na skutečnost, že navzdory tomu, jak moc lidé milují svá osobní zařízení, většina ví jen velmi málo o tom, jak fungují. Ačkoli lidé nevědí, jak přesně fungují jejich zařízení uvnitř, každodenně je používají například ke spojení s ostatními a celkově k zlepšení života.
 
Po poslední otázce dostali tito lidé do ruky malý mikroprocesor společnosti Intel. „Tak díky tomuto to funguje?“ zeptal se jeden z účastníků. „To je úžasné!“

Video

Zdroj: Intel

 

Mohlo by vás zajímat


Jak funguje prací prášek

10 tipů jak zrychlit počítač

Ani nejlevnější počítač nemusí být pomalý! Těchto deset jednoduchých zásahů vám bezpečně zajistí rychlejší chod.

Přečíst více >>

Proč kupovat pračku se sušičkou

Jak vybrat notebook

Někdo chce s notebookem relaxovat, někdo hrát hry, někdo pracovat a jiný zase prezentovat. Ale co pro něj vybrat? Víme a povíme!

Přečíst více >>

5 důvodů proč si pořídit sušičku na prádlo

Je úplné vybití prospěšné mobilním bateriím?

Často se tvrdí, že když vybijete mobil či notebook až na dřeň, šetříte tím baterii. Ale skutečně to tak je?

Přečíst více >>

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články