Co umí domácí meteostanice?

Meteostanice neboli meteorologická stanice je zařízení, které informuje o aktuálním stavu počasí, a z naměřených hodnot ho dokáže i předpovídat. Podle způsobu zobrazení všech údajů se meteostanice dělí na digitální a analogové, přičemž s digitálními se v dnešní době setkáváme častěji. Některé modely lze dokonce označit za estetický doplněk interiéru.

Na meteostanicích lze kromě teploty nebo času sledovat také atmosférický tlak, relativní vzdušnou vlhkost, rychlost větru a jeho směr, dešťové srážky, ale i pocitovou teplotu, jednotlivé fáze měsíce, rosný bod nebo tzv. teplotní index – pocitovou teplotu, kterou meteostanice spočítá z teploty a vzdušné vlhkosti.

Zobrazit nabídku meteostanic

Meteostanice značky Oregon
Meteostanice značky Oregon


Nároky na meteostanici

Při výběru meteostanice velmi záleží na tom, za jak moc náročného uživatele se považujete a které z možných údajů chcete sledovat, případně měřit a analyzovat. Pokud vám stačí vědět, jaká je venku teplota, tlak nebo kolikaprocentní je relativní vlhkost vzduchu, vystačíte si s poměrně základní meteostanicí. Jestliže se však řadíte spíše mezi nadšence se zájmem o veškerá možná data, která byste rádi analyzovali, sáhněte raději po lépe vybavené meteostanici s více funkcemi. Takovou stanici můžete například připojit k počítači, kde pak lze jednoduše sledovat vývoj všech veličin, jejich historii atd.

 Meteostanice Smart Netatmo
Meteostanice Smart Netatmo


Právě spárování domácí meteostanice s chytrým telefonem nebo počítačem není dnes nic neobvyklého, stačí mít doma pokrytí Wi-Fi signálem. Díky tomu pak vidíte veškeré veličiny přímo ve vašem telefonu, a to v reálném čase. Přenos je dle typu meteostanice možný také pomocí USB kabelu nebo Bluetooth.

Na co dalšího se při výběru meteostanice zaměřit?

Důležitým parametrem je typ a počet čidel, a to, jestli jde o čidla bezdrátová, která umístíte dle potřeby kdekoli v dosahu meteostanice. Dosah domácí meteostanice je různý, od několika metrů u základních modelů, až po desítky metrů, takže měření může probíhat klidně na druhém konci vaší zahrady. Externí přídavná čidla přenášejí veškeré získané údaje přímo do meteostanice s perfektní přesností. V nabídce jsou též meteostanice propojené s čidlem pomocí drátu. Jejich nevýhodou je však o poznání kratší měřicí vzdálenost a taktéž nutnost drát někudy vést.


Meteostanice

Co se týče částky, za kterou lze meteostanici pořídit, rozptyl je velice široký. Záleží především na jednotlivých funkcích, ale samozřejmě také výrobci či designu. Nejlevnější meteostanice zakoupíte již od pár set korun – neočekávejte však tak širokou škálu funkcí jako u meteostanic s pořizovací cenou v řádech několika tisíc korun.


Věříme, že článek byl pro vás užitečný. Prohlédněte si také novinky nebo další články o elektru.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Interiérová meteostanice NETATMO

3 199 

bez DPH 2 644 

Meteostanice Garni 975, WiFi

4 129 

bez DPH 3 412