Co znamenají zkratky LTD, MDF, DTD, které najdete u nábytku

Pokud hledáte nábytek na celý život, asi si vyberete ten, který je vyrobený z masivu. Jeho velkou výhodou je opravdu dlouhá životnost, nevýhodou je však opravdu vysoká cena. Současný trh však nabízí velmi kvalitní materiálové alternativy k masivu. Jejich životnost nemusí být tak dlouhá jako u masivu. Tento fakt však kompenzuje nižší cena, za kterou můžete nábytek pořídit. Velkou výhodou je, že vás dřívější obměna nábytku nebude tolik trápit a navíc můžete jít stále s dobou a vybírat si nábytek, který odpovídá současnému designovému trendu.

DTD, LTD, MDF

Toto jsou nejběžnější zkratky, se kterými u nábytku setkáte. Jednotlivé materiály se od sebe liší v mechanických vlastnostech: mají různou pružnost, tvrdost, pevnost a různý typ pojiva.

DTD

Jedná se o základní druh dřevotřískové desky, která je bez povrchové úpravy. DTD desky se vyrábí z větších třísek, které se k sobě lepí fenolformaldehydovou pryskyřicí. V surovém stavu se s touto deskou setkáte nejčastěji ve stavebnictví.

LTD

LTD deska je vyrobená z DTD desky, ale navíc je potažená laminem. Lamino je silnější materiál, který se na desku lisuje pod tlakem. Laminují se horní i spodní plochy. Hrany bývají zakončeny ABS hranou. Jedná se o plastovou hranu, která desku chrání proti vhkosti a má také estetický účinek.

Kvůli dobré odolnosti se LTD desky používají nejčastěji na výrobu kuchyňských korpusů a koupelnového nábytku. Podívejte se na krásné koupelnové sestavy z lamina.

Velkou výhodou lamina je jeho variabilita. Dokáže imitovat nespočet dekorů. U těch dřevěných může být imitace tak věrohodná, že se dá LTD deska zaměnit za masiv.

LTD desky můžete pořídi v několika tloušťkách:

  • kvalitní deska by měla být 18 mm
  • zlatou střední cestou je 16 mm 
  • od desky silné 14 mm nečekejte dlouhodobou životnost

MDF

Tyto desky patří k přírodnějším materiálům, protože se vyrábí bez použití lepidel. Díky kompaktní struktuře se deska dobře opracovává. Může se zdobit frézováním nebo se ponechat hladká. 

MDF od DTD rozeznáte na základě struktury. DTD je tvořená velkými třískami, MDF má kompaktní strukturu.

MDF DTD

 

MDF desky se najčatěji potahují fólií, která se nahřeje na vysokou teplotu a následně  nalisuje na všechny strany desky. Díky ohebnosti a přilnavosti vytvoří na desce oblé hrany, takže není nutné desku lemovat ABS hranou.

Protože je možné MDF desku profilovat, často se používá pro výrobu nábytkových dvířek a ozdobných lišt. Na těchto deskách je možné, díky struktuře, dosáhnout dřevěného vzhledu. Podívejte se na krásné kuchyňské linky vyrobené z MDF materiálu nebo si vyberte z obývacího nábytku vyrobeného z MDF.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články