Díky čemu funguje počítač nebo tablet?
Nejen díky panu Profesorovi už víme, že uvnitř každého mobilního telefonu, tabletu nebo počítače pracuje mikroprocesor. Ale skutečně má většina lidí přehled v tom, co se vlastně děje uvnitř chytrého zařízení? Když se pracovníci společnosti Intel zeptali lidí v ulicích evropských měst na to, co pohání počítač nebo tablet, nestačili se divit. Dostali improvizované, a leckdy opravdu vtipné odpovědi.
Společnost Intel položila kolemjdoucím v ulicích Londýna a Barcelony několik zdánlivě jednoduchých otázek:
„Díky čemu funguje vaše zařízení?“
„Co ho pohání?“
„Co zabezpečuje informace na vašem zařízení?“
Jednoduché otázky týkající se výdrže baterie či zabezpečení zařízení daly průchod proudu vědomí – fakticky nesprávnému, ale bezpochyby vtipnému a zábavnému.
Rocková fanynka v kožené bundě v Covent Garden rozhodila rukama a odpověděla: „Velké pavoučí monstrum se světelnými chapadly.“ Tak popsala řídicí obvody tabletu.
Když Intel v Camdenu zastavil Leopolda Kucharzyka a Ronaka Raje, popsali mikroprocesor, jako by byli zkušenou komediální dvojicí. Jeden začal: „Jde o síť kanálů“, na což druhý odpověděl: „Ne, spíš je to mozek. Růžový mozek s neurony.“ Rychle se shodli, že neurony jsou malé zářivě zlaté elektronické zprávy. Ne, světle modré. „Spojují se a vytvářejí vše, co po tabletu chcete,“ uzavřeli svou úvahu.

Pak následovala otázka: Co dané zařízení pohání?
Mnoho odpovědí popsalo vnitřní svět zařízení podobně jako svět kolem nás. Zazněla i myšlenka, že zařízení pohání bytosti s „nanobytovou kávou“ nebo malý človíček stravující se zdravou zeleninou a běhající v miniaturním kolečku pro křečka. Ano, to udržuje zařízení v chodu!
Když však došlo na otázky týkající se bezpečnosti, to se teprve začaly dít bláznivé věci. Jeden muž hovořil o „vojácích s malými kopími“ udržujícími nepřítele v bezpečné vzdálenosti, zatímco jiní vykládali o muži s hranatou hlavou a jeho šesti stoupencích chránících zařízení před nepřátelskými výpady.
Celkově tato videa poukazují na skutečnost, že navzdory tomu, jak moc lidé milují svá osobní zařízení, většina ví jen velmi málo o tom, jak fungují. Ačkoli lidé nevědí, jak přesně fungují jejich zařízení uvnitř, každodenně je používají například ke spojení s ostatními a celkově k zlepšení života.
Po poslední otázce dostali tito lidé do ruky malý mikroprocesor společnosti Intel. „Tak díky tomuto to funguje?“ zeptal se jeden z účastníků. „To je úžasné!“
Video
Zdroj: Intel
Mohlo by vás zajímat
![]() |
10 tipů jak zrychlit počítačAni nejlevnější počítač nemusí být pomalý! Těchto deset jednoduchých zásahů vám bezpečně zajistí rychlejší chod.
|
![]() |
Jak vybrat notebookNěkdo chce s notebookem relaxovat, někdo hrát hry, někdo pracovat a jiný zase prezentovat. Ale co pro něj vybrat? Víme a povíme!
|
![]() |
Je úplné vybití prospěšné mobilním bateriím?Často se tvrdí, že když vybijete mobil či notebook až na dřeň, šetříte tím baterii. Ale skutečně to tak je?
|
Líbí se vám tento článek?
Podobné články
-
Přemýšlíte, jaký tablet pořídit svým dětem? Projděte si s námi, na co je dobré dát při výběru pozor.
-
Jak funguje dotykový displej
Dotyková technologie nám každý den usnadňuje život. Pojďme se tedy podívat, jak vlastně funguje. -
Zcela tichá lednička v nabídce OKAY
Do nabídky jsme zařadili jedinečný přístroj. Pojďme se podívat na lednici, která nevyluzuje žádné zvuky.